Birleşik Krallık'ın "En Sürdürülebilir" Mahallesi Phoenix

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes'teki eski bir sanayi sitesini, Birleşik Krallık'ın ahşaptan yapılan en büyüğü olacak 685 hanelik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı. Human Nature'a göre, geçen hafta planlama izni verilen Phoenix, mühendislik ürünü ahşaptan inşa edilecek ve Birleşik Krallık'taki en sürdürülebilir mahalle olacak.

Human Nature, "7,9 hektarlık kahverengi alanın Birleşik Krallık'ın en sürdürülebilir mahallesine dönüştürülmesine yönelik tekliflerin açıklanmasından bir yıl sonra, Phoenix gelişimine bugün planlama izni verildi ve vizyoner proje gerçeğe bir adım daha yaklaştı.” dedi. "Tamamlandığında, Birleşik Krallık'ın en büyük ahşap yapı mahallesi olacak ve sürdürülebilir yerleşim ve sosyal etki için geniş ölçekte uygulanabilecek bir plan oluşturacak."

sürdürülebilir mahalle

South Downs Ulusal Parkı'nda yer alan Phoenix, tamamı çapraz lamine ahşap dahil olmak üzere mühendislik ürünü ahşaptan inşa edilmiş enerji tasarruflu evler, kamusal alan ve sağlık, perakende, konaklama ve endüstriyel alanlar içerecek. Human Nature'ın sürdürülebilir inşaat başkanı Andy Tugby'nin verdiği bilgiye göre, birim sayısı bakımından Birleşik Krallık'taki en büyük yapısal ahşap mahalle olacak. Binaların yüksekliği iki ila beş kat arasında değişecek ve yerel kaynaklı ahşap ve kenevir gibi biyomalzemelerden yapılmış prefabrik panellerle kaplanacak.

sürdürülebilir mahalle

Sahadaki endüstriyel yapılar, kantin, etkinlik salonu, bar, fitness merkezi, çalışma alanı ve stüdyolar da dahil olmak üzere topluluk alanlarının çoğunu barındıracak şekilde yeniden tasarlanacak. Phoenix'in evleri enerji verimli olacak şekilde tasarlanacak ve tesis içi fotovoltaik panellerden ve tesis dışı bir yenilenebilir enerji tesisinden elde edilen yenilenebilir enerji ile çalışacak. Tüm nesiller ve farklı gelir gruplarına mensup insanlar için bir yaşam alanı yaratmayı amaçlayan 685 konutun yüzde 30'u uygun fiyatlı konutlardan oluşacak; bu konutların 154'ü hükümetin Yerel Konut Ödeneği oranlarına göre, geri kalanı ise İlk Evler programının bir parçası olarak inşa edilecek.

Phoenix, özel araç kullanımından uzaklaşmayı teşvik etmek için elektrikli araç paylaşımları, araç kiralama, elektrikli bisiklet hizmetleri ve servis otobüsleri sağlayan bir mobilite merkezi ile arabalar yerine insanlara öncelik veren yürünebilir bir mahalle olarak tasarlanacak. Halka açık meydanlar, bahçeler, topluluk binaları ve nehir kenarında site boyunca uzanan bir patika, sakinler arasında etkileşim için tasarlanmış alanlar sağlayacak.

sürdürülebilir mahalle

Phoenix master planı, Human Nature'ın şirket içi tasarım ekibi tarafından İngiliz mimarlık stüdyosu Periscope ve Arup'un master planlama ve kentsel tasarım direktörü Kathryn Firth ile birlikte tasarlandı. Proje için geliştirilen tasarımlar, İngiliz mimarlık stüdyoları Archio, Ash Sakula, Mae Architects, Mole Architects ve Periscope ile mühendislik firmaları Expedition Engineering ve Whitby Wood'un iş birliğiyle yapılacak.

sürdürülebilir mahalle

Human Nature, eski Greenpeace yöneticileri Michael Manolson ve Jonathan Smales tarafından kurulan Lewes merkezli bir kalkınma şirketi. Yayınlanan diğer ahşap gelişmeler arasında Loyn & Co'nun Galler'deki sıfır karbonlu konut projesi ve Henning Larsen'in Kopenhag'ın tamamı ahşaptan oluşan ilk mahallesi için planları yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)