Barselona'nın Superblock Modelinden Esinlenen Araçsız Bir Şebeke

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
NBC Los Angeles'ın haberine göre Los Angeles yetkilileri, yayalara ve bisikletlilere kamusal alan sağlamak üzere şehir sokaklarında araçlardan arındırılmış bir ızgara oluşturan pilot bir proje olan ilk Park Block'u uygulamaya koymak için bir önergeyi oyladı. Plan Barselona'nın Eixample bölgesinde dokuz bloktan meydana gelen, gruplar oluşturan ve trafiği dış sokaklarla kısıtlayarak sokakların geri kalanını yalnızca yaya ve yerel ulaşım için özgür bırakan Superblock programından esinleniyor. 2016 yılında uygulamaya konulan plan hava kirliliği, şehir gürültüsü ve trafik kaynaklı ölümlerin azalmasını sağladı. Benzer bir programın Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles şehri için de hayata geçirilmesi planlanıyor.

Barselona'nın yerel olarak "Superilla" olarak isimlendirilen stratejisinin hava kirliliği, şehir gürültüsü ve trafikle ilgili kazaların azaltılmasında etkin olduğu ispatlanmıştır. Trafiğin kısıtlanmasıyla, kalan sokaklar diğer fonksiyonlar için özgür bırakılarak şehir birimlerinde hiyerarşik bir değişime neden olurken, yeni birleştirilmiş şehir blokları toplumsal uyumu desteklemekte ve bitişik kamusal alanları harekete geçirmektedir. Yeni kamusal alanların yeniden doğallaştırılması, ekili alanlar ve geçirgen yüzeylerin kentsel ısı adalarının etkilerinin azaltılmasına yardımcı olması ve şehir sıcaklıklarının düşürülmesine yardımcı olmasıyla avantaj aralığını artırır.

Los Angeles'ta programın Downtown, Boyle Heights ve Eagle Rock gibi bölgeleri kapsayan Leon'un District 14'ünde hayata geçirilmesi planlanıyor. Ulaşım Komitesi tarafından yayımlanan resmi raporda da bahsedildiği üzere, yerel Ulaştırma Bakanlığı ilk yerleşim alanının kesin yerini bulmakla görevlendirilmiş olup, öncelik dezavantajlı topluluklara verilecektir.

Barselona'nın Superblock Modelinden Esinlenen Araçsız Bir Şebeke

Diğer başarılı girişimleri örnek alan Park Block programı, Los Angeles'ın gereksinimlerine uygun kişiselleştirilmiş bir sonuç oluşturmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak öncelikli alanlar, resmi raporda da açıklandığı üzere, "kamusal alana en az erişimi olan, sağlık bakımından en fazla eşitsizliğe sahip, nüfus yoğunluğu yüksek ve programa katılma arzusu olan" topluluklar arasından seçilmiştir.

"Park Block Pilot sokaklarımızın ve konutlarımızın farklı kullanımlarına gereksinim duyduğumuzu kabul etmektedir. Bu daha emniyetli, daha temiz ve daha samimi mahalleler oluşturan şehrimizin kaynaklarının yaratıcı bir kullanımıdır". - Eli Lipmen, Move LA İcra Direktörü

Barselona'nın Superblock Modelinden Esinlenen Araçsız Bir Şebeke

Bu yılın başlarında Los Angeles yetkilileri, kent sınırları içindeki yeni yapıların tamamen elektrik enerjisi kullanacak biçimde tasarlanmasını öngören bir yasayı kabul ederek, ABD'de yeni inşaatlarda fosil yakıtlardan tamamen vazgeçilmesini zorunlu kılan ikinci büyük şehir oldu. Dünyanın dört bir yanındaki diğer bölgeler de bir yandan iklim krizinin etkilerini azaltmaya çalışırken bir yandan da sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak için yasalar çıkarıyor. Fransa, bütün geniş otoparkların güneş panelleriyle donatılmasını öngören yeni bir yasayı onayladı. Barselona'nın iklim barınakları programı veya New York'taki CoolRoofs Initiative gibi diğer tedbirler de belirli gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)