Avrupa'nın İlk Ahşap Akademik Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollandalı stüdyo Powerhouse Company, Hollanda'nın Tilburg Üniversitesi'nde "Avrupa'da tamamen masif ahşaptan inşa edilen ilk üniversite binası" olan Marga Klompé Binası'nı tasarladı. Tilburg'daki ormanlık bir üniversite kampüsünde yer alan kübik bina, masif ahşap bir yapıya ve Portekiz taşıyla kaplanmış cephelere sahip.

Ana yapı ve iç ahşap kaplamalar çamdan yapılırken, zemin kattaki camları noktalayan dış sütunlar karaçamdan yapılmış. Çapraz lamine ahşap (CLT) zeminler, 33'e 33 metrelik binada geniş kolonsuz açıklıklara izin vermek için kirişlerle güçlendirildi.

Marga Klompé Binası

Dış cephe, Powerhouse Company'nin uzun ömürlü olması ve demonte edilebilmesi nedeniyle seçildiğini iddia ettiği Portekiz taşıyla kaplandı. Stüdyo, üniversite binası için sürdürülebilirlik nedenlerinin yanı sıra çevredeki ağaçlara ve kampüsteki diğer yakın binalara benzeyen estetik bir ahşap ve taş kombinasyonunu tercih etti.

Powerhouse Company, "Marga Klompé Binası, Avrupa'da tamamen masif ahşaptan inşa edilen ilk üniversite binasıdır." dedi. Powerhouse Company yardımcı mimarı Janneke van der Velden, "Ahşap çok önemli bir döngüsel bileşen ve çok sıcak ve davetkar bir görünüme sahip - binayı çevreleyen ağaçlarla çok iyi uyum sağlıyor." diye ekledi. "Cephedeki taş, Tilburg Üniversitesi Kampüsü'nün mimarisi ve kimliğinin tutarlılığı açısından çok önemli." dedi. "Çok dayanıklı ve aradığımız zamansız güzelliğe sahip."

Marga Klompé Binası

Zemin kattaki farklı boyutlardaki pencere açıklıkları ve cephe girintileri, 1962 yılında Hollandalı mimar Jos Bedaux tarafından tasarlanan Tilburg Üniversitesi'nin Cobbenhagen Binası'na benzeyecek şekilde tasarlanmış.

Van der Velden, "Tasarımımız, muschelkalk taşı cepheleri ve ritmik pencere bölmeleriyle Bedaux'nun mimarisine uyum sağlıyor." dedi. "Bunu yaparken doğal çevreyle güçlü bir bağlantıyı vurguluyoruz."

Marga Klompé Binası

Marga Klompé Binası'nda fuaye, oditoryum, 13 konferans salonu ve yaklaşık 1.000 öğrenci için bireysel çalışma alanı bulunuyor. Çift yükseklikteki fuayede yer alan büyük ahşap merdiven, zemin kattan birinci ve ikinci katlara çıkar. Avlunun altındaki bir başka merdiven ise ikinci ve üçüncü katları birbirine bağlar. Bina, Powerhouse Company'nin 2022'de açıklanan orijinal tasarımına yakın olsa da, stüdyo akustik ihtiyaçları karşılamak için ahşap binayı biraz uyarlamak zorunda kaldı.

Van der Velden, "Öncü olmak kolay değildir, ancak gerçekten de tasarımı ve konsepti canlı tutmayı başardık." dedi. "Hafif bir malzeme ile büyük açıklıklar oluşturduk ve son derece yüksek akustik taleplerimiz vardı ve ayrıca bitişikteki demir yolu raylarından gelen dış sesle de karşılaştık."

Marga Klompé Binası

Mimar sözlerine şöyle devam etti: "Akustik yazılımı, ahşap yapı ile birlikte bu yüksek talepler için güncel değildi. Bu bazı beyin fırtınalarına neden oldu, ancak yetenekli bir ekiple sonuca ulaşmayı başardık."

Marga Klompé Binası

Binanın havalandırılmasına yardımcı olmak ve kısmen geri dönüştürülmüş denimden yapılmış bir malzeme ile yalıtılmış dış duvarlardan kaybedilen enerjiyi en aza indirmek için merkezi bir atriyum tasarlanmış.

Powerhouse Company, "Aksi takdirde yakılacak olan tekstil atıkları artık pamuk yalıtımı oluşturmak için kullanılıyor." dedi. "Sürdürülebilir ve binanın akustik konforunu iyileştirmek için mükemmel bir yöntem olduğu kanıtlandı."

Üniversite binasında döşeme ve kapılar için Avrupa meşesi kullanılırken, pencere çerçeveleri Accoya ağacından yapılmış. Powerhouse Company'ye göre, Marga Klompé Binası BREEAM Outstanding sürdürülebilirlik derecesi elde etti.

Marga Klompé Binası

Powerhouse Company ortağı Stefan Prins, "İhale vizyonumuzda ahşap bir eğitim binası önererek, müşteriyi sürdürülebilir eğitim binaları konusunda bir sonraki adımı atmaya teşvik ettik." dedi. "Tilburg Üniversitesi ile birlikte, maksimum düzeyde döngüsel ve enerji-nötr bir tasarım elde etmek için tasarım sürecindeki hedefleri daha da yükselttik."

Marga Klompé Binası

Powerhouse Company'nin diğer projeleri arasında su üzerinde yüzen bir CLT şebekeden bağımsız ofis binası ve 1970'lerin brütalist sığınağına bağlı bir taş kule yer alıyor. Başka bir yerde, Danimarkalı mimarlık ofisi Henning Larsen Architects Faroe Adaları'nda ahşap bir üniversite binası planladığını duyururken, Chicago'lu mimarlık ofisi Studio Gang bir dizi ahşap yapıyla Kaliforniya Üniversitesi kampüsünü genişletti.

Proje bilgileri

Mimar: Powerhouse Company

İnşaat firması: BREED Integrated Design

MEP danışmanı: Royal Haskoning

Yapı fiziği: Royal Haskoning

Maliyet danışmanı: Multibouwadvies

BREEAM Danışmanı: Rienks Bouwmanagement

Jeoteknik mühendisi: SOCOTEC Nederland

Ahşap tedarikçisi: Binderholz

Yüklenici: BAM Bouw en Techniek

Peyzaj tasarımı: Studio REDD

Kentsel planlama: Studio Hartzema


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)