Brooklyn'in İlk Süper Gökdeleni Tamamlandı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
New Yorklu stüdyo SHoP Architects, ilçenin en yüksek yapısı olan süper gökdelen Brooklyn Tower'ın siyah ve bronz dış cephesini bitirdi. 93 katlı ve 325 metre yüksekliğindeki bu süper gökdelen Mart 2023'te tamamlanmıştı ama dış cephesinin karmaşık kaplaması henüz yeni bitti. Gökdelen kulenin tepesinden aşağıya doğru inen siyahlaştırılmış paslanmaz panellere sahip olup, burada kulenin podyumuna dahil edilmiş olan korunmuş tarihi Dimes Savings Bank ile birleşir.

Kulenin uzunluğu boyunca devam eden bronz ve bakır sütunlar, belirli noktalarda köşelere gelerek kademeli bir görünüm oluşturan siyah cepheye belirginlik kazandırıyor. Yapı kısa sürede Brooklyn silüetindeki en görünür yapılardan biri haline geldi. SHoP müdürü Greg Pasquarelli geçen yıl verdiği özel bir röportajda yapının özel imarı nedeniyle "Brooklyn'in Empire State Binası gibi olacağını" söyledi.

Brooklyn'in İlk Süper Gökdeleni

SHoP müdürü Greg Pasquarelli "Brooklyn'in neresinden bakarsanız bakın, hangi ızgara üzerinde olursanız olun, ön tarafa bakıyormuş gibi hissettiğinizden emin olmak istedik." dedi. 

Temelinde 500'den fazla konutun yanı sıra perakende satış da bulunan konut gökdeleni, Brooklyn'deki rüzgarlar sebebiyle diğer birçok süper gökdelenden daha geniş bir tabana sahip. Daha geniş taban kulenin sivrileşmesi anlamına geliyor ve tepelere doğru daralırken dikkatleri kulenin daha küçük zirvelerine çekiyor. Taban art deco bankasını yansıtan beyaz mermerle kaplanmış ve yükseldikçe koyulaşıyor.

Brooklyn'in İlk Süper Gökdeleni

Kule ayrıca devasa yapıyı sarsmadan şiddetli rüzgarların içinden geçmesine imkan veren, uzunluğu boyunca uzanan bir dizi "rüzgar katına" sahip. New York dergisi Curbed'e göre uzun rüzgar katlarından biri, dünyanın en yüksek basketbol sahası ile donatıldı. Kulenin farklı formu ve rengi şehirde bazılarının binayı Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi romanlarının filmleştirilmesindeki bir kule olan Sauron'un Dark Fortress'inin mimarisine benzetmesine neden oldu.

Brooklyn'in İlk Süper Gökdeleni

İçeride Dimes Saving Bank'ın art deco tasarımı, Krista Ninivaggi tarafından tasarlanan lobi de aralarında olmak üzere pek çok kamusal alana taşınmış. Kulede biri direkt olarak caddeden, diğeri de yenilenen bankanın içinden olmak kaydıyla birden fazla giriş bulunuyor ve burası bir perakende ve yaya alanı haline geldi. Yerel iç mimarlık firması Gachot Studios konutların çoğunun tasarımını üstlendi.

Brooklyn'in İlk Süper Gökdeleni

SHoP Architects aynı zamanda binlerce çelik panel ile kaplı bir stadyum olan Barclays Center'dan da mesul. Dünyanın en ince süper gökdeleni olan Manhattan'daki Billionaires Row'daki 111 W 57th Street de dahil olmak üzere kent çapında bir dizi başka bina tasarlamış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)