‘Bakü New Power Station’ 2016 Aga Khan Mimarlık Ödülleri’nde Finale Kaldı

Tasarımı Erginoğlu & Çalışlar tarafından gerçekleştirilen ‘Bakü New Power Station’, (Bakü Enerji Santrali), Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin finalistlerinden biri olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıl German Design Council tarafından verilen Iconic Awards’un kazanan projelerinden biri olan ‘New Power Station’, bu yıl gerçekleşecek Ulusal Mimarlık Ödülleri’nin de adaylarından biri.

Dünyanın en saygın ödüllerinden biri olan Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nde bu yıl 69 ülkeden 348 proje aday gösterildi. Ana Jüri’nin değerlendirmeleri sonucunda, tasarımı Erginoğlu & Çalışlar tarafından gerçekleştirilen ‘New Power Station’ın da içinde bulunduğu 19 proje finale kaldı. 

Finale kalan 19 proje, mimar, mühendis ve mimarlık disiplininin önemli oyuncularından oluşan uzman ekipler tarafından ziyaret edilerek her biri ciddi bir değerlendirmeye tâbi tutulacak. Projeler hakkında oluşturulan raporlar, kazanan projelerin belirlenmesi için Ana Jüri’ye sunulacak.

Aga Khan ödülü adaylığıyla ilgili olarak açıklama yapan Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar, 
"Bu projenin finalist olmasının Azerbaycan ve Bakü’de son yıllarda artan mimari ve inşaat faaliyetlerine olumlu bir etki yapacağını umuyoruz. " diyerek duydukları mutluluğu belirttiler. 

Ağa Han ödülleri sadece bireysel binalarla sınırlı tutulmadan, Müslüman toplumların ihtiyaçlarına cevap veren geniş bir yelpazedeki projeler arasından seçiliyor. 39 yıldır gerçekleştirilen ödüllerin bir başka özelliği de sadece mimarlık ofislerini değil, işveren, mühendis, belediye, uygulama ekibi gibi projenin gerçekleşmesinde rol oynayan diğer oyuncuları da ödüllendiriyor olması. İlki 1976 yılında gerçekleştirilen Aga Khan Mimarlık Ödülleri’nde, bugüne kadar 110 proje ödül kazandı. 

Bakü New Power Station
Ağa Han Mimarlık Ödülü’nün finalisti olan ‘New Power Station’projesi, Bakü’nün güney tarafında bulunan bir koyda, petrol platformlarında çalışan teknelerin doğal bir liman olarak yanaştığı, eski tersanenin bulunduğu bölgede yer alan binaların restorasyonu ve bu bölgenin master planını ele almaktadır.
1900’lü yılların başında Siemens tarafından yapılan enerji santrali binası, işlevini yitirmekle beraber, görkemli bir taş bina olarak bölgenin karakterini belirleyen bir etkiye sahiptir.
Masterplanın şekillendirilmesindeki en önemli unsur, mevcut “New Power Station” binalarının, istenilenin aksine, yıkılıp yeniden yapılması yerine, restore edilmesi ve bölgeye yeni bir kimlik kazandırılması yönünde verilen karardır. Bu doğrultuda binalar,  Bakü’nün hızlı gelişimine paralel olarak doğan eğlence ve kültür mekânları ihtiyacına cevap verecek şekilde yeniden işlevlendirilmiştir.  ‘New Power Station’ binaları, farklı organizasyonlara imkân tanıyan, içerisinde; kültür ve sanata yönelik aktiviteler, kongre, seminer, caz kulübü ve fuarların gerçekleşeceği çok amaçlı salonların bulunacağı bir yapı grubu olarak tasarlanmıştır.

www.akdn.org/2016Award Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)