EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Catherine Sarayı: Zamanın Yeniliğine Eşlik Eden Saray

Catherine Sarayı Rusya’nın St. Petersburg bölgesindeki en büyük saraylarından biridir. Eskiden bir imparatorluk sarayı olan yapı, kentin yaklaşık 25 kilometre güneydoğusunda, Puşkin adlı kasabada yer alır.

Catherine Sarayı, 1717 yılında Catherina I tarafından yaptırılmıştır. Mimar  Johann-Friedrich Braunstein tarafından yazlık saray olarak tasarlanan yapı, 1743 yılında  İmparatoriçe Anna tarafından genişletilmiştir. Gelişim sürecinde 4 farklı mimarın çalıştığı bu saray, zamanın stiline dayalı olarak sürekli yenilenen tek saraydır. 1917 Devrimi’nden sonra saray müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Saray geç Barok üslubun bir örneğidir ve aşırı cömert dış görünümü ile ünlüdür.  Mavi sıvayla kaplı cephede altın  işlemeler dikkat çekicidir. Ayrıca cephede beden figürlerinin mimaride kullanıldığı Karyetid ve Atlante heykelleri ihtişamı destekleyen niteliktedir. 

Sarayın iç mekânı Rastrelli tarafından Rokoko tarzında dekore edilmiştir. II.Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar gören saray restore edilerek günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)