Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası

Expiatori de la Sagrada Familia Tapınağı'nın inşaatı, bir asırdan fazla bir süre önce 1882'de başladı. Tapınak halen yapım aşamasındadır ve 2026'da tamamlanması beklenmektedir. Yılda üç milyondan fazla ziyaretçi çeker. Katalan Modernizmi'nin belki de en bilinen yapısıdır. Mimar Antoni Gaudi , 1926'daki ölümüne kadar proje üzerinde çalıştı; ancak tamamlandığını göremedi.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası

Gaudi, tapınağın destekçileri ile asıl mimar Francisco de Paula del Villar y Lozano arasındaki anlaşmazlıkların ardından, 1883'te 31 yaşındayken mimar olarak atandı. Del Villar'ın gotik katedrallere özgü Latin haç planını sürdürse de gotikten birkaç noktada ayrıldı. Gaudi’nin ayrıldığı en önemli noktalardan biri, uçan payandalara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için açılı sütunlar ve hiperboloidal tonozlardan oluşan bir sistem geliştirmekti. Bu sayede yatay yükler dış elemanlar yerine, iç kısımdaki kolonlar vasıtasıyla aktarıldı.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası
Zemin Kat Planı

La Sagrada Familia , hiperboloidler, paraboller, helikoidler ve konoidler dahil olmak üzere, çizgili yüzeylerden oluşan üç boyutlu formları kullanır. Bu karmaşık şekiller, daha ince bir yapı sağlar; aynı zamanda tapınağın akustiğini ve ışık kalitesini arttırmayı amaçlar. Gaudi, tasarımı geliştirmek için, ana nefin beş metre yüksekliğinde, genişliğinde ve iki metre derinliğinde 1:10 ölçekli bir modeli de dahil olmak üzere alçı modelleri kullandı. Ayrıca tavandaki tapınağın planından asılı bir ip ve ağırlık sistemi tasarladı. Bu ters çevrilmiş model sayesinde, sütunların, tonozların ve kemerlerin gerekli açılarını elde etti. Bu açılar, Passion cephesinin çekme yapılarını hatırlatan, ancak basınçta hareket eden eğimli sütunlarında belirgindir.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası
Çinili Tonoz

Gaudi, La Sagrada Familia'nın her yerine dinde sembolik olan ögeler yerleştirdi. Bu şekilde Hıristiyan inançlarının görsel bir temsilini yarattı. Bunun yanı sıra, Bazilika, Glory, Nativity ve Passion cepheleri için sırasıyla güneye, doğuya ve batıya bakan üç ikonik cephe tasarladı. Doğu cephesinin heykeltıraşlığı pürüzsüz, karmaşık bir bindirmeyi anımsatıyor ve Gaudi tarafından denetleniyordu. Diğer yandan Tutku Cephesi, köşeli heykelleri tapınağın modernist karakterini genişleten Josep Maria Subirachs'ın çalışmaları ile karakterize edildi. Son olarak, Eucharist'i simgeleyen pencere süsleri ve süslemelerden de heykeltıraş Etsuro Sotoo sorumluydu.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası
Tutkulu Cephe Detayı

Orta nef 45 metreye kadar yükselen ve Montjuic ile granitten yapılmış çok renkli iskelelerden oluşan bir ormanı andıracak şekilde tasarlanmıştır. Ayakların kesiti tabandan uca değişir, köşe sayısı çokgenden dairesele doğru artar. İnce, çatallı sütunlar, ışığın tonozlardaki dairesel deliklerden süzüldüğü yerlerde gözü yukarı doğru çeker. Bunlar, hiperboloidlerin çizgilerini ifade eden, yeşil ve altın rengi Venedik cam karolarıyla kaplanmıştır.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası

La Sagrada Familia tamamlandığında, tapınağın herhangi bir noktasından benzersiz bir manzarasını izleyebileceğiniz on sekiz kuleye sahip olacak. Havarileri temsil eden dört çan kulesi, her cepheyi taçlandırıyor ve yaklaşık 100 metre yüksekliğe ulaşıyor. Bunun yanında, kuzey ucunda, apsisin üzerinde Meryem Ana'yı temsil eden bir kule duruyor. Merkez kule 72 metre yüksekliğe ulaşarak, Mesih'i sembolize edecektir. Merkez kulenin çevresindeki diğer dört kule ise Evanjelistleri (havarileri)  temsil edecektir.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası
Doğu Cephesi

İnşaat devam ederken bile, eski bölümler temizlik ve restorasyondan geçiyor. Tapınak, başlangıcından bu yana tamamen özel bağışlarla ayakta duruyordu. Finansman eksikliği nedeniyle, inşatta birçok gecikme yaşandı. Başka bir aksilik olarak, İspanya İç Savaşı sırasında, Gaudi'nin atölyesi yok edildiğinde, geride bıraktığı belgelerin çoğu yok edilmişti.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası
1925'te La Sagrada Familia

 Sonraki nesil zanaatkâr ve mimarlar, Gaudi'nin vizyonuna mümkün olduğunca yakın bir şekilde bağlı kalarak, projeyi ilerletmek için kalan çizimlere ve alçı modellere güvendiler. Yani anlayacağınız, tapınağın tasarımı yüzyıllara yayılan bir iş birliğidir. Gaudi, projeyi nesillerin kolektif çalışması olarak gördü. "Ben yaşlanacağım ama benden sonra başkaları gelecek. Her zaman korunması gereken şey, işin ruhudur, ama onun yaşamı, ona aktarıldığı, kiminle yaşadığı ve enkarne olduğu nesillere bağlı olmalıdır." [1]

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası

Son yıllarda, La Sagrada Familia çağdaş dijital tasarım ve inşaat teknolojilerini benimsemiştir. Mimarlar ve zanaatkarlar, karmaşık geometrileri anlamak ve binayı bir bütün olarak görselleştirmek için Rhinoceros, Cadds5, Catia ve CAM kullanır. Alçı modeller hala bir tasarım aracı olarak kullanılıyor ve artık süreci hızlandırmak için 3 boyutlu bir yazıcı tarafından üretiliyor. Son zamanlarda, La Sagrada Familia'nın tamamlanmasının ardından beklenen görünümünü gösteren dijital olarak oluşturulmuş bir video yayınlandı.

Barselona'daki La Sagrada Familia Bazilikası
Barselona silüetinde La Sagrada Familia

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)