Bulutlarda Bir Müze: Zi Ling Changxing Anaokulu

Çin, Huzhou'daki Zi Ling Changxing Anaokulu, Zi Ling Eğitim Grubu altında tam zamanlı özel bir anaokulu olarak konumlanıyor. Zi Ling Education, eğitimi özüne döndürme fikrini benimsiyor ve çocukların doğal, bağımsız ve özgürce büyümeleri için bir platform oluşturmaya çalışıyor. Bu projede marka, evreni anaokuluna taşıma vizyonunu ortaya koyuyor. Buradan yola çıkan Li Xiang, marka hikayesini görsel dil, atmosfer şekillendirme ve mekansal deneyimle anlatan görerek bilmek kavramıyla yorumlayarak, markanın yetiştirme ve geliştirme fikrini yansıtıyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Li Xiang'ın bu projede aklına ilk gelen konsept, mimari bir sembol olarak müze tasarlamaktı. Ancak okul öncesi eğitim alanı ile bu müzenin mükemmel birleşimini nasıl yapacağını düşünmesi gerekiyordu. Li Xiang, müzenin mimari formlarından tanrısallığı çıkararak ve benzer yapıdan yararlanarak, ilk ziyaretçilerde duygu uyandırmayı başardı. Böylece eğitimin kutsallığı açık bir şekilde ortaya çıktı. Mimari yapının değiştirilemeyeceği koşulu altında, Li Xiang çocuklara rüya gibi bir mekân sağlamak istedi. Bu amaçla, cepheyi, tavanı ve iç zemini bağımsız olarak dönüştürerek, mekân modelleme şekillerini yumuşak ve kabarık bulutlar gibi yaptı. Bu şekilde beyaz ve rüya gibi bulutlar, sevgi ve özgürlük dolu bir okul nazikçe sarılıyordu. Bu anaokulu, artık, Li Xiang tarafından çocuklara adanmış bir müze haline geldi.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Birinci kattaki giriş lobisinde, görerek bilme kavramı, makroskopik evrenden başlayarak çocukları astronominin gizemini anlamaya yönlendiriyor. Altı yıldız benzeri ve sanatsal küre lambasını çevreleyen bir galaksi ışık şeridi, çocukların her şeyin doğuşunun kökeninde durmalarına, evrenin enginliğini anlamalarına ve yeni bilgileri keşfetmenin merakını uyandırma çabasıyla tasarlanıyor. Buradaki beyaz duvar, ayrıca okulun sergilemesi ve tanıtması için kolaylık sağlıyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Koridora adım attığınızda, sınıfları ve işlevsel alanları birbirine bağlayan nişli bir duvar, çocuk eserlerinin sergilenmesi için bir alan sağlıyor. Yine bu nişli duvarda, öğretmenler, kavramı devam ettiren bilgiyi ve bilimi yaygınlaştırmak için çerçeveler ve raflar kurabiliyorlar. Bu duvar, anaokulunda sadece günlük yaşamın ve çalışmanın ana rotasını oluşturmaz, aynı zamanda bu anaokulunu çocuklar için bir sanat müzesi haline getirir. Süpürgelik çizgileri, bulut kıvrımları gibi tasarlanmış olup, yumuşak kaplamaları sayesinde ebeveynler ve çocuklar için koltuklar haline getirilmiştir.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Böyle bir tasarım stratejisi altında, anaokulunun doğasına uygun olarak müzenin güçlü eğitimsel önemi ortaya çıkar. Sınıflar sanat galerileri, kültür merkezleri, bilim ve teknoloji müzeleri gibi farklı disiplinlerin bilişsel anlayışlarına ilham veren mekanlar haline gelmiştir. Dinamik tasarım sayesinde çocuklar, bir bilgi salonundan girip diğer salonu keşfedebilirler.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Li Xiang, koşullara uygun olarak, gülümseyen eğrilerden harika bir şekilde yararlanıyor ve uzaydaki bulutların yumuşak şeklini ana hatlarıyla çiziyor. Bunun yanı sıra, Li Xiang çocukların hayal gücünü tetikleyen büyük bir törensel hissiyat yaratmak için, ayrıntıların ince tasviri ile mimar Antoni Gaudí'den ilham alıyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Bulutlarda yüzmek bu anaokulunda eşsiz bir deneyimdir. Tavan kemerinin, duvarların ve yüzme havuzunun kenarının doğal iniş çıkışları, çocukların masalsı rüyalarını hafifçe kaldıran sevimli bulutlar gibidir. Gizli uçuk pembe ışık bandından ve tavana gömülü top lambadan gelen yumuşak ışık, sahneyi kaplıyor. Bu ışık, sadece çocukların gözlerini korumakla kalmıyor, aynı zamanda atmosferi de güçlendiriyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Oditoryum peri masalı havasıyla dolduruluyor. Küresel tavan ve beyaz arka plan, ciddi ortamı ön plana çıkarıyor. Arka plan ışıklarını aydınlatan degrade renklere sahip koltuklar, güzel parıltılar oluşturarak tüm alanın nazikçe güzel görünmesini sağlıyor. Çocuklar, akıllı ve sevimli kelebeklere benzeyen çocuklar, oturduklarında açan çiçeklere sarılmış gibi görünüyor.

Bir aktivite ve yaşam alanı olarak genel sınıf, tüm anaokulunda en yüksek kullanım sıklığına ve yüksek mekânsal yoğunluğa sahiptir. Li Xiang, beyaz sınıfın tamamını yumuşak acıbadem kurabiyesi renkleriyle süslemiş ve fazla dikkat çekmemek için tavanı sadece sanatsal lambalarla doldurmuştur. Uyku alanı sınıfın yan tarafında yer alır ve yapboz şeklindeki bölme ekranı, ilginç bir şekilde çocuklara bağımsız öğrenme konusunda ilham verme temasını yansıtır. Bu bölme ekran, aynı zamanda öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılayan yazı ve boyama için beyaz tahta olarak da kullanılabilir.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Çocuklarda iyi hijyen alışkanlıklarını geliştirmek adına, sınıflara çocukların boyutunda yıkama havuzları ve diğer ekipmanlar konumlandırılıyor. Bu ekipmanlar, aynı zamanda çocukların simülasyon ortamında bağımsız olarak büyümeyi öğrenebilmelerini sağlıyor.

Mimarinin kulesi, karakteristik bir çatı katı sınıfına çıkıyor. Li Xiang, çocukların hayatındaki her anı yakalamak amacıyla buraya bir kamera yerleştiriyor. Çatı katındaki yüksek tavandan yararlanan Li Xiang, çocukların oyun doğasını tatmin edecek şekilde, inip çıkılacak bir oyun alanı kuruyor. Buradaki kamera merceği, çocuklar için geçit ve tırmanma duvarı işlevi görüyor. Duvardaki çocuksu dekorasyon, mobilyaların açık ve yumuşak ahşap rengiyle eşleşiyor. Ayrıca bu dekorasyon, asaletin özelliklerini ve inceliğini vurgulayarak tüm alanı rahat ve sevimli hale getiriyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Çocukların yeteneklerini yarattığı ve sergilediği mekânda Li Xiang, mekânın odak noktasının çocukların kendisi olduğu bir yaklaşımı benimsiyor. Bundan dolayı Li Xiang, sanat sınıfında rengarenk dolaplar kuruyor. Bu dolaptaki rafları ise, tıpkı hamuru özgürce yoğurur gibi ilginç tekniklerle sergiliyor. Bunun yanı sıra, Lego sınıfı daha özgündür. Zanaatkar fırın sanatını simüle eden vitrin, yaratıcılığı sembolize eder ve beyaz duvar, çocukların hayal gücüne büyük bir katkıda bulunur.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Spor sınıfı söz konusu olduğunda, sıcak ve parlak sarı renk, çocukların spor sevgisini canlandırıyor. Li Xiang, duvarda, depolama ve görüntüleme işlevlerini birleştiren ve çocukların bu nesneleri nasıl ayırt edeceklerini öğrenmelerini sağlayan spor malzemeleri için depolama alanı tasarlıyor. Sınıftaki tüm kolonların dipleri, çocukların boylarına göre yumuşak malzemelerle işlenerek egzersiz sırasında yaralanmalarını önlüyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Okuma sınıfının tavandan tabana camından, bilgi dolu küçük bir dünya görülebiliyor. Mekânda farklı yükseklikleri şekillendiren Li Xiang, çocukların özgürce seçebileceği okuma alanlarını farklı okuma deneyimlerine bölüyor. Tüm dolaplar ve basamaklar çarpma ve çizilmeyi önlemek için suni deri ile kaplanıyor. Bunun yanı sıra çocukların bilimin gizemlerini keşfedecekleri bir keşif alanı oluşturuluyor. Bu amaçla, yıldız izini simüle eden bir ark lambası şeridi tasarlanıyor ve boru hattı ve fırlatma kabini gibi teknik ekipmanlardan ilham alan kabinler de bu temayı öne çıkarıyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

İşlevsel hareketlilik göz önüne alındığında, geleneksel kültür sınıfı ve dans sınıfı yan yanadır. Bu sınıflar yalnızca katlanır kapılarla ayrılır; böylece iki sınıf başka amaçlar için birleştirilerek çok amaçlı bir salon haline gelebiliyorlar. Geleneksel kültür sınıfında, oryantal estetikten ilham alan pencere kapakları, Çin, Batı klasikleri veya modern müzik aletlerini sergilemek ve asmak için kullanılan duvar dekorasyonu temalarına tamamen uygun olarak tasarlanıyor. Bu alan, aynı zamanda anaokulunun uluslararası vizyonunu da gösteriyor. Duvar tasarımına devam eden dans sınıfı, mekânın estetik tonalitesini giysi saklamaya uygun bir saklama dolabı ile birleştiriyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Çocukların mesleki deneyimin tadını çıkarabilecekleri simülasyon şehrinde Li Xiang, simülasyonlu süpermarketler, hastaneler, diğer ortak tesisler ve hatta gerçek bir mutfak dahil ederek, simülasyonlu tesislerin tasarımını tüm temaya entegre ediyor. Estetiğin birliği, mekânı çocuklar için mini bir şehir gibi gösteriyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Öğretmenler tarafından kullanılan sağlık odası, piyano odası, psikolojik oyun odası ve diğer ofis alanları kullanım olarak düşük yoğunluğa sahiptir. Bundan dolayı, bu mahaller renk uyumunda tüm projenin soft renk tonunu takip eden, taç kalıplama ve duvar dekorasyonu gibi detaylarla zarif bir şekilde tasarlanmış fonksiyonel mekanlardır. Bu sayede çocuklar ve ebeveynler, anaokulunda herhangi bir mekâna adım attıklarında estetik açıdan uyumsuzluk hissetmeyeceklerdir.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Geleneksel anaokulu tasarımından farklı olarak Zi Ling Changxing Anaokulu, benzersiz marka etkisine ve farklı renk şemalarına sahiptir. Li Xiang, işlev, estetik ve avangard ifadeyi bütünleştirir. Bu sayede, çocukların estetik ihtiyaçlarına uygun, akıllı ve rüya gibi bir estetik anaokulu sunar.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Beyaz alanın geniş kısmı, bir bütün olarak farklı alanlar arasında doğal bağlantıya izin verir. Soğuk ve sıcak renklerin detaylardaki uyumu, farklı bölgesel özelliklerin ihtiyaçlarını karşılarken, aynı zamanda çocukların gözlem yeteneğini geliştirerek görsel beğeniyi zenginleştirir. Marka renginin süslenmesi, çocukların günlük düzenlemede markaya olan yakınlıklarını artırmasını sağlar. Proje, dikkati dağıtmaktan kaçınmak ve çocukların yaratıcılığını mekanın özü olarak öne çıkarmak için göz kamaştırıcı derecede parlak renkler benimsemiyor.

Bulutlarda Bir Müze: ZiLing Changxing Anaokulu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)