Bürotime’dan Sürdürülebilirlikte Gurur Verici Performans

Bürotime, insanı ve çevreyi koruyan, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Toplumsal fayda yaratmayan finansal başarıların, anlamlı olmadığına inanan firma; yenilikçi ürünlerini tasarlarken, insanı ve çevreyi gözeterek üretim gerçekleştiriyor.

Bürotime, yürüttüğü çalışmalarla; Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu tarafından geliştirilen “sürdürülebilirlik” kavramını en iyi uygulayan Türk firmalar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Geliştirdiği Entegre Yönetim Sistemi Politikası’yla, üretimde; çevre ve insan sağlığını riske etmeyen hammadde kullanımını gerçekleştirerek; kullanıcıya, iç mekân hava kalitesi yüksek ortamlar sunulmasını düzenleyen, GREENGUARD Gold Sertifikasını alan ilk ofis mobilyası firması oldu. 
Sürdürülebilirlik kavramını, toplumsal bir görev olarak benimseyen Bürotime, 2015 yılında Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 140.000 m2’lik üretim tesislerini yenileyerek, atıkları azaltan ve geri dönüşümü artıran teknolojik çözümleri sonucu sektöre, sürdürülebilirliğin her alanında örnek oluyor.

Sürdürülebilirliği, üretimden istihdama her alanda uyguluyor.

Çevreye ve insan sağlığına duyarlı ofis mobilyaları tasarlarken, ülke ekonomisine ve fırsat eşitliğine desteği de kendine ilke edinen Bürotime; daha önce kadın istihdamını artırmak adına İŞKUR ile ortak bir çalışma yürütmüştü. Proje kapsamında; valilikten yardım alan, sığınma evinde kalan, eşinden ayrılıp çocuklarına yalnız bakmak zorunda olan ihtiyaç sahibi 10 kadına, 39 gün boyunca Bürotime’ın üretim alanında mobilya döşemeciliği kursu verdi. Kurs sonunda mesleki eğitim sertifikalarını alan kadınlar, Bürotime mobilya üretiminde çalışmaya başladı. 

Çevre Mevzuatı kapsamında fabrikada üretim prosesleri ve modernizasyon çalışmalarını yakından takip eden Bürotime Üretim Müdürü Cihan Değirmenci:

“Her yıl ihracat pazarlarını genişleterek ve üretim kapasitesini artırarak yerel ekonominin gelişimine katkı sağladığımız gibi toplumda da sürdürülebilir gelecek algısının yerleşmesi için çalışmalar yapmaktayız.

Konya’daki üretim tesisimizin; ambalajlama sisteminde gerçekleştirdiğimiz modernizasyon sonucu fire miktarı %70 oranında düştü. Cam, metal ve kâğıt atıklarını depolayıp ücretsiz olarak geri dönüşüm tesislerine düzenli olarak teslim ediyoruz. Yine fabrikamızda üretimden kaynaklanan odun talaşlarını buhar kazanında yakarak tesise enerji elde ediyor, yapılan işlem sonucunda atmosfere verilen baca gazı ve toz emisyonlarını düzenli olarak ölçüyoruz. Elde edilen değerler, Çevre Mevzuatı (Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği) kapsamında belirtilen standartların yanı sıra; dünya standartlarında belirtilen sınır değerlerinin de oldukça altında kalmaktadır. Bahçe sulamasında yağmur suyunu kullanıyoruz. Bürotime, sürdürülebilirlik ile bağlantılı stratejilerini hayata geçirebilmek ve bunları uzun süreli devam ettirebilmek için tüm operasyon ve iş süreçlerini bu doğrultuda yapılandırmaya ve sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı arttırmak için alacağı aksiyonlardan elde edilen kazanımları ölçümleyip değerlendirmeye gayret etmektedir.”

KUTU
GREENGUARD SERTİFİKASI NEDİR?

GREENGUARD Sertifikası, iç mekânlarda kullanılan ürünlerde bulunan kimyasal maddelerin iç mekân hava kalitesi açısından GREENGUARD Çevre Enstitüsü (The GREENGUARD Enviromental Institute) tarafından belirlenen sınır değerler dâhilinde olduğunu gösteren bir sertifikadır. Bir ürünün düşük emisyonlu olduğunu kanıtlar ve daha sağlıklı iç mekânlar yaratılmasına katkı sağlar.
Ürünler;

● Toplam uçucu organik bileşikler (TVOC)
● Formaldehit
● 300’den fazla VOC için sağlık bazlı limit değerler (CREL/ TL Vs) bileşikleri kapsamında test edilmektedir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)