Bali'de Sürdürülebilir Treehouse Villa ile Lüks Yaşam

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
TREEHOUSE VİLLA'YI TANITILIYOR: BALİ'DE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR İNZİVA

The Treehouse Villa

Bali'deki doğal Grün Resort Uluwatu'da yer alan Stilt Studios, serinin bugüne kadarki en büyük projesi olan son projesi The Treehouse Villa'yı sunuyor. Yemyeşil çevreye entegre edilmiş yedi ayrı üniteden oluşan bu eşsiz villa, modern konforu çevreye duyarlı ilkelerle birleştirerek sürdürülebilir lüksü yeniden tanımlıyor. İki katlı birimler, ahşap bir merdiven boşluğu aracılığıyla erişim sağlayan kazıklar üzerinde duruyor. Merdivenlerden çıktıktan sonra ziyaretçiler oturma, yemek ve mutfak alanlarını zahmetsizce birleştiren 64 m²'lik açık planlı bir alana adım atıyor. Bu düzen, iç ve dış mekanlar arasında sorunsuz bir akış sağlar ve doğal havalandırmayı en üst düzeye çıkarır. Stilt Studios'un şezlonglar, yemek sandalyeleri ve lambalar gibi mobilya tasarımları villanın estetiğine ve işlevselliğine katkıda bulunarak villaya sıcak ve rahat bir atmosfer kazandırıyor.

STILT STUDIOS'TAN DOĞAYLA İÇ İÇE BİR İÇ MEKAN

The Treehouse Villa

İç mekana gelince, mimarlar doğal çevreden ilham alarak tik ağacı, dokuma rattan ve muz kağıdı gibi malzemeler ve topraksı bir renk paleti seçtiler. Stilt Studios'un Baş İç Mimarı Frans Sihombing, "Bu malzemeler daha sonra yerel dekoratif unsurlarla zenginleştirilerek, ev konforunu anımsatan sıcak ve belirgin bir Endonezya ambiyansı yaratıldı." diyor. Ahşap döşeme ve tavan rahat bir atmosfer yaratıyor ve ahşap tavan eğimli çatı çizgileriyle uyum sağlayarak konukları rahat bir ortamda koza gibi sarıyor. Villanın ikinci katı, uyku alanı, ayrı bir banyo ve çalışma alanı olarak ikiye katlanabilen bir dinlenme alanı ile 40 m²'lik bir açık plan düzeni sunuyor. Yaşam alanını genişletmek için ekip, 24 m²'lik bir balkon oluşturarak salon kanepeleri ve panoramik orman ve okyanus manzarasıyla dinlendirici bir nokta sunuyor.

The Treehouse Villa

Stilt Studios, ahşap yoluyla karbon depolamaya odaklanarak, prefabrik yapı unsurları ve sorumlu bir şekilde tedarik edilen malzemeler kullanarak çevre üzerindeki etkisini en aza indirme etiğini takip ediyor. Ecollabo ile iş birliği yapan firma, banyoda geri dönüştürülmüş plastik unsurlar kullanarak hem sanatsal hem de sürdürülebilir mermer motifler yaratıyor. Ayrıca, verimli prefabrikasyon teknikleri kullanarak inşaat sürecini basitleştiriyor, atıkları en aza indiriyor ve çevresel etkiyi azaltıyorlar. Ayrıca, Villa'nın yerleşim planı tesisin yemek mekanları olan The Octagon ve La Cima'ya kolay erişim sağlayarak konukların mahremiyetlerinden ödün vermeden yemek yiyebilmelerini sağlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)