Avlularla Çevrili Bir Konut Villa EA

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İspanyol mimar Sergio Sebastián, Villa EA'yı bir dizi avlu ile birbirine bağlanmış bir yapılar topluluğu olarak tasarladı. İspanya'nın Zaragoza eyaletine bağlı küçük bir kırsal köy olan Litago'da konumlanan villa, Moncayo doğa koruma alanındaki Moncayo Dağı'nın eteklerinde bulunuyor. 

Avlularla Çevrili Bir Konut Villa EA

350 m2'lik yaşam alanına yayılan Villa EA, her biri belirli bir göreve sahip üç beyaz modülden oluşan bir topluluk olarak düzenlenmiş. Sebastián, "Farklı hacimler birbirini takip eden avlularla çevrili bir koridorla birbirine bağlanmış uzun ve dar bir arazi üzerinde duruyor." dedi.

Avlularla Çevrili Bir Konut Villa EA

Sergio Sebastián'ın Villa EA için yaptığı tasarım, müşterinin konutun kullanım sıklığına ve gereksinime göre belirlenen birkaç farklı aile kurgusuna yanıt verme isteğine hitap ediyordu: İki yatak odası sene boyunca devamlı olarak kullanılır, mutfak alanı ve yaşam alanı sayesinde soğuk aylarda geniş evin geri kalanını ısıtmak gerekmez. Belirli mevsimlerde ve tatil günlerinde tamamen dolu olduğunda, konutun geri kalanı hayat bulur.

Avlularla Çevrili Bir Konut Villa EA

Villa EA'nın her bir birimi büyük ve küçük pencerelerin karışımıyla çerçevelenen panoramik manzaralarla Moncayo doğa rezervine bakar. Villanın tek eğimli, seramik kiremitli çatıları ile beyaz ve brüt beton cephelerin kombinasyonu, konuta sevindirici bir modern görünüm kazandırıyor. Bölgenin ılıman kışlarından ve sıcak, güneşli yazlarından istifade eden Villa EA'nın çeşitli avluları ve açıklıkları, iç yaşam mekanlarının eklentileri olarak işlev görüyor. Açık yüzme havuzu resmi tamamlar.

Villa EA'nın yalın ve minimal iç alanında modern mobilyalar, ahşap kaplı duvarlar ve seramik üreticisi Gres Aragón'un yer karoları bulunuyor.

Avlularla Çevrili Bir Konut Villa EA

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)