Biyofilik Tasarıma Sahip Bir Kule Örneği

Foster + Partners, 270 Park Avenue'de JPMorgan Chase'in New York genel merkezine ev sahipliği yapacak yeni bir gökdelenin tasarımını ortaya çıkardı. 60 katlı kule, New York Eyaleti hidroelektrik santralinden elde edilen yenilenebilir enerjiyle çalışan net sıfır operasyonel emisyona sahip, şehrin en büyük elektrik kulesi olacak. Bu noktada kule, sağlık ve konukseverlik ile ilgili yüksek standartlar etrafında tasarlandı. Projenin morfolojisi, mahalle sakinlerine yönelik çeşitli olanaklarla birlikte yeşil alanlar ve halka açık bir plaza ile zemin seviyesinde geniş bir açık alan yaratıyor. 2021'den beri yapım aşamasında olan proje, dünyanın gönüllü olarak yıkılan en yüksek binası haline gelen SOM'un Union Carbide Binası'nın yerini alıyor.

Foster + Partners Projeleri

Sürdürülebilir Gökdelen

Foster + Partners Stüdyo Başkanı Nigel Dancey, Sürdürülebilirlik, gün ışığı ve temiz hava ile dolup taşan, refahı iyileştirmek için biyofilik elementler ve malzemeler içeren çalışma alanları ile projenin merkezinde yer alıyor.” diyor.

Kule Tasarımı

270 Park Avenue'deki yeni kule, sitenin kısıtlamalarını aşmaya yardımcı olan yenilikçi bir yapısal sisteme sahip olacak. Fan-kolon yapısı ve üçgen destek, binanın küçük bir ayak izine sahip olmasını sağlıyor. Yükseltilmiş kütle, bakış açısını Park Avenue girişinden Madison Avenue'ye kadar uzatıyor.

Sürdürülebilir Kule Örnekleri

270 Park Avenue, tarihi konumuna ve New York'taki JPMorgan Chase mirasına yanıt veren yeni bir dönüm noktası olmaya hazırlanıyor. Eşsiz tasarım, şehrin hayati ulaşım altyapısını barındırırken, Park Avenue'nun ritmine ve ayırt edici sokak manzarasına saygı duyuyor. Sonuç, JPMorgan Chase'e şimdi ve gelecekte hizmet edecek yeni bir vizyonu kucaklayan, mimarinin yapı, yapının da mimari olduğu zarif bir çözümdür- Norman Foster, Foster + Partners'ın Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı

Kule Projeleri

Kullanıcıları Düşünen Sağlık Merkezi 

JPMorgan Chase, binanın çalışanlara ve müşterilere sağladığı sağlık ve misafirperverlik deneyimini yaratmak için Harvard Üniversitesi'nin Sağlıklı Binalar programı Direktörü Dr. Joseph Allen, sağlıklı yaşam uzmanı Dr Deepak Chopra ve Union Square Hospitality Group'tan Danny Meyer gibi uzmanların yardımını alıyor. Proje, binaya gelen dış havanın yanı sıra, devridaim havasını sürekli olarak temizlemek için gelişmiş bir HVAC filtreleme sistemi kullanacak. Programda aynı zamanda, fitness alanları, yoga/bisiklet odaları, fizik tedavi, tıbbi hizmetler, modern anne odaları, dua ve meditasyon alanları sunan bir sağlık ve zindelik merkezi bulunmaktadır.

Kule Nasıl Tasarlanır?
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)