Biyomimikri Tasarım Dünyasını Değiştiriyor

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org
Kar tanelerinden yapraklara kadar doğa, inanılmaz şekiller ve karmaşık tasarımlarla doludur. Doğanın kendisi bir harikadır, bitki ve hayvanlar kendilerini dünyaya daha iyi uyacak şekilde adapte edebilirler. Biyomimikri tam olarak bununla ilgilidir.

Biyomimikri nedir

Aslında basit bir fikir olarak insanlar için alanlar inşa etmek ve tasarlamak için doğada var olanı kullanmaktır. Biyomimikri, doğayı herhangi bir proje için akıl hocası ve rehber olarak kullanmakla ilgilidir, yok edilecek veya değişecek bir şey değildir. Biyomimikri sadece doğada bulunan şekilleri kopyalamakla kalmaz, aynı zamanda doğayı tasarımın kendisine dahil etmenin yollarını da bulur. Tasarım konsepti doğadan ilham alıyor ancak ondan uzaklaşmak yerine ona uyum sağlar.

Tasarım firmaları mimaride biyomimikriyi nasıl kullanıyor

Jamie Miller, mimarlık firması B+H'de biyomimikri diirektörüdür. Miller'ın misyonu, fiziksel tasarıma ilham vermek için doğayı kullanıyor. Bu balina yüzgeçlerinin doğal tasarımından ödünç alınan rüzgar türbinlerinden mercan oluşumlarına benzeyen betona kadar her şey olabilir. Doğada neyin işe yaradığını gözlemlemek ve bunu insan merkezli tasarımda kullanmanın yollarını bulmakla ilgilidir.

Miller bir basın açıklamasında, "Mimarlık, planlama ve tasarıma doğa temelli bir yaklaşımı dahil etmek için acil bir ihtiyaç var, ancak endüstri çapında uygulama olması gerektiği yerde değil" dedi.“Son yıllarda, genellikle kendi insan yapımı ilerlemelerimize odaklandık ve çevremizdeki dünyadan öğrenilecek dersleri görmezden geldik. Bu bizi toplu olarak kısa görüşlü yapan bir stratejidir. Belki de doğada yeni modelleri ve yeni bir akıl hocasını benimsememizin zamanı gelmiştir.”

Benzer şekilde, SvN Architects + Planners, Aaron Budd'ı Rejeneratif Uygulama Direktörü olarak işe aldı. Mimarlık, peyzaj tasarımını ve planlamayı bütünsel bir çerçeveye entegre etmeyi amaçlayan tamamen yeni bir bölümdür. Bu şirket biyomimikriye tamamen bünyesinde barındırıyor. "Projelerin sürdürülebilir tasarımın ötesinde doğaya ve ekosistemlere entegre etmek için acil bir ihtiyaç var."  Budd bir basın açıklamasında, "İklim krizimize yanıt olarak, SvN, her proje için bağlamsal çözümler tanımlamak için ölçülebilir, etki odaklı performans ölçütlerine dayalı yenilenme uygulamaları yaratıyor. SvN'de, müşterilerimiz ve gezegen için mümkün olan en iyi sonuçları elde eden yeni bir uygulamaya öncülük etmek için tüm alanlardaki uzmanlığımı ve deneyimimi birleştirmeyi dört gözle bekliyorum." dedi.

Diğer yanda Mark Wronki, Cumulus Architects Inc.'in direktörüdür. Uyarlanabilir yeniden kullanım yoluyla sürdürülebilirliği sağlamaya odaklanıyor. Eski yapıları yıkmak yerine onlara yeni bir soluk veriyor. Doğa üzerine inşa etmek, bazen bozulmamış arazileri kullanmak yerine mevcut yapıları kullanmak anlamına gelir.

Biyomimikri çevre sorununa nasıl yardımcı olur

Biyomimikri yeni bir şey değildir ve hatta eski bir kavramdır. Biyomimikriyi aramaya başlandığında onu en eskiden en yeniye her yerde bulunabilir. 

Mısır piramitleri, şimdiye kadar yapılmış en istikrarlı yapılar olarak gösteriliyor ve yapısal olarak mümkün olduğunca güçlü olacak şekilde inşa edilmiş. Ancak piramitler aynı zamanda mevcut doğal formlara da dayanır yani "dağlar"a.

Bugün modern tasarımcılar bu eski kavramları bir adım daha ileriye taşıyor ve modern dünyaya uyguluyor. Bu sürdürülebilirliğin kalbinde, tüm insan ihtiyaçlarını karşılamak için doğayı kullanmaktır. Biyomimikri, insanların doğa ile insanın bağlantılı olduğunu fark etmelerine ve doğal dünyayı yok etmek yerine onunla uyum içinde yaşama yönünde ilerlemelerine yardımcı oluyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)