Barselona Turistik Daire Kiralamalarını Yasaklamayı Planlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avrupa'nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan İspanya'nın Barselona kenti, Kasım 2028 itibarıyla turistlere daire kiralanmasını yasaklamayı planladığını duyurdu. Belediye Başkanı Jaume Collboni tarafından açıklanan bu hamle, uzun süredir devam eden konut krizini hafifletmeyi, kent sakinleri için fiyatları düşürmeyi, yaşanabilirliği iyileştirmeyi ve kentin uygun fiyatlı konut stokunu artırmayı amaçlıyor. Son 10 yılda kısa dönemli kiralamalardaki artış kiraları %68, ev satın alma maliyetini ise %38 oranında artırarak geçim sıkıntısına önemli ölçüde katkıda bulundu.

Kent sakinlerinin konuta erişiminin sınırlı olması eşitsizliği artıran bir etken haline geldi. Belediye şimdi 10.101 turistik daireyi, ruhsat süreleri en fazla dört yıl içinde dolduğunda tasfiye etmeyi hedefliyor. Boşaltılan dairelerin kent sakinleri tarafından kullanılması, uzun vadeli kiralama veya satış fırsatları olarak piyasaya yeniden girmesi bekleniyor. 2026 yılından bu yana yeni turistik apartman ruhsatı verilmedi ve 3.500'den fazla daire, bölge sakinleri için birincil konut olarak geri kazanıldı. Yerel yönetim, yasağın yürürlüğe girmesinin ardından yasadışı uygulamaları tespit etmek için sıkı bir denetim rejimi uygulayacağını belirtti.

Barselona

İki yıl önce Katalonya Parlamentosu, şehir ve bölge yetkililerinin iki yıldan uzun süredir "haklı bir neden olmaksızın boş" olan konutları zorla kamulaştırmasına izin veren Katalan Acil Konut Yasası adlı bir kanun hükmünde kararnameyi kabul etti. Yasa ayrıca yetkililere ev sahiplerini uygun fiyatlı konut sunmaya zorlama hakkı da veriyor. Turist kiralama yasağı yeni bir yasanın parçası olarak değil, bu kararnamenin genişletilmiş bir sonucu olarak yürürlüğe girdiği için bu çabalar devam ediyor. The Guardian'a göre bu önlem İspanya'nın yeni konut bakanı Isabel Rodriguez tarafından da destekleniyor.

Barselona

İspanya, dünyada en çok ziyaret edilen ilk üç ülke arasında yer alarak turizmin ekonomik faydalarından yararlanırken, aşırı turizm yerel halk arasında satın alma gücü sorunları yarattı. Önlemlerin yerel halka yardımcı olmasının yanı sıra otel zincirlerine de fayda sağlaması bekleniyor. Turistik Konaklama İçin Özel Kentsel Plan (PEUAT) kapsamında 2015-2023 yılları arasında kentte yeni otel açılmasına izin verilmedi ancak belediye başkanı bu önlemin gevşetilebileceğinin sinyalini verdi.

Barselona

Bu yılın başlarında Barselona kenti UNESCO tarafından UIA'nın 2026 Dünya Mimarlık Başkenti seçildi ve bu unvan mimarlık, şehir planlama ve sürdürülebilirlik değerlerini teşvik etme konusundaki kararlılığının bir göstergesi oldu. Bu ilkelere uygun olarak Barselona'daki yetkililer, kamusal alanlar yaratmak ve sokakları yayalara geri kazandırmak için bir plan olan "Superblocks"u uygulamaya başladı. Kısa bir süre önce Los Angeles, Barselona modelinden esinlenerek kent sokaklarında araçsız bir ızgara oluşturmak için benzer bir plan açıkladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)