Baumit Geleceği Yeniden Düşünüyor

Mantolamada yeniliğin öncüsü Baumit olarak bir üretici olmanın ötesine geçiyor, değer yaratan ve her ihtiyaca çözüm sunan bütüncül bir yapı sunuyoruz. Bu kapsamda dış cephe mantolama prosedürlerinin belirlenmesine öncülük ederken binaların hem estetik açıdan hem de fonksiyonel olarak üst standartlara ulaşmasında belirleyici bir rol üstleniyoruz. Sağlıklı yaşam laboratuvarı olarak tanımladığımız Baumit Viva Araştırma Parkı’nda hayata geçirdiğimiz çalışmalarla yapı malzemelerinin yaşam konforuna etkisini ölçüp değerlendirerek, 21. yüzyılın çağdaş dekorasyonuna yeni değerler kazandırıyoruz. Çünkü yapıların dış cephelerinin hem o yapının hem şehrin karakterini oluşturan temel unsurlardan biri olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda yarının cephelerini bugünden şekillendirmenin en cesur ve vizyoner yolunu sunmak için Baumit Life Challenge yarışmasını hayata geçiriyoruz. İki yılda bir düzenlenen uluslararası Baumit Life Challenge Cephe Yarışması’nda cesur zihinlerin, özgür fikirlerin, sınırların ötesine geçen hayallerin arasından sıyrılmayı başaran ve Baumit ürünleri kullanılarak tasarlanan yenilikçi projeler değerlendiriliyor. Tam 10 yıldır cephelerin DNA’sını ortaya koyan yarışmamız, dış cephe sıvaları ile farklı doku, form ve renk kombinasyonları oluştururken hayal gücü, tasarım ve ustalığı buluşturma hedefiyle düzenleniyor.

BAUMIT TÜRKİYE PAZARLAMA MÜDÜRÜ SELİN TÜMER ATAOĞLU
BAUMIT TÜRKİYE PAZARLAMA MÜDÜRÜ SELİN TÜMER ATAOĞLU

Türkiye’den 16 proje yarıştı, Balçova Cemevi projesi kendi kategorisinde finale kaldı

Baumit Türkiye olarak, bu sene Slovenya’da düzenlenen Life Challenge 2024’ü büyük bir heyecanla takip ettik. Çünkü ülkemizi temsilen 16 özel projenin yer aldığı yarışmada, NSMH imzalı Balçova Cemevi projesi ‘Konut Dışı Yapı’ kategorisinde finale kalırken, halk oylamasında birinci oldu ve Office Istanbul Architects imzalı Zeytinli Ev projesi ‘Müstakil Ev’ kategorisinde halk oylamasında üçüncü oldu. Baumit ürünlerinin yer aldığı cephelerin altı farklı kategoride değerlendirildiği yarışmada, 13 farklı ülkeyi temsil eden jüri heyeti tarafından belirlendi. Jüri üyeleri arasında Türkiye’yi temsilen KG Mimarlık kurucusu Kurtul Erkmen yer aldı. Heyecanın bir an olsun azalmadığı yarışmamızın kazananı ise Macaristan’ın Pécs kentinde yer alan Market in Pécs oldu. ‘Konut Dışı Yapı’ kategorisinde yenilikçi tasarımı ve benzersiz özellikleriyle tüm beklentileri aşan Market in Pécs projesi mimari mükemmelliğin zirvesini temsil ediyor. Macaristan’da bir Akdeniz kenti olan ve bir zamanlar Roma yerleşimi olan Pécs’in zengin tarihine adeta bir saygı duruşunda bulunuyor.

İyi olanı açığa çıkarma çabasının somut hali; Baumit ile Olasılıklar kitabı

Baumit ile Olasılıklar
Baumit ile Olasılıklar

Baumit olarak gerek imza attığımız ürünler gerekse Baumit Life Challenge gibi önemli projelerle aslında iyi olanı açığa çıkarmak için çabalıyoruz. Rafine, sadeliğin içine gizlenmiş bir iddia, doğanın bütünlüğüne ayak uyduran yüksek bir estetik anlayış… Bakıldığında bir sıva ile yapılabilecek sınırsız güzellik olduğuna inanmak cesaret işi. Biz bu cesareti göstermek ve tüm paydaşlarımızla da paylaşmak istedik. Örneğin, ilk kez Osmanlı döneminde yazılan Farsça-Osmanlıca bir sözlükte geçen ‘sıvak’ kelimesi, düz ve düzgün anlamına geliyor. Bir yüzeyin düz ve düzgün olmasının çok katmanlı bir anlama sahip olduğu ise aşikâr. Çünkü düşündüğümüzde bir yüzeyin pürüzsüz oluşu, çoğu zaman bir güzellik unsurudur. Bu güzelliği meydana getiren sıva ise aynı zamanda yapının koruma kalkanı görevini üstlenen işlevsel bir fonksiyondur. Bu çok katmanlı yapıda Baumit olarak başta sıvalarımız olmak üzere portföyümüzde yer alan her ürünle yapılacak mimari olasılıkları ve sınırsız seçenekleri göstermek istedik. Somut, gerçekçi ve iyi… Sonuç olarak Baumit İle Olasılıklar kitabına imza attık. Yaşam alanlarını sağlıklı, konforlu ve enerji verimli hale getirmeyi misyon edinmiş bir marka olarak, kitabımızda yapıların dönüşümüne sağladığımız katma değeri anlatarak geleceğin yapılarına ışık tutmaya çalıştık. Çok sayıda mimari yapının hikâyesine yer verdiğimiz kitabımızda; yapıları sağlıklı ve konforlu yaşam, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik kavramlarının şekillendirdiği yeni dünya düzeninin penceresinden anlatıyor, renklerin DNA’sını irdeliyor, cephelere özgün karakterini kazandıran dokuların dünyasını keşfe çıkıyor ve yapılara farklı kimlikler kazandıran tüm unsurları bütünlüklü olarak ele alıyoruz. Teorik ve teknik bilgileri renk, doku alternatifleri ile sunan kitabımızda, birçok yapının hikâyesine hem görsel hem de metinsel olarak yer verdik. Amacımız sağlıklı, nefes alabilen, zamana karşı dayanıklı, güzel yapıların arkasındaki sonsuz olasılıkları açığa çıkarmak. Umarız ki bu kitap, sektörümüzün her paydaşı için nice güzel olasılığın açığa çıkması adına ilham olur.


YAŞAM ALANLARINI SAĞLIKLI, KONFORLU VE ENERJİ VERİMLİ HALE GETİRMEYİ MİSYON EDİNEN BİR MARKA OLARAK, KİTABIMIZDA YAPILARIN DÖNÜŞÜMÜNE SAĞLADIĞIMIZ KATMA DEĞERİ ANLATARAK GELECEĞİN YAPILARINA IŞIK TUTMAYA ÇALIŞTIK.


Harika binaların arkasındaki harika hikayeler açığa çıkıyor

Söz konusu ilham vermek olduğunda dokunabileceğimiz her mecrada yer almaya çaba sarf ediyoruz. Bunun için mimari perspektifi, özgün tarzı, baş kaldıran stili ve sınırların dışına çıkabilmeyi başarmış duruşu ile fark yaratan cephelerin hikayelerini, sadece Baumit Life Challenge yarışmamızda değil farklı alanlarla da yüksek sesle dile getiriyoruz. Bunlardan biri de ‘Great Stories Behind Great Buildings’ projemiz. Baumit Life Challenge yarışmamızda kıyasıya yarışan cephelerin görünmeyen hikayelerine ışık tuttuğumuz bu video serisinde, biz susuyor ve mikrofonu projelerin mimarlarına uzatıyoruz. Bir cephenin arkasındaki bilinmezleri, hissettirdiklerini, yansıttıklarını, sıvaların ardına saklanmış hikayeleri açığa çıkardığımız bu seride, bir yapıyı mükemmel kılan dokunuşlara hep birlikte şahit oluyoruz


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)