Bjarke Ingels Group Master Planını Açıkladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Esbjerg için büyük bir atılım! Bjarke Ingels Group'un LEAP (Peyzaj, Mühendislik, Mimarlık ve Planlama) ekibi, Danimarka'nın batı kıyısındaki Wadden Denizi'nde eğitim, iş ve yaşamın geleceğini şekillendirmek için bir araya geldi. 

Bjarke Ingels Group Esjberg

Esbjerg Strand'deki yeni bir eğitim kurumu ve kampüsü olan Masterplan Education Esbjerg, bulunduğu yerin çevresel parametrelerinden tamamen etkileniyor. Bunlar arasında yakındaki gemi geri dönüşüm sahalarından ve açık deniz petrol kuyularından gelen gürültü, hakim batı rüzgarları, yüksek gelgitler, fırtına dalgaları ve ara sıra güneş ışığı yer alıyor. 

Bjarke Ingels Group Esjberg

EDUES adaya yayılmış ayrı binalardan ziyade, 90.000 m2'lik kesintisiz tek bir binada, tüm iç mekanların park manzarası, deniz manzarası veya her ikisinin birden olduğu bir alandır! Yerdeki ve çatıdaki halka açık bir gezinti sakinleri büyüyen Esbjerg şehrinde bir yaşam alanı yaratmak için EDUES'te yaşamaya davet ediyor.

Bjarke Ingels Group Esjberg

Bjarke Ingels Group'un Konsepti

Fikir kıyı ortamları için uygun olmayan entegre bir çözüm gerektiren önceki 15.000 metrekarelik tasarımı yeniden tasarlıyor. Revize edilen konseptin kapladığı alan marjinal olarak 13.700 metrekareye düşürüldü. Hacimler adanın çevresine dağılmış, böylece merkezi alan rüzgar ve gürültüden korunan büyük bir park olarak kullanılabilir.

Bjarke Ingels Group Esjberg

Yemyeşil park alanı, avluya benzersiz bir karakter kazandırır ve hareketli üniversite ve sahil ile tezatlık oluşturuyor. Çevrenin dışından su, liman, marina ve lagün manzarası görülebilir. Bjarke Ingles Group'un Esbjerg kampüsü, mevcut platformun profilini yansıtan sürekli sınırlarla çevrilidir. Bu duvar, kuvvetli rüzgarlardan korunan ve güneşe maruz kalan güzel bir ekili bahçeyi çevreliyor.

Ayrıca çevredeki bloklar farklı yükseklikte olduğu için hem park hem de deniz görülebilir. Sürekli var olan yoğunluk sayesinde herkes iç parkın ve deniz manzarasının keyfini çıkarabilir.Çatının dalgalı şekli ve araziyi takip eden bir kilometrelik yol, çatı boyunca kesintisiz bir çatı bahçesi olarak uzanıyor. Kampüsün su basmasını önlemek için binanın tabanı 7 metre yükseltildi.

Bjarke Ingels Group Esjberg

Şehrin Esbjerg of the Future Vision 2025'inin bir parçası olarak, Bjarke Ingels Group bu cüretkar planı açıkladı. Bölgenin nüfusunun artması bekleniyor ve bu da onu eğitime güçlü bir şekilde odaklanan bir yer haline getiriyor.

Bjarke Ingels Group Esjberg

Teklife göre, Wadden Denizi bölgesi, "herkes için nitelikli iş gücü, sürdürülebilir bir enerji tekeli ve bir Kuzey Avrupa'nın dijital merkezi" ile "girişimciler için ideal koşullara sahip güçlü bir turistik cazibe" haline gelecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)