Bir Passivhaus Örneği Casa Patio

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Casa Patio projesi iki katta geliştirilmekte olan izole, tek bir kişilik aile için tasarlanmış pasif evdir. Sürdürülebilir mimari projenin genel formalitesi, sahanın ve çevresinin fiziksel ve ekolojik özelliklerine göre belirlenmiş. Projenin bir Passivhaus evinin tüm gereksinimlerini, CLT yapısını ve alışılmış konut prensiplerini karşılaması için enerji üzerinde çalışılmış. 

Casa Patio

Hacim birkaç yönden belirlenir. Temel olarak arsanın hem yan hem de alt sınırlarından 10 metrelik bir mesafeyi işaretleyen alan kuralıyla belirlenmiş. Bu, arsanın dikey yapısı ile birlikte belirli bir yerleşim alanına izin verir. İkincisi programatik nedenlerle, iki farklı katta ortak ve özel alanlar ayrılmış. Son olarak ortaya çıkan yamuk zemin planına biraz merkez dışı bir veranda dahil edilerek tercih edilen enerjik alan bırakılmış.

Casa Patio

Bu mümkün olduğu kadar fazla güneş radyasyonu yakalamak için güneye açılan yamuk zemin planına sahip kompakt bir hacimle sonuçlanmış. Böylece evin enerji ihtiyacını azaltılır. Benzer şekilde galerideki sirkülasyonlarda, doğal ışık sağlayacak şekilde veranda etrafında düzenlenmiş. 

Evin planı ise tek kişilik bir aileye göre yapılmış. Evin planı oturma odaları, mutfak, yatak odaları, banyolar, sirkülasyon alanları, kurulum ve garaj alanını içerir. 

Casa Patio

Projenin ana unsurlarından yapı malzemesi olarak - CLT'nin  İspanyolca'ya çevrilen Cross Lamine Timber'a karşılık gelen kısaltmadan -  çapraz lamine ahşaptan yapılmış. Ancak aile bu müstakil ev söz konusu olduğunda sadece ahşap konstrüksiyon değil, aynı zamanda neredeyse sıfır enerjili bina (ECCN) olmasını arzu etti. 

Casa Patio

Sıfır enerjili yapılar, kışın ısınmak ve yazın serinlemek için çok az veya hiç enerji gerektirmeyen binalardır. Bu, hem evin yalıtımının hem de su yalıtımının yanı sıra pencerelerin boyutu ve konumunun belirli detaylar üzerinde planladığını gösterir. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)