EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Asya'nın En Büyük Çatı Çiftliği

Organik kentsel tarım, yenilenebilir enerji ve çevre düzenlemesi, 22 bin metrekarelik bir alana yayılan Asya'nın en büyük organik çatı çiftliği olan Thammasat Üniversitesi Çatı Çiftliği'nde (TURF) bir araya geliyor. Bangkok merkezli peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım ofisi LANDPROCESS, bu üretken yeşil alanı hem Tayland başkentinin genişleyen kentleşmesine hem de iklim krizi sırasında artan gıda ve su kıtlığı endişelerine yanıt olarak tasarladı. 

Saatte 500.000 watt'a kadar üretim yapan güneş panelleri ve sulama için yağmur suyu toplama sistemleriyle donatılmış TURF’da; pirinç, yerel sebzeler, meyve ağaçları ve otlar dahil olmak üzere 40'tan fazla yenilebilir ürün türü yetiştiriliyor.

Bangkok alt bölgesi Bowon Niwet'te bulunan TURF'un pirinç teraslarının toprak işçiliğini modern yeşil çatı teknolojisi ile birleştiren zikzak teraslı tasarımı, Güneydoğu Asya'da bulunan geleneksel tarım uygulamalarından ilham alıyor. Basamaklı teraslar yalnızca farklı ekin alanlarını düzenlemeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda yağmur suyunu geleneksel beton çatılardan 20 kat daha etkili bir şekilde toplamayı sağlıyor. Toplanan yağmur suyu toplam 3 milyon galondan fazla su tutma kapasitesine sahip dört tutma havuzunda toplanıyor.

TURF, her yıl 40.000 kampüs sakini için 80.000 öğün - 20 ton organik gıda – sağlayabilecek kapasiteye sahip. Kampüs kantinindeki yiyecek atıkları toplanarak, kentsel çiftlikte kompost yapımı için kullanılıyor . TURF ayrıca üniversite için bir eğitim alanı olarak hizmet veriyor, öğrenciler ve çevredeki toplum için yıl boyunca sürdürülebilir tarım üzerine çalıştaylara ev sahipliği yapıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)