EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Bosch Termoteknik Ar-Ge Merkezi’nin Büyük Başarısı

Manisa’da bulunan Bosch Termoteknik Ar-Ge Merkezi, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl 4.'sü gerçekleştirilen “Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi”nde üst üste 3. kez sektörün en başarılı Ar-Ge Merkezi seçildi.

Bosch Termoteknik Manisa Fabrikası Ar-Ge Merkezi Direktörü Saim Kırgız, düzenlenen törende ödülünü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın elinden aldı.

Isıtma-soğutma sektörünün lider markası Bosch Termoteknik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde büyük gurur yaşadı.


Bosch Grubu’nun Manisa’daki fabrikası bünyesinde faaliyet gösteren Bosch Termoteknik Ar-Ge Merkezi, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi 2014” sonuçlarına göre 3. kez üst üste “En başarılı Ar-Ge Merkezi” ödülüne layık görüldü.

Manisa’da 10 milyon euroluk yatırım hedefi

Gelişen dinamik piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak 80’den fazla mühendis ve teknisyenle dünyaya teknoloji ihraç ettiklerini belirten Bosch Termoteknik Manisa Fabrikası Ar-Ge Merkezi Direktörü Saim Kırgız şöyle konuştu: “Tüm tüketici ihtiyaçlarına ve gelir seviyelerine çözüm getiren daha konforlu, verimli ve ekonomik ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Ar-Ge Merkezimiz için son üç yılda 14,3 milyon euroluk Ar-Ge harcaması gerçekleştirildi. Bosch Global tarafından Manisa’ya ve Türkiye’ye yapılan bu yatırımların önümüzdeki iki yılda 10 milyon euroyu aşması hedefleniyor. Önümüzdeki yıllarda bu başarımızı daha da artırarak, Manisa’nın adını dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.”

5 yılda üretim adedinde %70 artış

Termoteknoloji sektöründe patent sayısında Avrupa’da lider konumda bulunan Bosch Grubu’nun başarılı performansına, toplam 21 patent başvurusu ve 2 faydalı modelle katkıda bulunan Manisa’daki Bosch Termoteknik Ar-Ge Merkezi, belge aldığı 2010 yılından itibaren ortaya konulan projelerle üretim adedini %70 artırdı. 2014 yılı içerisinde 15 Ar-Ge projesini başarıyla tamamlayan Merkez, halen 16 Ar-Ge projesi üzerindeki çalışmalarına devam ederken, 2015 yılı sonuna kadar 11 yeni Ar-Ge projesini daha devreye sokacak.

Bosch Termoteknik Manisa Fabrikası, ayrıca İSİB (İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği) bünyesinde faaliyet gösteren firmalar arasında “En Büyük İhracatçı” unvanına sahiptir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)