Bu Otopark Bir Heykeli Andırıyor

Kopenhag merkezli mimarlık firması Sangberg, Danimarka'nın dördüncü en büyük şehri Aalborg'da, park alanlarından çok daha fazlasını ve oldukça basitmiş gibi görünen bir garaj tasarladı. Park Evi G2 olarak adlandırılan monolitik bina, nasıl ve nereden bakıldığına bağlı olarak farklı şekillerde “kendini canlandırabilen” dinamik ve hafif ekstrüde alüminyum çıtalara sahip. Bu eğlenceli grafik cephenin alüminyum çıtaları da, yeniden kullanılabilirlik göz önünde bulundurularak  tasarlanmış ve kuşlarla böcekler için yaşam alanının genişlemesini teşvik etmek için dizayn edilmiş.

Şu anda endüstriyel bir limandan, çok amaçlı, yeni bir mahalleye dönüştürülmekte olan Aalborg’da yer alan Park Evi G2, monolitik alüminyum yapısıyla bulunduğu bölgenin endüstriyel mirasına bağlı kalırken bir heykeli andıran görüntüsüyle de bölgeye yeni bir yaşam veriyor. Mimarlar, Sangberg’in internet sayfasında konuyla ilgili şöyle diyor: “İster arabayla geçin, ister yaya olarak, hızınıza bağlı olarak yaşadığınız deneyim kesinlikle her seferinde farklı olacak. Binanın ifadesi de yakından ya da uzaktan, doğrudan ya da kenardan bakılmasına bağlı olarak değişecek; ışık durumu ve mevsimler de bu değişiklikte etkili olacak.”

Bina cephesinin bu dinamik karakteri, beton iskeleti bir örtü gibi kaplayan açık gri alüminyum çıtaların profillerindeki ufak farklılıklardan ileri geliyor. Bu açı verilmiş çıtalar dokusal bir ifade yaratmanın yanı sıra, aralarındaki boşluklar sayesinde binaya doğal ışık ve hava girmesine de olanak tanıyor. Cephe aynı zamanda bitkilerin yetişmesine de imkan vererek liman yanındaki ana cadde olan Nyhavnsgade’de yeşil bir tampon bölge oluşturuyor.

İki seneden fazla zamanda tamamlanan 15,200 metrekare genişliğindeki binada 590 adet park yeri var. Alüminyum cephe kolayca demonte edilip, başka bina projelerinde yeniden kullanılabiliyor. Kompakt yapısı, sürdürülebilir tasarımı ve eğlenceli dış cephesi sayesinde proje Aalborg Belediye bina ödülünü almış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)