Sürdürülebilir Tasarlanan Bir İkea Mağazası

Bazı işletmeler, insanları ustaca mağazalarına çeken anında tanınabilir markalaşma sanatında ustalaşmıştır. Örneğin Tiffany & Co, mücevher kutularını süsleyen robin yumurta rengine, kış tatillerinde butiklerinin etrafına sarılmış dev fiyonklara ve hatta The St. Regis New York'un adaş süitine sahiptir. Amerikalı güzel mücevher üreticisi, onu ikonik kılmak için dahiyane pazarlamayı nasıl yaratacağını çözen tek marka değil. IKEA, Kendin Yap fikrinde devrim yaratan İsveçli montaja hazır mobilya şirketi, devasa mavi ve sarı vitrinleri kadar belki de sözsüz kullanım kılavuzları ile ünlüdür. Buna rağmen yeni IKEA mağaza açılışı, outlet'in tipik görünümünü tamamen değiştiriyor. Avusturya'nın Viyana kentindeki yeni butik, markanın minimalist raf ünitelerini andıracak şekilde tasarlandı. Ve projenin arkasındaki mimarlar Querkraft Architekten , çarpıcı bir bina tasarladı.

Viyana İkea Mağazası

Açık Planlı İkea Mağazası

Uzaktan- en azından sokağın diğer tarafından- bina devasa bir DIY rafı gibi görünüyor. Ancak bu raflar, kitaplar ve toplanan küçük materyaller için tasarlanmamıştır; bu raf şeklindeki katlar şirketin 3.000'den fazla mobilya ve dekor parçası koleksiyonuna yöneliktir ve bunların tümü yığılmış 32 x 32 fit cam duvarlı bölmeler arasında düzgün bir şekilde organize edilmiştir. Aynı zamanda bu yedi katlı İkea mağazası halka açık bir çatı terasına, bir kafeye, üst iki katta bir pansiyona ve her katta dev boyutlu saksı bitkileri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Burada yeşil hayat sadece gösteri için kullanılmıyor.

Sürdürülebilir Mağaza Örnekleri
Sürdürülebilir Mağaza Tasarımı

İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir İkea Mağazası

Querkraft Architekten'deki tasarımcılar, Viyana'daki iklim değişikliğini dengelemek için yemyeşil ormanı kurdular. Yüksek ağaçlar- tam olarak 160- hem soğutma hem de nem kaynakları sunuyor. Mağazanın sokak seviyesini bile soğutabileceğini iddia eden firmaya göre, bu ağaçlar doğanın kliması gibiler.

Yeni IKEA mobilya mağazasının sürdürülebilir bir mucize olduğuna kimse şaşırmıyor; özellikle de markanın Aralık 2021'de 2025 yılına kadar plastik ambalaj kullanımına son vereceğini açıklamasından sonra. 60.000 metrekarelik bu mağaza sürdürülebilir gündemi bir adım öteye taşıyor. Ayrıca mağazada kış ve yaz aylarında aşırı sıcaklıklara sahip bir şehirde her ikisi de gerekli olan güneş panelleri ve hiper verimli ısıtma ve soğutma sistemleri bulunuyor. Ayrıca bu sürdürülebilirlik ilkesinden müşteriler de faydalanabiliyor. Örneğin, müşteriler o gün yeni satın aldıklarını eve taşıyabilen elektrikli emisyonsuz kamyonları kullanabiliyorlar.  

Ekolojik İkea Mağazası Tasarımı
Modern Mağaza Örnekleri

IKEA ayrıca modern arı kovanlarını, yıkım alanında yaşayan kuşlar için özel olarak tasarlanmış yuvalama alanlarını ve IKEA bisiklet kuryelerini entegre etmeyi planlıyor. Marka, sevilen İskandinav tasarım stilini kutlayan rahat, minimalist mobilyalarla ilgili olsa da, sürdürülebilirliği bariz bir sütun haline getiriyor.

Bu sürdürülebilir mağaza, evinizi küçük işletmelerden parçalar halinde donatmak için fazlasıyla teşvik olabilir, ancak yeşil girişimleri ve inkar edilemez havalı tasarımıyla IKEA, yeniden kitlesel pazara gitmek için güçlü bir dava oluşturuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)