Biyofilik Ofis Tasarımları

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Biyofilik ofis tasarımı sadece gelip geçici bir trend değil. Bundan ziyade endüstrinin çok uluslu devlerinden iki kişilik odalı girişimlere kadar her iş verenin devreye girmesiyle, ofis alanlarımızı ve çalışma ortamlarımızı tasarlama ve inşa etme şeklimizde sismik bir değişimi temsil ediyor. Ancak bu empatik, sağlıklı yaşam odaklı çalışma alanının ağırlığı altında kalan çoğunluğa rağmen ardında çokça yer var.

Bununla birlikte birçok yeni başlayanın fark edemediği bir husus, biyofilik ofis tasarımının birkaç saksı bitkisinden ve çiçek sanatı baskısından çok daha fazlasını gerektirmesi. Çalışma alanlarını çevrelerindeki doğal dünyaya bağlayarak sağlıklı yaşamı, odaklanmayı ve üretkenliği geliştiririz. Ancak çevrede doğal bir dünya kalmadığında onu tekrardan getirmeye çalışıyoruz. Dünyanın dört bir yanından bu dört ofis alanı en kentleşmiş ofis alanlarını bile doğanın sakinleştirici faydalarına bağlamak için sadece bitki yaşamını değil, aynı zamanda su, güneş ışığı ve doğal malzemeleri de kullanıyor.

Deneyim Merkezi / CnT Architects

Biyofilik Ofis Tasarımları

Deneyim Merkezi adından da anlaşılacağı gibi her şeyin deneyimle ilgili olduğu Chennai'nin merkezinde yeni inşa edilmiş bir apartman kompleksi, showroomu ve satış ve pazarlama ofisi. Yeterli ofis ve pazarlama alanlarının yanı sıra mevcut dairelerin üç alternatif versiyonunu sunan büyük ölçekli showroom, kolaylıkla donuk ve kocaman bir hale gelebilirdi. Ayrıca yeni ve lüks bir evle ilişkilendirilecek gibi de değil. Proje mimarları "Sakin bir varış deneyimi yaratan peyzajlı bir plaza, giriş sırasında ilk sırada yer alıyor." diye açıklıyor. CnT Architects şehirden bölgeye geçiş yolunu bir ada beldesine rakip olacak kadar tropikal yeşilliklerle kaplamayı tercih ederek, 'istenmeyen sesleri durduruyor.’ Ziyaretçiler daha sonra yapısal ‘ağaçların’ tuttuğu çıtalı çelik ve camdan oluşan mimari bir gölgelik altında, şantiyeye bakan bir izleme platformuna doğru daha yemyeşil ortak ofis alanından geçen bir rotaya yönlendiriliyor.

Bay Green Ofisi/ MIA Design Studio

Biyofilik Ofis Tasarımları

Doğanın huzuruna olan güçlü tutkusuyla Bay Green, çalışma ortamının bir 'dış mekan ofisine' dönüştürülmesini istedi. Sorun şu ki proje mimarı MİA Design Studio, ‘Vietnam'ın kentsel alanlarının yaşam ortamı için gerekli olan doğası gereği yeşil alanları giderek daha fazla kaybettiğini’ ve üzerinde çalışılacak gerçek bir açık alan olmadığını açıkladı. Ancak mimarlar yılmadan basit bir tane yaptı. Ofis zemin alanının yaklaşık yarısından ödün verilerek, toplantı odası, salon ve dinlenme alanı gibi ortak alanlar her taraftan bir bahçe ile çevrelenerek yansımaları azaltır ve dış dünyayı engelleyerek geriye sadece bahçe kalır. Yansıtıcı metal ve çakıllardan oluşan serin ve sıra dışı bir yüzey malzemesi paleti çalışanları rahatlatırken, meditatif bir gölet müdürün ofisine gelen ziyaretçileri yatıştırır.

Sid Lee Biosquare / Sid Lee Architecture

Biyofilik Ofis Tasarımları

47 katlı haç biçimli devasa ofis kulesi Place Ville Marie gölgesinde, dört kadran üzerinde oturuyor. Üst katlardaki pencerelerden yoksun olan bu yapı doğal ışık için neredeyse tamamen tavan pencerelerine dayanıyor. Böylece Sid Lee Architecture binanın bir bölümünü ofis alanı olarak devraldığında, firmanın ekipleri için daha ilham verici bir biyofilik ortam yaratmak gündemlerinin başındaydı. Mimarlar çatı pencerelerinin birçoğunun "yapılarını ortaya çıkarmak için sıyrıldığını" ve "stratejik olarak genişletildiğini", küp şeklindeki bir avlu merdivenini beyaz boyalı şebekeden seken doğal ışıkla aşağıya doğru yağdırdığını anlattı. Ayrıca "’Hava şebekesinin doğrusallığı sayesinde, bakışlarımız  kasıtlı olarak vurgulanan ve çoğu iş yerlerinde görünür hale getirilen gökyüzünün geniş alanlarına doğru yukarı doğru yönlendiriliyor." dedi. 

Artlist Ofisi / Switchup

Biyofilik Ofis Tasarımları

Küçük ama hızla büyüyen bir teknoloji girişimi olan Artlist'e ev sahipliği yapan bu ofis yeniden tasarımının, çalışanlarının verimliliğini, iş birliği kapasitesini ve refahı sağlarken yaratıcılığını koruması gerekiyordu. İskandinav minimalizminin nötr iç mekanı, temiz çizgileri ve yeşilliklerinin yanı sıra dış duvarların içindeki taş işçiliğini ortaya çıkaran ofis, boyalı ahşap tonozlu tavanla zenginleştirilmiş rustik bir cazibeye sahip. Proje mimari "Temiz, sıcak bejler ve ahşap tonları, mekana eklektik, rahat bir uyum sağlamak için rustik boyalı bir tuğla duvarla birleştirilmiş." dedi. Switchup ofis alanının hemen dışında yer alan bir oturma alanı, cumartesi öğleden sonra bir kafe hissi veren bir mola alanı olarak kullanılır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)