Bir Sürdürülebilir Kule "Brooklyn Tower"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Eşsiz neo-deco tacıyla etkileyici bir doksan üç kat yüksekliğinde olan Brooklyn Tower, şimdiden Borough için bir dönüm noktası. SHoP Architects tarafından tasarlanan gökdelen, binanın zemin katında hassas bir şekilde restore edilen Dime Savings Bank'ı onurlandırıyor. Art Deco mirasının çağdaş ama simgesel ifadesi, barok ve modern ayrıntıları özenli malzeme kullanımıyla harmanlıyor.

Neo Deco olarak tanımlanabilecek cephenin malzemesi, beyaz mermer tabanı, binanın etkileyici yüksekliği boyunca çarpıcı bir dikeylik yaratan karartılmış çelik, bakır ve bronz pilasterlerle zarif bir şekilde birleştiriyor. Cadde seviyesinde, Brooklyn Tower'ın mermer sütunları, tarihi Dime Savings Bank ile görsel süreklilik sağlamak üzere tasarlanmış siyah granit kaideler üzerine oturuyor. Sütunlar alt kısımda tipik bir dışbükey geometriden podyumun tepesinde ters içbükey bir şekle geçiş yapıyor. Sütun kenarlarını kaplayan ince altın renkli metal, görsel etkiyi artırıyor.

Brooklyn Tower

Cephe, gün boyunca güneşin konumuna göre değişen farklı tonları yansıtarak büyüleyici bir renk oyunu sergiliyor. Brooklyn Tower, boyutları değişen yivli, silindirik ve üçgen metal şekillerin özenli bir şekilde düzenlenmesiyle elde edilen benzersiz şeklini, dokusunu ve maddeselliğini her açıdan koruyor. Bu arada, basamaklı teraslar şehrin manzarasını sunmakta ve dış cephenin dinamik yönünü geliştirir. Kule'nin cephesi geceleri aydınlatılarak Brooklyn silüetindeki varlığını güçlendiriyor.

Brooklyn Tower

Gachot Studio tarafından tasarlanan iç mekanlar, mimarinin zarif dikeyliğini, binanın tarihinin zengin maddeselliğini ve insan ölçeğinde bir konforu, Kule'nin dış cephesinin lüks özelliklerini içeriye taşıyan sıcak tonlu malzemeler ve bronz aynalarla birleştiriyor. Apartman planları manzaradan tam olarak yararlanırken, banyolardaki özel tasarım mozaik karolar belirgin bir kentsel cazibe kazandırıyor.

Brooklyn Tower

Kule, konut birimleri ve perakende alanlarının yanı sıra salonlar, bahçeler ve fitness merkezleri gibi çeşitli ortak alanlara da sahip. Böylece konut sakinleri birbirleriyle etkileşim ve ilişki kurmak için bolca fırsata sahip olmakta ve daha güçlü bir topluluk ve aidiyet duygusunu teşvik etmiş.

Son olarak, Brooklyn Tower'ın en etkileyici yönlerinden biri de sürdürülebilirliğe olan bağlılığı. Binada güneş panelleri, yağmur suyu toplama sistemleri ve enerji tasarruflu cihazlar gibi çeşitli yeşil teknolojiler kullanılıyor. Bu özellikler binanın çevresel etkisini azaltmakta ve bina sakinlerinin kamu hizmeti maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor.

Brooklyn Tower

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)