Banliyöleri Güçlendirmek İçin 5 Adım

Stantec'ten John Bachmann, COVID sonrası dönemde başarı için toplulukları güçlendirme konusunda kanıtlanmış bir taktik sunuyor.

COVID'nin kişisel, sağlık ve ekonomik maliyetleri şaşırtıcı. Ancak kriz boyunca devam eden olumlu bir hikâye ise, ne kadar seyahat ettiğimizi ve bununla birlikte gelen emisyonları azaltmanın çevresel faydalarıdır.

Seyahat kısıtlamaları ve diğer kısıtlamalar, zaman zaman yerel ve uzun mesafeli seyahatleri sanal olarak durma noktasına getirdi. 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sera gazı (GHG) emisyonu 2005'ten beri görülmeyen seviyelere düştü. Sera gazı azaltımı gezegen için ve uzun vadede türümüzün hayatta kalması için iyidir. Bu, şu soruyu akla getiriyor: Pandemi sırasında elde edilen bazı iklim kazanımlarını korumak ve uzatmak için ne yapabiliriz?

Yeşil Topluluk Örnekleri
Bir Charlestown, toplu konutları Boston, Massachusetts'te sürdürülebilir, karma gelirli bir topluluğa dönüştürmeye çalışıyor.

Daha az araba bağımlı bir yaşam tarzı sağlamak için banliyölerimizi yenilemek, yakalamamız gereken bir fırsat. Bu şekilde, daha fazla mobilite seçeneği sunabilir ve daha az karbon yoğun seyahat biçimlerine geçişi sağlayabiliriz. Stratejik banliyö konumlarında daha kompakt, yürünebilir topluluklar oluşturarak bunu sağlayabiliriz. Hibrit çalışanlar, bazı günler ofise gidip, diğer günlerde ise zengin olanaklara sahip mahallelerinde yürüyerek ve bisikletle seyahat edebilirler.

Banliyö Güçlendirme Stratejileri
Maryland'deki Batı Annapolis Master Planı'nın öncesi (solda) ve sonrası görünümü. Eşitlik, sağlık ve dayanıklılık gibi yol gösterici ilkeler etrafında inşa edilmiş gelecekteki bir büyüme planıdır

Banliyö güçlendirme, alışveriş merkezleri, sanayi alanları ve ofis parkları gibi yeterince kullanılmayan, araba odaklı varlıkların dönüştürülmesidir. Bu yerler, daha sonra kompakt, yürünebilir, karma kullanımlı “aktivite merkezleri” haline gelebilirler. Banliyö güçlendirme ayrıca banliyölerin karbon ayak izini azaltır ve topluluk oluşturur. Bu çözüm, insanların arabalarından inmelerine ve sosyal sınıflar ile etnik kökenler de dahil olmak üzere birbirlerini tanımalarına yardımcı olur.

Yaşadığım yer olan Ulusal Başkent Bölgesi (NCR) çeşitliliği ile ünlüdür. Banliyö güçlendirme, onu kimliğimizin merkezi haline getirmemize yardımcı olabilir. Doğru planlama ve politika çerçevesinin uygulanmasıyla, bu yenilenmiş topluluklar, sakinlere ve çalışanlara daha yüksek yaşam kalitesi ve daha fazla sosyal katılım sağlarken, aynı zamanda daha düşük karbonlu yaşam tarzları yaşama fırsatı verebilir.

Yeni federal fon, altyapımızı yeşillendirmek için nesilde bir kez görülen bir fırsat sunuyor. Amerikan Kurtarma Planı Yasası (ARPA) ve Altyapı Yatırım ve İş Yasası (IIJA) aracılığıyla, federal hükümet büyük miktarlarda hibe ve kredi tahsis etti. Bu fon, diğer programların yanı sıra geniş bant, yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar, bisiklet ve yaya tesislerinin inşasına yardımcı olacak.

Bu, banliyö güçlendirme konseptimizi genişletmek için harika bir zaman. Şimdi karbon ayak izlerimizi daha da küçültebilecek akıllı, düşük karbonlu, bölge düzeyinde altyapıyı dahil etme zamanı.

COVID-19, Daha Kaliteli Banliyö Ortamlarına Olan Talebi Artırdı

Artan online çalışma, çoğu profesyonel ve teknik çalışan için işe gidip gelmeyi büyük ölçüde azalttı. Daha az seyahat milinin etkisi ve hava yolculuğundaki keskin düşüş, sera gazı emisyonlarında 2020'de 2019'a kıyasla %10'dan fazla genel düşüşe katkıda bulundu.

Hibrit çalışma, gelecekte iş kültürümüzün önemli bir parçası olmaya hazır. Birçok uzman, Kuzey Amerika'daki teknik ve profesyonel çalışanların ortalama olarak haftada 2 ila 3 gün evden çalışmasını bekliyor. Stanford Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü , ABD'li işçilerin %55'inin ofiste çalışmayı evden çalışma ile dengelemek istediğini tespit etti. Bu işçilerin çoğu banliyölerde yaşıyor.

Kentsel Planlama Örnekleri
WFH artık ABD ekonomik faaliyetinin %60'ından fazlasını oluşturuyor

Hibrit işçiler, orada daha fazla zaman geçirdikçe banliyö mahallelerinden ne isteyecekler? NCR'deki planlama atölyelerine katılanlar, özellikle yürüyerek veya bisikletle ulaşılabildikleri takdirde, yürünebilir, karma kullanımlı aktivite merkezlerine erişme arzusunu sürekli olarak belirtiyorlar. Bu alanlar, bir aile gezisi yapabileceğiniz, arkadaşlarınızla bir araya gelebileceğiniz veya iş arkadaşlarınızla buluşabileceğiniz yerlerdir. Giderek merkezi olmayan, teknolojiye bağımlı çalışma dünyamızda bu merkezler, ilişkiler kuran ve üretkenliği artıran bazı yüz yüze etkileşimlere ev sahipliği yapabilir.

Banliyö güçlendirme projeleri, yerel aktivite merkezlerine olan talebin bir kısmını karşılayabilir. Banliyö güçlendirme için, topluluk için bir ana cadde olan etkinleştirilmiş bir kentsel düğümün oluşturulması gerekir. Bu güçlendirmeyi, alışveriş merkezlerini ve alışveriş merkezlerini, mevcut yerleşim alanlarından yüksek kaliteli yaya ve bisiklet bağlantıları sağlayan yeni mekanlara dönüştürerek yapabiliriz. Bisiklet/ped tesislerine erişimin iyileştirilmesi, sağlıklı yaşam seçeneklerine de olanak tanır. Bu yatırımlar, Apple tarafından yayınlanan rota arama verilerine dayanarak, ülke genelindeki insanların yakın tarihte hiç olmadığı kadar fazla yürüdüğü pandemi sırasında başlayan karbon pozitif yürüyüş trendlerini genişletmeye yardımcı olabilir. Bu, %122'lik bir yürüyüş artışıyla Orta Batı tarafından yönetildi!

Şehir Planlama Örnekleri
13 Ocak 2020 itibari ile Türkiye hareketlilik trendi

Banliyö güçlendirme, mevcut bir eğilimin hızlandırılmasında olduğu kadar büyük yön değişikliği değildir. Harvard'ın Ortak Konut Çalışmaları Merkezi'ne göre, ABD'de iki veya daha az üyesi olan hanelerin payı yıllardır artıyor ve 2040 yılına kadar tüm yeni hanelerin yaklaşık %80'ine ulaşması bekleniyor. Bu eğilim, daireler de dahil olmak üzere daha küçük konut birimlerine olan talebi artıracaktır. Aynı zamanda, 2000'li yıllardan bu yana yaşam tarzı seçimleri de değişiyor. Kuzey Amerika toplumunun pek çok kesimi, Z kuşağı ve yaşlılar dahil, artık yemek yiyebilecekleri, alışveriş yapabilecekleri veya arkadaşlarıyla bira içebilecekleri hareketli mahallelere yürümek veya bisikletle gitmek istiyor. Bu talep, zaten kompakt olan şehir merkezlerinde ve banliyölerde güçlendirme projeleri ile karşılanıyor.

Federal Altyapı Finansmanı Banliyö Güçlendirmesini Teşvik Edebilir

Banliyö güçlendirme projelerinin uygulanması için arz tarafı da gelişiyor. Örneğin ARPA ve IIJA gibi programlar yasalaşıyor. Bu programlar, yeni aktivite merkezlerini inşa etmek ve birbirine bağlamak için gereken altyapı türleri için birçok yeni finansman içermektedir. ARPA'nın şu anda geniş bant ve su/atık su projeleri için finansmanı bulunuyor. Örneğin Virginia'da, yağmur suyunun emilmesine katkıda bulunurlarsa, su finansmanının bir kısmı halka açık açık alan projeleri için kullanılabilir.

Diğer önlemler arasında elektrikli araçlar, toplu taşıma, bisiklet ve yaya altyapısı ve yenilenebilir enerji için finansman yer alıyor. Yerel yönetimler, bu projelerin altyapı ve kamusal alan kısımlarını finanse etmek için, banliyö güçlendirme projelerine bu fonları getirebilirler. Geliştiriciler, binalara daha fazla odaklanabilir. Uygulamada, geliştiricilerin sağlaması gereken kesintilerin veya tekliflerin düzeyini yönetmek, genellikle karma kullanımlı gayrimenkul projelerinin finansal başarısının anahtarıdır.

Sürdürülebilir Kentsel Tasarım
Dry Creek İstasyonu Yeni Nesil Altyapı Çalışması, Colorado, Centennial'de akıllı bir eko-bölge önermektedir.

Altyapı hibeleri ve krediler ise başka bir olasılık sunuyor: banliyö güçlendirme projelerini, daha yüksek enerji performansı seviyelerine ve daha düşük karbon ayak izlerine taşıyabiliriz. Banliyö güçlendirmeye yönelik standart yaklaşım, kompakt kentsel formu, yürünebilir sokakları ve kültürel ile eğlence olanaklarını içeren karma arazi kullanımlarını içerir. Ya banliyö güçlendirme projeleri eko-bölgeler olarak tasarlansaydı? Menü, hane başına sera gazı emisyonlarını azaltan akıllı, bölge bazlı altyapıyı da içeriyor olsaydı, ne olurdu?

Akıllı mikro şebekeler, yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu, elektrikli araçlar, bölgesel ısıtma ve soğutma, küçük konut birimleri ve yüksek performanslı bina zarflarının tümü, karbon ayak izlerinin azaltılmasına katkıda bulunabilir. Bunları isteğe bağlı “eklentiler” olarak görmeyi bırakmanın zamanı geldi. Bu özellikler, artık yeni iklim uyumlu topluluklar oluşturmanın temel özellikleri olmalıdırlar.

Banliyö Güçlendirme Yoluyla Düşük Karbonlu Yaşam Nasıl Teşvik Edilir?

Aşağıdaki program, yerel yönetimlerin mevcut fırsat penceresinden yararlanabilmelerinin bir yoludur. Daha yürünebilir, karma kullanımlı şehir merkezlerinin teşvik edilmesi, yalnızca karbon ayak izlerini azaltmakla kalmayacak; aynı zamanda benzersiz yerler yaratacak ve yerel vergi tabanını iyileştirecektir.

1. Anket sakinleri

Sakinlerin yerel olanaklar ve hizmetler konusunda ne istediğini anlamak çok önemlidir. Arlington, Prince William, Prince George's ve Loudoun County'deki banliyö güçlendirme ekibimiz tarafından yakın zamanda yapılan topluluk desteği, yerel aktivite merkezlerine yönelik talepte açık bir artışa işaret ediyor. Bununla birlikte, bu topluluk desteği, herhangi bir topluluktaki değişim desteğinin genişliğini ve talep profilinin şeklini netleştirmeye her zaman yardımcı olur. Bir hane anketi, yanıtları düşük bir maliyetle sağlayabilir. Bu banliyölere taşınan bilgi ekonomisi çalışanlarının tercihlerine ilişkin mevcut veri kaynakları, yeni şehir merkezlerinin planlanması için de yararlıdır.

2. Coğrafi alanlara öncelik verin ve fırsat alanlarını belirleyin

Çabaya biraz coğrafi odaklanma sağlamak için, yerel planlama departmanları, birkaç yerde banliyö güçlendirme potansiyelini değerlendirebilir ve kısa vadeli eylemler için birkaçına öncelik verebilirler. Hane halkı anketinin bulgularına ek olarak, yeniden geliştirme seçeneklerini değerlendirmek için geliştirici görüşmelerinden alınan geri bildirimler kullanılabilir. Bu konu da eşitlik de önemlidir. Banliyö güçlendirme girişimleri, tarihsel olarak yetersiz hizmet alan bölgelere kamusal alanda iyileştirmeler ve aktif ulaşım getirebilir.

3. İklim Azaltma Konusunda Sınırları Zorlayın

Banliyö güçlendirme programını, bölge düzeyinde altyapı sistemlerinin geliştirilmesini ve karbon ayak izini azaltabilecek diğer özellikleri içerecek şekilde genişletin. En etkili müdahaleler, bölgesel ısıtma ve soğutma, elektrikli araç şarj cihazları ve yenilenebilir enerjiyi entegre eden akıllı mikro şebekelerdir. Sermaye programını yeni federal finansman programlarıyla karşılaştırın. Ardından, banliyö güçlendirme çabalarının finansal sürdürülebilirliğini artıracak hibe ve kredileri takip edin.

4. Düzenleyici zemini hazırlayın

Banliyö güçlendirme projelerinin onaylarını hızlandırmak için imar yönetmeliğinde gelişmiş değişiklikler yapın. Süreyi kısaltmak ve proje onaylarının maliyetini düşürmek için süreçleri değiştirin. Yerinde park gereksinimlerini azaltın veya ortadan kaldırın. Daha fazla toplu taşımayı, daha fazla yayayı, daha fazla bisikletçiyi ve daha az arabayı teşvik etmek için sokak tasarım standartlarını ve yönergelerini değiştirin.

5. Alışveriş Yapın

Fikirleri pazara götürün. Geliştiriciler, arazi sahipleri ve topluluk dernekleri ile tanışın. Altyapı için federal finansman da dahil olmak üzere, fırsat hakkında farkındalık yaratın ve bireysel banliyö güçlendirme projelerinin şekillendirilmesi için geri bildirim toplayın.

Etkiyi Ölçmek

Bütün bunlar ne kadar bir fark yaratabilir? Banliyö güçlendirmesi, önümüzdeki yıllarda toplam GHG miktarında ciddi bir düşüşe neden olabilir mi?

Fosil yakıtlara bağımlılığın azalmasının etkileri gibi artan yürüyüş ve bisiklet kullanımının olumlu etkileri bilinmektedir. Ancak, bu soruları kapsamlı bir şekilde yanıtlamak için, kapsamlı banliyö güçlendirme çabalarını mevcut karbon emisyonu izleme programlarıyla ilişkilendirmemiz gerekiyor.

Şimdi karbon azaltımına bütünsel bir yaklaşım için noktaları birleştirmeye başlama zamanı. Gelecek nesiller daha fazla beklememizi göze alamaz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)