Bosch Termoteknik, 2022’de 4,5 Milyar Euro Rekor Satış Geliri Elde Etti

Bosch Termoteknik’in 2022 mali yılında satış gelirleri yaklaşık yüzde 12 arttı, iş kolunda birçok pazarda yüksek çift haneli büyüme elde edildi.

Almanya'da ısı pompası işi, yüzde 75'lik satış büyümesiyle pazardan çok daha hızlı büyüyor.

Bosch Termoteknik’in ismi, 1 Nisan itibarıyla ‘Bosch Home Comfort Group’ olarak değişecek. Yeni isim, daha rahat ve iyi hissettiren bir ev için sürdürülebilir iklimlendirme teknolojileri ve well-being ürünlerden oluşan genişletilmiş ürün yelpazesini vurgulayacak.

Çalışan sayısı yüzde 1 artarak 14.400'e yükseldi.

Bosch, ısı pompası artışını daha da hızlandırmak için elektrifikasyona 700 milyon Euro yatırım yaptı.

Mevcut binalarda hibrit ısı pompaları kullanılması yoluyla enerji sistemlerinin tutarlı ve uygun fiyatlı dönüşümü amaçlanıyor.

Wetzlar / Frankfurt – İklim açısından karbon nötr bina standardı, başarılı bir enerji geçişinin anahtarıdır. Bu konunun önemi, iklim dostu çözümlere yönelik devam eden yüksek talebe yansıyor. 2022 mali yılında Bosch Termoteknik, satış gelirlerini nominal olarak yaklaşık yüzde 12 (kur etkisinden arındırılmış olarak yaklaşık yüzde 13) artırarak 4,5 milyar Euro'ya yükseltti. Bosch Termoteknik Bölümü Başkanı Jan Brockmann, “Makroekonomik durum çok zorlu olmasına rağmen, satış gelirlerimiz yeni bir rekor seviyeye ulaşarak 2022'yi genel olarak olumlu bir yıl haline getirdi.” dedi.

Enerji tasarruflu ısı pompaları, uluslararası satışları yüzde 54 artıran ana büyüme etkeni oldu. Almanya'da şirket, ısı pompası satışlarını yüzde 75 artırarak, pazarı açık ara geride bıraktı.

Bosch Termoteknik, Amerika'da yüzde 68, Asya'da ise yüzde 28 olmak üzere birçok pazarda çift haneli büyüme gösterdi. Klimalar, ABD'deki güçlü satış artışının ana itici gücü oldu. ABD’de Bosch Termoteknik, sürekli değişken ve dolayısıyla enerji açısından oldukça verimli invertör cihazlarından oluşan son derece rekabetçi bir ürün portföyüne sahip bulunuyor. Asya'daki en önemli pazarın başında ise konut kullanımına yönelik duvar tipi kazanlara talebin yüksek olduğu Çin geliyor.

Bosch ayrıca, Bosch Termoteknik iş kolunun ismini, 1 Nisan 2023'ten itibaren Bosch Home Comfort Group olarak değiştirileceğini de duyurdu. Jan Brockmann, “İsim değişikliği, bir yıl önce belirlenen 'Make. Home. Comfort. Green’ kurumsal amacının tanımını takip eden bir sonraki mantıklı ve tutarlı adım. Yeni isim, yenilikçi ürün portföyümüzün ve ısı pompası, hibrit ve iklimlendirme işimizi güçlü bir şekilde genişleterek küresel mega trendi elektrifikasyona yönlendirme taahhüdümüzün altını çiziyor. Tüm enerji akışlarının kapsamlı elektrifikasyonu ve binadaki tüm tüketim cihazları arasındaki akıllı ve verimli etkileşim sayesinde, sürdürülebilir bir yaşam tarzını yüksek düzeyde konforla birleştiriyoruz.” dedi.

2022 yılında Bosch Termoteknik’in araştırma ve geliştirme alanındaki toplam küresel yatırımı, bir önceki yıla göre yüzde 13 artarak 216 milyon Euro'ya yükseldi. Küresel iş gücü yüzde 1,4 artışla yaklaşık 14.400 çalışana ulaştı. Almanya'da ise bu sayı yaklaşık yüzde 3 arttı.

Bosch Termoteknik, ısıtma ve iklimlendirme sektörünün 2023 yılında olumlu yönde gelişim göstermesini bekliyor. Bunun için ön şart; materyal ve lojistik için istikrarlı sistem koşullarının sağlanmasıdır. Aynı şekilde ısı geçişinde de son müşterilere finansal desteğin devam etmesi gerekiyor.

İklim hedeflerini karşılamak için ısı pompalarına yatırım yapılıyor

Bosch Termoteknik ısı pompası

Bosch Termoteknik, 2025'ten itibaren yılda 500.000 ısı pompası üretmek için Alman Federal Hükümeti ile ortak bir niyet beyanı imzalayan önde gelen birkaç ısı pompası üreticisi arasında yer alıyor. Jan Brockmann, “Enerji geçişini yönetmek için, iklim dostu çözümlerin yaygınlaşması konusunda güçlü bir şekilde ilerlememiz gerekiyor. 2025 yılına kadar, diğer konuların yanı sıra elektrifikasyona ve Avrupa’daki tesis ağımızı güçlendirmeye toplam 700 milyon Euro’luk yatırım yapacağız.” dedi. 2023 yılının başında, Almanya'nın Hesse eyaletinde bulunan Eibelshausen'de, Bosch'un doğal soğutucu R290 (propan) ile çalışan özellikle sessiz yeni nesil ısı pompaları için iç üniteler ürettiği yeni bir ısı pompaları üretim tesisi açıldı. Şirketin Almanya'daki Wernau tesisinde, ısı pompaları ve hibrit çözümler için laboratuvar ve test tesisleri şu anda önemli ölçüde genişletiliyor. 2020'den bu yana tesisin araştırma ve geliştirme kaynakları önemli ölçüde arttı. Tranås/İsveç'te mevcut üretim hatlarının kapasitesi artırıldı ve Şubat 2023'te ısı pompaları için ek bir üretim hattı devreye alındı. Laboratuvar tesisleri şu anda tamamen yenileniyor ve genişletiliyor. Bosch, hava/su ısı pompalarına yönelik iç ünite üretim hattının 2023 yılında dış ünitelere yönelik yeni bir üretim hattıyla tamamlanacağı Aveiro/Portekiz’de de ısı pompaları için üretim kapasitesini genişletiyor. Electra Industries ile gerçekleştirilen ortak girişimdeki mevcut çift taraflı hava/su ısı pompalarının üretimini genişletmek üzere, Şubat 2023'te İsrail'in Aşkelon şehrinde yeni bir ısı pompası fabrikasının temeli atıldı. 2024'ten itibaren yeni fabrika, İsrail pazarı için yalnızca klima ürünleri değil, aynı zamanda Avrupa pazarı için ısı pompaları da üretecek.

Bosch Termoteknik, ısı pompası artışını daha da hızlandırmak ve kurulum süreçleri için optimizasyon potansiyelinden yararlanmak amacıyla ISH Fuarı vesilesiyle ısı pompaları için yeni bir eğitim girişimi başlatıyor. ‘Klimahelden-Schmiede', montajcılara bir ısı pompasının nasıl kurulacağını iki yerine sadece bir günde öğretiyor. Böylece Almanya genelinde uygulanması halinde olası ısı pompası kurulumlarının sayısını iki katına çıkarabilecek. Bosch Termoteknik, yalnızca ısı pompaları alanında 20'den fazla farklı eğitim kursu sunuyor. Bu, sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme ticaretinde yüksek eğitime sahip uzmanların, inşaat sektöründe iklim korumasını hedeflenen hızda ilerletebileceği ve Almanya için planlanan sayıda ısı pompası kurabileceği anlamına geliyor.

Uygun fiyatlı ısı geçişi için hibrit ısı pompaları

Almanya'daki yenilenmemiş eski binaların özellikle yüksek payı göz önüne alındığında Bosch Termoteknik, bu mevcut binaların yalnızca üçte birinin ısı pompaları ile verimli bir şekilde ısıtılabileceğini ve yaklaşık üçte ikisinin ise verimli ısı pompası çalışmasına uygun hale getirilmesi için önemli bir yenileme yatırımı gerektirdiğini düşünüyor. Bosch Termoteknik’in teknoloji, geliştirme, üretim, lojistik ve kalite yönetiminden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Birte Lübbert, “Bu nedenle çeşitlendirilmiş bir portföy stratejisi takip ediyoruz. Böyle bir portföy, ısı pompalarına ek olarak, aynı zamanda bir ısı pompası ve pik yükler için ek bir yoğuşmalı kazandan oluşan hibrit ısı pompalarını da içeriyor. Enerji sistemlerinde herkesin karşılayabileceği bir dönüşümü hızlı bir şekilde gerçekleştirmenin ve Alman hükümetinin yeni ısıtma sistemlerinde yüzde 65 yenilenebilir enerji kullanma hedefine ulaşmanın tek yolu bu. Hibrit bir sistemin parçası olarak, ısı pompaları çok daha küçük olabilir, bu da bağımsız ısı pompalarından daha ucuza satın alınabilmelerini sağlar. Bağımsız ısı pompaları, genellikle ısıtma sisteminin kapsamlı ve maliyetli bir şekilde uyarlanmasını veya bina giydirmesinin yenilenmesini gerektirir.” diye konuştu.

Konfor ve enerji verimliliği için hayata değer katan akıllı ev çözümleri
Bosch Termoteknik, 2022 yılında well-being ürünlerine ilişkin yeni pazara giriş yaptı. ISH Fuarında Bosch ve Buderus markaları, bu yeni iş alanından da çözümler sunuyor. Bunların arasında, yüksek performanslı hava temizleyiciler, enerji tasarruflu kızılötesi panel ısıtıcılar ve mobil klimalar gibi tüketicilere evde daha fazla konfor ve değer sunan ürünler yer alıyor.

Akıllı radyatör termostatları gibi Bosch akıllı ev çözümleri, esnek kontrol seçenekleri ve talebe dayalı tüketim sayesinde ısıtma maliyetlerinde yüzde 36'ya varan tasarruf sağlıyor. Tüm enerji tüketen cihazlar için verimli bir enerji beslemesi, Bosch Energy Manager tarafından sağlanıyor. Uygulama, akıllı bir evi gerçek anlamda yeşil bir eve dönüştüren ‘kontrol merkezi’ olma özelliği taşıyor. Dahili olarak üretilen güneş enerjisi, akıllı ve otomatik olarak dağıtılarak elektrik maliyetlerini yüzde 60'a kadar azaltıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)