​Baharı Marshall’ın Renkleriyle Karşılayın Her Güne Mutlu Başlayın

Marshall’ın önerileri ile renklerin dönüştürücü gücünden yararlanarak evinizde ışığı daha iyi kullanabilir, aydınlık odalarda her güne daha mutlu uyanabilirsiniz.

İlkbaharda günler uzamaya devam ederken, doğal ışığın ve renklerin üzerimizdeki olumlu etkisi de artıyor. “Renklendir Hayatı” sloganı ile insanların hayatına renk katan Marshall, evleri güzelleştirmeye devam ediyor. Marshall’ın önerileri ile ışığı daha iyi kullanmanın yollarını öğrenerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak daha aydınlık yaşam alanları yaratabilirsiniz. Stresli bir dönemin ardından bitkin düştüyseniz veya yoğun bir işiniz varsa, yorgun zihninizi dinlendirmek için renklerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Canlandırıcı yeşil: Yeşil, canlılık ve rahatlık arasında mükemmel bir denge sağlar, bu nedenle yatak odaları için mükemmeldir. Sabahları fazladan biraz enerji için duvarlarınızı canlı renk tonlarına boyayın veya huzurlu ama canlandırıcı bir his için deniz tonlarını seçin.

Rahatlatıcı menekşe rengi: Menekşe rengi, rahatlık ve zindelik hissini artıran, renk spektrumundaki en huzur veren tonlardan biridir. Aynı zamanda kafanızı rahatlatmanız için tam da ihtiyacınız olan meditasyona yardımcı olduğu söylenir.

Enerji verici turuncu: Canlı turuncu rengi sabahları yataktan fırlamanızı garanti eder. Parlak turuncular canlı, retro bir his verir ve yoğunlukları nedeniyle genelde vurgu olarak çok işe yarar. Duvardan duvara turuncu istiyorsanız terakota ve bakır tonları yatak odaları için daha yumuşak bir seçenektir.

Neşeli sarı: Güneş sarısı bir oda sabahları gözlerinizi açtığınız anda gülümsemenizi sağlayacaktır. Sarı genellikle duvarlarda renk kataloğunda olduğundan daha parlak göründüğü için yatak odalarında düşündüğünüzden birkaç ton daha açık kullanılması iyi bir fikir olabilir, böylece çok uyarıcı bir renk elde etmemiş olursunuz.

Sakinleştirici mavi: Maviler, oldukça rahatlatıcı olan canlı, taze bir renk uyumu ortaya çıkarır. Aslında, o kadar sakinleştiricidir ki kalp atışlarınızı yavaşlatarak yoğun bir günün ardından kendinize gelmenize ve canlı ve neşeli uyanmanıza yardımcı olur.

Odanın baktığı yön, günün saati ve ışığın doğal olup olmaması gibi faktörler bir rengin duvarınızda nasıl görüneceği üzerinde önemli bir rol oynar. Dolayısıyla eviniz için doğru renkleri seçerken odanın ışık türünü göz önünde bulundurmalısınız. Doğal ışıktan yararlanın, ışığı odaya geri yansıtacak soluk tonları kullanarak, aydınlık, havadar bir his yaratın.

Tüm gün güneş ışığı alan odalar, dekore etmesi en kolay odalardır. Bu odalar günün büyük bir bölümünde hafif bir ışık aldıklarından hemen her renk bu odalara uygundur. Neden doğal ışığın avantajını kullanıp ışığı odaya geri yansıtacak soluk tonları seçerek aydınlık ve havadar bir his yaratmıyorsunuz? Altın renk tonları güneşle yıkanmış bir etki yaratırken açık maviler sakinleştirici bir renk uyumu sağlar. Canlı, zengin renk tonlarının bu tür bir ışık altında harika şekilde canlı görüneceği söylenir.

Sabah güneşi alan odalar, gün boyunca ışıktaki birçok değişikliği görürler. Şafak vaktindeki ışık pembemsi bir renk tonu içerir ve şafak söktükçe hızla daha fazla maviye dönüşür. Ardından güneş ilerledikçe, oda oldukça loş bir his verebilir. Odanızdan her zaman en iyi şekilde yararlanmak için duvarları soluk maviye veya yeşile boyayın. Böylece odanız sabah güneşinde canlanacak ve öğleden sonra da canlı ve aydınlık bir his verecektir. Genellikle günün ilerleyen saatlerinde ısınan odalarda aydınlık, davetkâr bir sabah için güneş sarısını seçin.

Öğleden sonra güneşi alan odalar, genellikle sabahları daha serin olacak ve günün ilerleyen saatlerinde ısınacaktır. Bu nedenle aydınlık, davetkâr bir sabah için güneş sarılarını veya günün ilerleyen saatlerinde rahatlatıcı, huzur veren bir ortam için daha soğuk renk tonlarını seçin. Soluk griler hepsini kapsayan bir renktir. Mavinin alt tonları ile karıştırdığınız takdirde sabahları yeterince sıcak ve aydınlık, öğleden sonraları ise havadar bir his verecektir. Koyu turuncular ve zengin altın renkleri, kırmızının alt tonlarındaki nötrler gibi çok az gün ışığıyla odalara sıcaklık hissi katar.

Çok fazla doğal ışık almayan odalar, günün hiçbir saatinde yeterince güneş ışığı almayan odalardır. Biraz serin olma riski bulunur, bu nedenle odanın çok serin hissedilmesini engellemek için sıcak renk tonlarını seçin. Koyu turuncu veya altın rengi gibi kırmızının alt tonları ile nötr renkler ortamı ısıtır. Odanın baktığı yön, günün saati ve ışığın doğal olup olmaması; bunların hepsi bir rengin duvarınızda nasıl görüneceği üzerinde önemli bir rol oynar.

Yapay ışıkla aydınlatılan odalarda farklı bir yol izlemek gerekir. Sarı ışık veren ampuller ve mum ışığı, kırmızılar ve turuncular gibi sıcak renk tonlarını en iyi şekilde ortaya çıkarır. Bu nedenle kırmızı, yemek odaları, TV odaları ve akşamları kullanılan diğer alanlar için popüler bir renk seçimidir. Beyaz ışık veren ampuller gün ışığına yakın bir ışık sağlayarak renk seçiminizin çok yönlü olmasını sağlar. İstediğiniz kadar soluk veya canlı seçim yapabilirsiniz, her durumda bu renkler harika görünecektir. LED ışıkları mavimsi bir pırıltı verir ve modern bir görünüm için soğuk pastelleri seçebilir veya sıcak sarı tonları ile karşılık verebilirsiniz.

‘Marshall Gör&Boya’ uygulaması ile denemekten korkmayın

Bir rengin duvarlarınızda nasıl görüneceğinden emin değilseniz, Marshall Gör&Boya uygulaması ile seçtiğiniz rengi deneyebilirsiniz. Marshall’ın Türkiye’de tek olan “Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi (Augmented Reality Technology) adıyla anılan AR ile desteklenen ‘Marshall Gör&Boya uygulaması sayesinde, mekânları boyamadan önce nasıl görüneceğini öğrenebilirsiniz. Gerçek zamanlı ‘Marshall Gör&Boya’ uygulaması ile tablet veya akıllı telefonunuzu oda içinde hareket ettirirken, duvar yüzeyi ile mobilya ve eşyaları ayırt ediliyor. Yani uygulama, duvarları sanal olarak boyarken, otomatik algıladığı diğer nesneleri orijinal renkleriyle ve formları ile bırakıyor; seçilen rengin mobilya ve aksesuarlarıyla uyumunu da görerek tercih yapmak mümkün oluyor.

Renklerin mekânlarda nasıl kullanıldığını görmek ve daha fazla ilham almak için www.marshallboya.com adresinden Marshall’ın “ilham alın” bölümünden de faydalanabilirsiniz.

AkzoNobel Marshall hayatı renklendirmek için çalışıyor

Dünyanın en büyük küresel boya ve kaplamalar şirketi ve özel kimyasalların ana üreticisi olan AkzoNobel, dünya genelinde endüstri ve tüketicilere yenilikçi ürünler sunuyor. Müşterileri için sürdürülebilir cevaplar geliştirmek konusunda iddialı olan AkzoNobel’in portföyünde, Dulux, Sikkens, International ve Eka gibi çok iyi bilinen markalar bulunuyor. AkzoNobel, Türkiye’de de Marshall markası ile küresel teknoloji ve tecrübelerle geliştirilmiş ürün ve renk hizmetleri ile hayata renk katıyor. Genel merkezi, Amsterdam Hollanda’da bulunan AkzoNobel, Global Fortune 500 Şirketleri arasında yer alıyor ve sürdürülebilirlik alanında sürekli olarak lider konumda sınıflandırılıyor. AkzoNobel’in dünya çapında 80’den fazla ülkede, 55 bin Kendini Mükemmelliği ve Yarının Cevaplarını Bugünden Elde Etmeye adamış çalışanı bulunuyor. www.marshallboya.com


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)