Birleşik Krallık'taki İlk Büyük Fosil Yakıtsız Karma Kullanımlı Bina

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra'nın Thames Nehri kıyısında bulunan sürdürülebilir mimari Arbor, PLP Architecture ve Native Land'in Londra'nın en yeni kültürel bölgesi ve Birleşik Krallık'ın ilk büyük fosil yakıtsız karma kullanımlı gelişimi olan Bankside Yard'ın açılış binası.Yalnızca bir ofis binası olmanın ötesinde ana planın hiper-karma doğası, iş ve kent hayatını, sanat ve teknolojiyi, kültür ve doğayı birleştiren 24 saat iç içe geçmiş bir bölge kavramını biçimlendiriyor.

Türünün tek örneği bir iş yeri sağlayan sürdürülebilir mimari örneklerden yapı, sekiz farklı kamusal alan ve üç kültürel alanla çevrelenmiş ve harekete geçirilmiş. Ayrıca Londra'nın yüksek hattının bitiminde yer alan on dört tarihi demiryolu kemeri çeşitli perakende, kültürel ve kamusal fonksiyonları kapsayacak biçimde yaratıcı bir biçimde yeniden kullanılmış. Sürdürülebilir mimari projelerden Arbor'un inşası esnasında yerel toplumla ve bölgeyle yakın ilişki kurmak maksadıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmiş. Bunlar arasında nehir kenarı temizliği, gençlere mentorluk ve bağış toplama için yerel hayır kurumlarıyla iş birliği yapmak bulunuyor.

Birleşik Krallık'taki İlk Büyük Fosil Yakıtsız Karma Kullanımlı Binası

Çalışanlar, müşteriler ve yerel halk arasında canlı etkileşimleri destekleyen yapının sokak seviyesindeki "şehir odası" ile 2. ve 18. katlardaki ortak peyzajlı avluları, ofis ve şehir arasında buluşma ve alışveriş için alanlar sunuyor. 3'e 3 m ölçülerinde ve yer yer 6 m'ye kadar uzanan cam genişlikleri çarpıcı kent manzaraları ve bol ışık sağlıyor. Aynı zamanda kendi kendini ayarlayan akıllı bir kapalı boşluk cephesi, yapının çevresel yükünü en aza indiriyor.

Birleşik Krallık'taki İlk Büyük Fosil Yakıtsız Karma Kullanımlı Binası

Bu arada değişen katlardaki teraslar, dışarısı ve içerisi arasında geçiş alanları yaratarak çeşitli mikro iklimlere sahip yarı açık çalışma alanları sağlar.

Sürdürülebilirlik 

Birleşik Krallık'taki İlk Büyük Fosil Yakıtsız Karma Kullanımlı Binası

Tümüyle elektrikli ve yenilenebilir enerjiyle çalışan karbon net sıfır Arbor, daha geniş kapsamlı ana planın 5. nesil enerji sistemini kullanır. Bu sistemde Bankside Yards içindeki her yapı ortamdaki termal enerjiyi dönüştürmek için ısı pompası teknolojisini kullanarak, geliştirme süresince uzanan düşük sıcaklıklı 5. nesil enerji ağına enerji aktaracak veya geri çevirecek. Tahminler sistemin Birleşik Krallık'ta henüz görülmemiş bir boyutta %50-60 daha verimli olabileceğini ortaya koyuyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

Nihayet inşaat karbon emisyonlarını en aza indirmek için yeşil/yenilenebilir enerji tarifesi ile güçlendirilmiş ve yılda 588 dönüm orman arazisine eş değer 380 tondan fazla C02 (e) tasarrufu yapılmış. Biyolojik çeşitliliğe dayalı yeşil çatı yerel yaban hayatını ve ekolojiyi destekler.

İnsan Merkezli Teknoloji

Birleşik Krallık'taki İlk Büyük Fosil Yakıtsız Karma Kullanımlı Binası

Akıllı iş yeri teknolojisi Smart Spaces tarafından geliştirilen ve QR kodlarını içeren bir yapı uygulaması aracılığıyla çalışanlar ve ziyaretçiler için kesintisiz kontrol imkanı sunuyor. Bunu destekleyen Arbor kablolu altyapısının kalitesi, esnekliği ve kablosuz ağının istisnai standartları sayesinde Wiredscore Platinum ile ödüllendirilmiş.

Birleşik Krallık'taki İlk Büyük Fosil Yakıtsız Karma Kullanımlı Binası

Temassız giriş deneyimi mobil telefon aracılığıyla kontrol edilerek güvenlik kartı gereksinimini ortadan kaldırır. Uygulama aynı zamanda yapı sakinlerinin yapı genelinde sıcaklık ve ışık seviyelerini ayarlamalarına imkan vererek optimum rahatlık ve verimliliği destekliyor. Uygulama ayrıca yapı sakinlerinin yerel etkinlikler ve haberlerle ilişkin güncellemeler yoluyla yerel toplulukla ilişki kurmasına imkan vererek Bankside Yards'ta bir topluluk duygusu oluşturuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)