Biyofilik Tasarımla Tasarlanan Lüks Çanta Mağazası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yaratıcı stüdyo Spacemen, Malezyalı lüks deri markası Braun Buffel'in amiral mağazasının en önemli parçası olacak yosunla kaplı ağaç benzeri bir enstalasyon inşa etmek için biyofilik tasarım ilkelerini inceledi. Şangay merkezli Spacemen tarafından bir sanat galerisi ve bir laboratuvarın birleştiği bir mağaza olarak tanımlandı. Stüdyo, Putrajaya'nın IOI Alışveriş Merkezi'nde daha genç bir izleyici kitlesinin ilgisini çekecek ve "soyut bir vaha" görevi görecek bir iç mekan yaratmak istedi.

Biyofilik Tasarımla Tasarlanan Lüks Çanta Mağazası

Bu tasarımın merkezinde mağazanın ortasındaki ışıklı bir diskten sarkan, korunmuş düz yosun, top yosunu ve likenle kaplı büyük boy, organik şekilli bir heykel yer alıyor. Kurulumu tamamlamak için aynı bitkilerle kaplanmış yuvarlak bir masa doğrudan aşağıya yerleştirildi. Aynı zamanda mağazada müze objeleri gibi aralıklı olarak sergilenen Braun Buffel deri çantalar için de temel teşkil ediyor.

Biyofilik Tasarımla Tasarlanan Lüks Çanta Mağazası

Bu heykel iç mekanlar tasarlanırken insanlar ve doğa arasında daha yakın bir bağlantıyı destekleyen ve bir kavram olan biyofilik tasarımdan ilham almış. Spacemen'in Kurucusu Edward Tan "Form yerden tavana güneşe doğru filizleniyormuş gibi görünecek şekilde tasarlandı. Bu nedenle tıpkı çılgın bir bilim insanının laboratuvarındaki bir deneyden doğaya doğru büyüyeceği gibi membran aydınlatma tavanını da bunun üzerine entegre ettik. Bir Hollywood bilimkurgu filminden fırlamış gibi, dünya dışı bir konsept hayal ettik." dedi. 

Biyofilik Tasarımla Tasarlanan Lüks Çanta Mağazası

Tang'a göre Spacemen mağaza iç mekanlarını tasarlarken "maksimum minimalizm" yaklaşımını benimsedi ve genellikle lüksle ilişkilendirilen nötr şekillere ve renklere meydan okudu. Mağaza genelinde kireç sıvalı duvarlar ve parlak beyaz terrazzo zeminler, çeşitli süslü teşhir üniteleri ve yerden tavana aynalarla zenginleştirilmiş raflarla noktalanmış. 

Biyofilik Tasarımla Tasarlanan Lüks Çanta Mağazası

Bu dolap girdaplı turuncu oniks ve yeşim mermerden oluşan yığılmış plakalardan yapılmış. Bazılarının tepesinde küçük deri eşyaları ortaya çıkaran cam vitrinler var. Spacemen mağazanın arkasına aynı malzemeden yapılmış ısmarlama kavisli bir bank ve özel bir meşe koltuk da dahil olmak üzere mobilyaların arkasına oturan yeşil bir oniks özellikli duvar yerleştirdi.

Biyofilik Tasarımla Tasarlanan Lüks Çanta Mağazası

Biyofilik tasarımı Braun Büffel mağazasına dahil etme kararını açıklayan Tan şunları ifade etti: "Bence pandemiyle birlikte insanlar doğayı eskisinden çok daha fazla takdir etmeye başladı. Bu özellikle büyük şehirlerde, apartman dairelerinde yaşayan, sürekli ofis odacıklarına hapsolan, doğaya ve yeşilliklere yeterince erişimi olmayan insanlar için geçerlidir. Dolayısıyla iç mekanlarda bol yeşillik ve bahçelere sahip olabilmek yeni bir lüks haline geldi." dedi. 

Benzer tasarımlara sahip diğer mağazalar arasında Seattle'da güzellik markası Glossier'in yosunlu, mantar kaplı tümseğe sahip mağazası ve Paris'teki geniş pirinç ve mermer alanlarıyla bilinen bir Celine butiği yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)