Ayna Burir Adar Residence / Sharal Architects

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yapı kuzey Bangladeş'teki Rajshahi Bölümü'nün Natore bölgesinde mütevazı bir yerleşim bölgesinde yer alıyor. 185 metrekare parsel, güzel doğal manzaralar sunan ve batıda Kanaikhali alanlarına bakan bir cepheye sahiptir. Kuzey sınırını Ansar Kampı ile paylaşıyor. Yıllar önce Kanaikhali'nin bu vahşi doğası, vahşi hayvanların tehdidi nedeniyle insanların yaşamaktan korktukları derin bir ormandı.

Ayna Burir Adar Residence

Ayna adında yaşlı bir kadın kendi barınağını inşa etti ve burada korkusuzca kalabilmek için bir lamba yaktı. Bu binanın adı 'Ayna Burir Adar' ('Yaşlı Bayan Ayna'nın Ormanı' anlamına gelir) ilham kaynağı oldu. Aile bir çift, çocuklar ve yaşlı bir anneden oluşuyor.

Ayna Burir Adar Residence

Müşteri araziye sınırsız erişime sahip olmak istediği konusunda açıktı. Evini önceki evlerine benzeyecek şekilde yeniden şekillendirmek istedi. Yapıda 6 yatak odası, tuvalet, balkon, oturma odası, aile oturma odası, yemek odası, mutfak, depo odası, çalışma ve teras bulunuyor. Üç katlı binaya çıkan merdivenlerin yanında mevcut bir bambu korusu, doğayı yapının içine taşıyor. 

Ayna Burir Adar Residence

Sitenin yemyeşil çevresinden ilham alan mimarlar, sakin çevresini bozmadan binaya dikkat çeken bir renk ve doku paleti seçti. Bina yapımında beton, brüt tuğla, ahşap, cam ve MS çubuklar gibi bileşenler kullanılmış. Yapılı çevre ve doğa tarafından paylaşılan bir unsur olan 'tuğla', bu etkileşimli bağlantıyı temsil etmek için seçilmiş. Ham haliye "beton" kullanılarak güçlendirilmiş. Binaların renkleri ve dokuları, rahat bir toprağa dalmış gibi doğal bir his yaratıyor.

Ayna Burir Adar Residence

Doğal ışık ve rüzgarın iç mekanda dolaşması için doğu-batı yönlü iki doğrusal yaşam alanı yaratılmış. Bina taban kütlesi azaltılmış. Bu, ortada bir avlu görevi gören açık bir alan yaratıyor. Açık alan içerisindeki balkonlar ve erişim yolları, avluya doğrudan erişim ve dışarıya bağlantı sağlıyor. Tüm binanın görsel bağlantısı bu avlu ile güçlendirilmiş. 

Ayna Burir Adar Residence

Binayı farklı katlarda birbirine bağlamak için mevcut bambu ağaçlarının yanına önemli bir merdiven eklendi. Ayrıca tüm iç mekanlara doğal ışık ve havalandırma sağlamak için merdiven ve diğer tüm elemanlar avlu etrafında düzenlenmiş. İç mekan, yaşam alanı ile doğayı kaynaştıran bir yaklaşımı temsil edecek şekilde tasarlanmış. İkinci katın büyük kısmını ortadan kaldırmak, görselliği ve gün ışığına erişimi iyileştiren teraslı bir bahçe yaratılmış. Yatak odasındaki sıcaklık, 12 inç kalınlığında bir duvar ve batı tarafında küçük bir pencere ile kontrol ediliyor. 

Ayna Burir Adar Residence

Büyük pencereler ayrıca karşı taraftaki her bölmeye çapraz havalandırma sağlıyor. Tuğla küpler, sivri tuğla duvarlar, sarmal merdivenler ve pergolalar gibi tasarım özelliklerinin eklenmesi yapıya yeni bir boyut kazandırıyor. Renk, doku, boşluklar, bitişler, topoğrafya, ışık ve gölge hareketinin dikkatli kullanımıyla iklim, ışık ve doğa ile bağını koruyan proje, çevresiyle görsel ve dokunsal etkileşime izin vererek güçlendirmeyi amaçlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)