Bitkilerle Yağmur Suyunu Düzenleyen Büyüleyici Park

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Fish Tail Park mimari, peyzaj, kentsel ve çevresel tasarımın bir birleşimidir. Sonuç olarak park topluluk için eğlenceye erişim sağlarken, aynı zamanda onu musonların etkilerinden de koruyor.

Kullanışlı bir ortam

Bitkilerle Yağmur Suyunu Düzenleyen Büyüleyici Park

Peyzaj mimarı Turenscape parkı, doğu orta Çin'deki Yangtze Nehri taşkın ovasında, Nanchang şehrinde bulunan 126 dönümlük ihmal edilmiş bir arazi bölümünden tasarladı. Turnescape, işlevsel tasarım ögelerini kullanarak bölgede yaygın olan yağmur suyunu etkili bir şekilde düzenleyen bölgeler oluşturdu. Bu kıyı şeridi boyunca su seviyelerinin gelgitlerinde hayatta kalabilen yerli bitki örtüsünün yerleştirilmesiyle sağlandı. Ayrıca sular yükseldiğinde geçici bir rezervuar görevi görecek bir göl oluşturulmuş. Kentsel akışı filtrelemek için tasarlanmış teraslı sulak alanlar da var. 

Eğlenmek için bir yer

Bitkilerle Yağmur Suyunu Düzenleyen Büyüleyici Park

Tasarımcılar parkın kullanımını teşvik etmek, çevredeki mahallelerle etkileşim kurmak ve iyileştirilmiş bölgede kentsel gelişimi teşvik etmek istedi. Ziyaretçiler yükseltilmiş yollar boyunca yürüyebilir, koşabilir ve bisiklet veya scooter kullanabilir. Ayrıca parkta doğal oyun alanları, plajlar, çeşmeler ve çimenlikler bulunur. 

Muson mevsiminde bazı beton yürüyüş yolları suyla kaplanır ancak sular çekildiğinde kolayca tekrar hizmete açılır. Diğer kaldırımlar, sınırlı kapsama alanı ve sürekli erişim için 20 yıllık sel hattının üzerinde kalıyor. 

Bitkilerle Yağmur Suyunu Düzenleyen Büyüleyici Park

Kurak mevsimde bile seçilen ağaç ve sulak alan bitkileri çamurlu bir manzara yerine gelişen bir bataklık sağlar. Bu tasarım parkta hem ziyaretçilere hem de yaban hayatına olanak sağlar. Toprak ve yapısal durağanlık aynı zamanda habitatı bozulmaya karşı korur.

Bitkilerle Yağmur Suyunu Düzenleyen Büyüleyici Park

Mimarlar "Fish Tail Park sel, habitat restorasyonu ve rekreasyonel taleplerinin gibi çeşitli zorluklarını ele alabilen, muson yağmurları veya değişken iklimlere sahip bölgeler için tasarlanmış, kentsel doğanın kopyalanabilir bir modelini sunar. Proje peyzaj mimarının şehirlerde yeni alanlar açmanın mümkün olduğunu gösterme çabasının bir parçasıdır. Sadece insanlar için değil, aynı zamanda doğa ve kritik doğal süreçleri yönlendiren muson fırtınaları gibi etkili güçler için de.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)