BIG ve Samoo "Oceanix Busan" Yüzen Şehir Tasarımını Tanıttı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık firmaları BIG ve Samoo ve teknoloji firması Oceanix, Güney Kore'nin Busan açıklarında denize açılan benzersiz bir iklime dayanıklı yüzen şehrin tasarımını açıkladı. UN-Habitat ve Busan Metropolitan City tarafından geliştirilen Oceanix Busan, BIG ve Samoo gibi ortaklarla işbirliği içinde yüzen şehir şirketi Oceanix tarafından tasarlandı.

Oceanix Busan

Un-Habitat, Oceanix Busan'ı "dünyanın ilk yüzen şehir prototipi" olarak adlandırıyor ve iklim değişikliği nedeniyle sel ve yükselen deniz seviyelerinin tehdidi altında olan bir model kıyı kenti sağlamayı amaçlıyor. Yüzer platformlar üzerine inşa edilen ve kentsel gelişimi denize kadar genişleten Oceanix Busan sürdürülebilir, dayanıklı ve sele dayanıklı olarak tanımlanıyor. Bu gelişme birbirine bağlı bir dizi bölgeden oluşuyor. Başlangıçta 12.000 kişiyi barındıran üç platformdan oluşuyordu ancak zamanla 20'den fazla platforma genişleyebilir.

Busan için özel olarak tasarlanan Oceanix, BIG ve ortakları, mevcut mimari ve kültürle uyum sağlamak için şehrin karakterini ayrıca taklit ediyor. BIG'in Kurucusu ve Yaratıcı Direktörü Bjarke Ingels şunları söyledi: "Oceanix'in yeni modüler deniz bölgesi iklim değişikliğinin ön saflarında yer alan en savunmasız kıyı toplulukları için çözümler geliştiriyor. Busan'ın eski ve yeniyi benzersiz bir şekilde yan yana getirmesiyle oluşturulan sürdürülebilir topluluklar için bir prototip görevi görecek.Oceanix Busan, şehri ve denizi birbirine bağlayarak bu ruhu deniz kıyısına kadar genişletiyor."

Oceanix Busan

30.000 ile 40.000 metrekarelik her arsa karma kullanımdır ancak belirli bir amaç için tasarlanmış. Ziyaretçiler için bir konut, araştırma ve bir konaklama platformu bulunuyor. Konut platformu, yerel gıda satıcıları ve dükkanlar için erişilebilirliğe öncelik vererek çeşitli konut seçenekleri sunuyor. Araştırma platformu denizcilik araştırmaları için bir merkez haline gelecek ve habitat restorasyon merkezleri, yapım alanları ve yurtlar gibi alanlarda yeni yeşil ekonomi işleri yaratacak. 

Turizm platformu yüzen şehre gelen ziyaretçiler için eko-konaklamalar, organik restoranlar ve diğer olanaklar sunuyor. Bağlantı köprüsü yüzer platformları birbirine bağlıyor. Araştırmalar ise dayanıklı alçak binalara, iç ve dış mekanlarda yaşam için teraslara, gıda yetiştirmek ve sıcaklık kontrollü bir ortam yaratmak için büyük bahçelere ve seralara odaklanacak. 

Platformda gıda yetiştirmek için güneş panelleri ve seralar, eğlence, sanat ve performans için alanlar olacak. Oceanix Busan su arıtma, geri dönüşüm ve kentsel tarım için yerinde sistemlerle gerekli operasyonel enerjinin yüzde yüzünü üretecek şekilde tasarlanacak. 

Yüzen şehir

Geliştirme Busan North Port'da yer alıyor ve ilk aşama 6.3 hektarlık bir alanı kaplıyor. The Independent'ın haberine göre, inşaatın 2023'te başlaması bekleniyor. Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Örgütü (UN-Habitat), dünyadaki mega kentlerin %90'ının yükselen deniz seviyelerine karşı savunmasız olacağını ve bu durumun konut stokları üzerindeki mevcut baskıları artıracağını söylüyor.

UN-Habitat İcra Direktörü Maimna Mohd Sharif "Dünün araçları bugünün sorunlarını çözemez. Küresel zorluklara yenilikçi çözümler geliştirmeliyiz. Ancak bu yenilik arayışında kapsayıcı ve adil olalım ve kimseyi geride bırakmayalım." dedi. 

Yüzen şehir

Oceanix Busan, bu hafta New York'ta Sürdürülebilir Yüzen Şehirler konulu 2. Birleşmiş Milletler Yuvarlak Masası'nda yer aldı. BIG tarafından tasarlanan ve Nisan 2019'daki ilk yuvarlak masa etkinliğinde tanıtılan Oceanix City konseptinin bir evrimidir.

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin son raporunda, şehirlerin iklim değişikliğine hazırlıksız olduğunu ve vatandaşlarını aşırı hava koşullarından ve yükselen deniz seviyelerinden korumak için tasarlandığını belirten yüzen şehirlere vurgu yapıldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)