EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

BIG Gastronomi Açık Ekosistemini Kurmak İçin Beş Mimar Arasından Seçildi

BIG'in tasarımı, İspanya, San Sebastián'ın kalbinde yer alan Basque Culinary Center adına Gastronomi Açık Ekosistemi (GOe) için seçildi. Teklif, OMA, Snøhetta, 3XN ve Toyo Ito & Associates dahil olmak üzere beş mimar arasından seçildi. 9.000 metrekarelik gastronomi merkezi, mutfak araştırmalarını, inovasyonu ve eğlenceyi teşvik etmek için bilim, gastronomi, girişimcilik ve doğa arasında köprü kuruyor.

BIG Projeleri
Gastronomi Merkezi

"Dramatik Peyzajın Mimari Bir Uzantısı” – BJARKE INGELS

BIG-Bjarke Ingels Group'un Kurucusu ve Yaratıcı Direktörü Bjarke Ingels, "Rene Redzepis NOMA için tasarladığımız Kopenhag'da modern gastronominin en parlak beyinlerinden biriyle iş birliği yapmaktan büyük zevk aldık. San Sebastián'daki Gastronomi Açık Ekosistemi için yaptığımız çalışmayla gastronomi dünyasındaki mimari keşiflerimizi bir sonraki seviyeye taşımaktan heyecan duyuyoruz.”

Gastronomi İnovasyon Merkezi

BIG'in San Sebastián'daki GOe gıda inovasyon merkezi için tasarladığı tasarım, gıda start-up'larını, araştırmacıları ve şefleri tek bir çatı altında bir araya getirecek. 10 metre yükseklik farkı olan bir arazide yer alan bina, birinci kattan yükseliyor, yükseklik farkını kamusal alanı geliştirmek için kullanıyor ve bitişikteki Camino de Santiago hac yolu ile bağlantı oluşturuyor.

Gastronomi Merkezi Tasarımı
Gastronomi Merkezi Örnekleri

Bjarke Ingels, "San Sebastián'ın dramatik ve şehir manzarasının mimari bir uzantısı olarak önerilen tasarımımız zemini özgürleştiriyor ve şehrin kamusal yaşamını gastronomi sanatı ve bilimi ile ilişkilendirmeye davet etmek için çatıda parklar sağlıyor. Müjdeci Camino de Santiago de Compostela'da yer alan gastronomi ve teknolojinin, şehir ve peyzajın, bina ve parkın bu mimari birleşiminin, dünyanın dört bir yanından gelen mutfak şefleri için başlı başına bir destinasyon olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Gastronomi Merkezi Projeleri
Gastronomi Merkezi Kurgusu

Binanın tasarımı, cadde seviyesinde, doğrudan Camino de Santiago yoluna bağlı, üstü kapalı bir kamusal plaza oluşturuyor. Gastronomi merkezinin hacmi dışarıdan bakıldığında topraktan yükseliyor gibi görünüyor. Bu yükseliş, mutfaktaki, laboratuvarlardaki ve sınıflardaki etkinliği halka gösteren bir dizi teras ve gömme pencerelerle sonuçlanıyor.

“Optimal bir mutfağın modülerliğinden yola çıkarak, yeni gastronom merkezinin kamu ve özel programlarını bir ızgara olarak yapılandırdık.” Merkezin cephesi, peyzajı ve binanın birçok kamusal alanını ve dış programını sürekli bir hareketle genişleten çatıya taşınır. BIG Barcelona'nın Ortağı João Albuquerque, "Yeni kamusal alanlar, plazalar, parklar ve manzaralar yaratırken küresel gastronomik keşiflere açılan bir pencere sunan GOe, San Sebastián'da iyi bir komşu ve vatandaş olacak" dedi.

Gastronomi ve İnovasyon Merkezi
Gastronomi ve İnovasyon Merkezi Örnekleri

Gastronomi Merkezi Mekân Kurgusu

Giriş, doğrudan birinci kattan çatıya kadar uzanan merkezi bir alan olan Gastro Salonuna açılmaktadır. Bir amfi tiyatro olarak ikiye katlanan büyük merdiven, tüm programları ve seviyeleri birbirine bağlayarak etkinlikler ve derslerle doğrudan görsel bir bağlantı oluşturuyor. Ziyaretçiler mutfakları da buradan deneyimleyebiliyorlar. Ziyaretçiler merdivenleri çıkarak oditoryuma, halka açık teraslara devam edebilir veya en üst kattaki restoranda birinci sınıf mutfağı deneyimleyebilirler. Mutfak ve laboratuvarlarda endüstriyel malzemeler kullanılırken, ortak kullanım alanlarında doğal malzemeler kullanılmaktadır.

Basque Culinary Center Genel Müdürü Joxe Mari Aizega, “GOe – Gastronomi Açık Ekosistemi – Gastronomi 360 vizyonunda birleştirilen Basque Culinary Center'ın gelecekteki stratejisini temsil ediyor” dedi. 'Yetenek, araştırma, inovasyon ve girişimciliğin gastronominin sınırlarını ve geleceğini keşfedecek uluslararası bir ölçüt olma hedefiyle birleştiği bir alandır. BIG'in önerisi – Olatuen bidea – Camino de las Olas – GOe'nun açık, işbirlikçi ve katılımcı ruhunu temsil ediyor. Sadece şehre entegre olmakla kalmayıp aynı zamanda diyalog ve bağlantı için yeni alanlar yaratan bir bina. Kamu özel iş birliği sayesinde, Donostia-San Sebastian'ın Gastronomi geleceğinin hayal edildiği ve yaratıldığı bir bölge olarak konumunu güçlendirecek bir proje.'


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)