Cambridge'nin Passivhaus Öğrenci Konutları

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık firması Feilden Clegg Bradley Studios, Cambridge Üniversitesi'ndeki King's College için CLT yapısına sahip bir dizi hilal şeklinde öğrenci konut blokları inşa etti. Stephen Taylor Court olarak adlandırılan bloklar, King's College'ın lisansüstü öğrencileri ve arkadaşları için Passivhaus standartlarına göre inşa edilmiş. Yapı mümkün olduğunca düşük karbon etkisine sahip olacak şekilde tasarlanmış 84 evi içeriyor. 

Feilden Clegg Bradley Studios'un Ortağı Hugo Marrack "Dikkatli malzeme seçimi, düşük karbon içerikli malzemelere öncelik verilmesi, mevcut malzemelerin yeniden kullanımı, yerel kaynak kullanımı, geri dönüştürülmüş içeriğe odaklanma ve çapraz lamine ahşapta tutulan karbonun hesaba katılması sayesinde proje tamamlandığında negatif somutlaşmış karbona sahip olacak. Çünkü üretiminde salınan karbondan daha fazla karbon tuttu." dedi. 

Cambridge'nin Passivhaus Öğrenci Konutları

Mimarlık firması planın ömür boyu karbon emisyonlarını tahmin etmek ve sınırlamak için erken tasarım aşamalarında kendi karbon aracı olan FCBS Carbon kullandı. FCBS Carbon malzemeler, inşaat ve yıkım dahil olmak üzere bir binanın tüm karbon emisyonlarını hesaba katan, diğer mimarlar için kullanımı ücretsiz bir elektronik tablodur.

Feilden Clegg Bradley Studios, Stephen Taylor Court'u bir deneme aşaması için kullandı ve projenin ilk 10-15 yılı için hem operasyonel hem de somut olarak net karbon performansını sıfırdan az olacak şekilde hesapladı. Marrack'a göre projenin karbon hesaplamaları mobilya, demirbaş ve ev aletleri (FF&E), mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat (MEP) kurulumlarını içermediğini söyledi.

Cambridge'nin Passivhaus Öğrenci Konutları

Cambridge'deki bir koruma alanı içinde yer alan daireler görünüş olarak geleneksel Cambridge tuğlalarına benzeyen, su darbeli gault tuğlalarla kaplı çapraz lamine ahşap (CLT) bir yapıya sahiptir. CLT yapısı hafif özelliği, yapısal kabuğun hava geçirmezliği ve malzemenin düşük karbon içeriği nedeniyle seçilmiş. Mimarlık firması sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeleri tercih etmiş.

Cambridge'nin Passivhaus Öğrenci Konutları

Smith ve Wallwork Yapı Mühendisi Tristan Wallwork "Binanın hafif CLT yapısı, temel yüklerini azaltır ve rijit yalıtım üzerinde 'yüzen' ince betonarme radye temel kullanılmasına izin verir. Bu sadece altyapıda kullanılan beton miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir Passivhaus temel çözümü sağlar. Cephe kısıtlama bağları gibi doğal termal köprünün detaylandırmaları da büyük ölçüde basitleştirilmiş. Sağlam CLT yapısal kabuğu sayesinde gerekli sabitlemelerin yeri konusunda tam esneklik sağlar." dedi.

Feilden Clegg Bradley Studios güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji seçeneklerini uygulayarak proje tamamlandıktan sonraki ilk 10-15 yılın sonrasında karbon nötr korunmasına yardımcı olmak için üniversite ile çalışmaya devam etmeyi planlıyor. 4.300 metrekarelik plan, Feilden Clegg Bradley Studios'un tasarımını etkileyen sanat ve zanaat evleriyle bilinen bir koruma alanı içinde yer alıyor. Stephen Taylor Court'taki konut, bitişik kırmızı tuğlalı bir villa ile bir bahçe avlusunu çevreleyen üç tuğla hilalden oluşuyor.

Hugo Marrack "Üç hilal şeklindeki merkezi üçlü, sokak manzarasının ötesindeki yeşil bağlama kadar manzaraya derinlik ve genişlik katan açık, gayri resmi bir avlu oluşturuyor." dedi. 

Cambridge'nin Passivhaus Öğrenci Konutları

Dik eğimli çatılar, çatı çizgisini noktalayan çatı pencereleri ve dairelerin beşik uçlarındaki cumbalı pencereler, bölgedeki sanat ve zanaat yapılarına atıfta bulunuyor. Marrack "Sanat ve zanaat yaklaşımına duyulan sempati daha minimal bir yaklaşımla olabileceği gibi bu bina detaylarının ve malzemenin özelliklerinin her birine yansıyor. Bununlu birlikte sonuç yeniden üretim biçiminden çok zamanının daha yalın, daha çağdaş bir temsilini hedefliyor. Bazı açılardan sonuçlar neredeyse acımasız…" dedi. 

Cambridge'nin Passivhaus Öğrenci Konutları

Yeni inşa edilen konutun yanı sıra Feilden Clegg Bradley Studios, sitedeki mevcut bir Viktorya dönemi villasını ortak bir oda, kütüphane ve çamaşır odası içerecek şekilde yeniledi ve genişletti. Stephen Taylor Court, İngiliz Allies and Morrison firması tarafından Cramner Road'da yapılan geliştirmeden sonra son yıllarda kolejde inşa edilecek ikinci mezun konaklama yeridir. Aynı zamanda Passivhaus standartlarına göre inşa edildi ve 2021 Dezeen Ödülleri'nde uzun listeye alındı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)