Barselona'daki Sagrada Familia 2026'da Tamamlanacak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
BARSELONA'NIN SAGRADA FAMILIA'SI 2026 YILINDA TAMAMLANABİLİR

Barselona'daki Sagrada Familia'nın ana bölümlerinin inşası, kilisenin baş mimarı Antoni Gaudi'nin yüzüncü ölüm yıl dönümüne denk gelen 2026 yılında bitebilir. Bundan sonra kilisenin diğer bölümlerinin inşası on yıl kadar daha devam edebilir. 20 Mart 2024'te Sagrada Familia, 2023 yıllık raporunu sunmak üzere İspanya'da bir basın toplantısı düzenledi ve yetkililer Sagrada Familia'nın inşaatının son aşamasının, Kasım 2023'te Evanjelistlerin kulelerinin tamamlanmasıyla başladığını belirtti. İlerleyen süreçte, Göğe Kabul Şapeli ve İsa Mesih kulesinin tamamlanması bekleniyor; bunlardan ilki 2025'te, ikincisi ise 2026'da tamamlanacak, ancak henüz kesin bir tarih verilmedi.

Sagrada Familia

Basın toplantısında Junta Constructora de la Sagrada Familia İcra Kurulu Başkanı Esteve Camps, Sagrada Familia Genel Müdürü Xavier Martínez ve baş mimar Jordi Faulí hazır bulundu. COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle 2020'de verilen aranın ardından, Barselona'daki Sagrada Familia'nın ilerleyişinin, inşaat maliyetlerindeki artışa rağmen 2022'de yüzde 43'ten 2023'te yüzde 52'ye yükseldiğini izleyicilerle paylaştılar. Bu rakamlar kilisenin 2026'daki tamamlanma tarihini engellemiyor olabilir, çünkü mali rakamlar açısından Sagrada Familia 2023'ü 126,9 milyon Euro gelirle tamamladı, tüm fonlar özel kaynaklardan geldi, bunun yüzde 52'si inşaata ve yüzde 26'sı kilisenin yönetimine gitti.

SAGRADA FAMILIA MERDİVEN TARTIŞMASIYLA KARŞI KARŞIYA

Sagrada Familia komitesi, kilisenin ana bölümlerinin tamamlandığı bir dönemde, Mallorca Caddesi üzerinde, kilisenin ana girişi olarak hizmet vermesi beklenen Zafer Cephesi'ndeki merdivenin inşasına devam ediyor. El Pais'in haberine göre Esteve Camps basın toplantısında, inşaat kurulunun Antoni Gaudi'nin orijinal projesinden vazgeçmediğini belirterek, merdivenin usta mimarın Sagrada Familia için yaptığı özgün tasarımın bir parçası olduğuna dikkat çekti. Ana girişin inşası, yaklaşık 3.000 komşu apartman ve iş yerinin yıkılmasına ve 1.000'den fazla ailenin tahliye edilmesine neden olacak.

Sagrada Familia

euronews'te yer alan habere göre, avukat Salvador Barroso yerel bir protesto grubu olan Sagrada Familia'dan etkilenenler derneği adına açıklamalarda bulundu. Barroso, merdivenin hiçbir zaman Antoni Gaudi'nin planının bir parçası olmadığını ve 1926'daki ölümünden sonra usta mimarın selefleri tarafından tasarlandığını söyledi. La Vanguardia'da yer alan bir haberde Esteve Camps ve Fundació Sagrada Família'nın merdivenin inşasını müzakere etmek üzere Belediye Meclisi ile görüşmeye hazırlandıkları, ancak bir anlaşmaya varacaklarından emin olduğu belirtiliyor. Haberde, Sagrada Familia'nın on yıl içinde bitirilebileceğini ve 2026'da son inşa edilen ana bölümden sonra devam edilebileceğini, ancak bunun yönetime bağlı olabileceğini, yerel yönetimin merdivenin inşasına izin verme kararına atıfta bulunarak ekliyor.

Sagrada Familia

SAGRADA FAMILIA'NIN SON İNŞAAT ZAMAN PLANI

Son yıllarda Barselona'nın Sagrada Familia'sı, Antoni Gaudi'nin yüzüncü yıl dönümünü kutlamanın bir yolu ve haklı olarak 2026'da tamamlanması öngörülen tarihe kadar aşamalı olarak bir araya getirildi. 2021 yılında Sagrada Familia, yıldızının ilk ışıklandırmasıyla birlikte Barselona'daki Meryem Ana kulesinin açılışını yaptı. 2022'de Evangelistlerin dört kulesinden ikisi, Luka ve Markos tamamlandı ve aynı yılın Aralık ayında kulelerinin zirveleri ilk kez aydınlatıldı.

Sagrada Familia

Sagrada Familia, Barselona'daki Evanjelistlerin dört kulesinin açılışını Kasım 2023'te yaptı. Bugün bu kuleler İsa Mesih'in kulesini çevrelemekte ve 135 metrelik boylarıyla tapınağın üçüncü en yüksek kulelerini teşkil eder. Meryem Ana kulesi ile birlikte altı merkezi kuleden beşi tamamlanmış olup, İsa Mesih'in merkezi kulesinin 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)