Çek Cumhuriyeti'ndeki Çimlerle Kaplı Yeşil Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yerel mimarlık stüdyosu RO_AR tarafından tasarlanan Çek Cumhuriyeti'ndeki bu evi çimlerle kaplı dalgalı beton bir çatı kaplıyor. Prag'ın Hlubocepy bölgesinin kenarındaki bir vahşi yaşam geçidinin yanında yer alan aile evi, "kentsel ve doğal arasında bir köprü" olacak şekilde tasarlanmış. Bunu başarmak için RO_AR, evi "iki geometrinin çarpışması" olarak tasarladı; şehre bakan, ince meşe çıtalarla kaplı doğrusal bir biçim ve bahçeye ve ötesindeki doğal manzaraya bakan tepeye benzer, çim tepeli bir form.

Stüdyonun Kurucusu Szymon Rozwałka "Kentsel alan araziyi güney ve doğu yönlerinden çevreliyor. Genellikle arazinin değerini olumsuz yönde etkileyen kaotik ve rastgele bir gelişmedir. Arazi deformasyonu yöntemiyle oluşturulmuş bir bina tasarladık. Arazi kuzeybatı tarafından evin yerleştirileceği yapay bir 'tepeye' sorunsuz bir geçiş yapacaktı." dedi. 

Çek Cumhuriyeti'ndeki Çimlerle Kaplı Yeşil Yapı

Yaklaşıldığında zemin kat, bir garaj ve çıkıntılı birinci kat tarafından korunan bir giriş oluşturmak için oyulmuş. Burada asfalt bir yol evin yanından bahçeye doğru uzanır. 

Çek Cumhuriyeti'ndeki Çimlerle Kaplı Yeşil Yapı

Konutun önü daha sade, beyaz renderle kaplanmış ve mahremiyet için meşe çıtalarla kaplanmış olsa da arka kısım kıvrımlı çatının altındaki tamamen camlı cephelerden bahçeye açılıyor. Rozwałka "Ev doğal bağlamı arazinin içine ve iç mekanlara doğru genişletmeyi amaçlıyor. Biçimi ve ölçeği sayesinde arka plandaki kayalara karşılık gelen soyut bir bedene dönüşüyor." dedi.

Çek Cumhuriyeti'ndeki Çimlerle Kaplı Yeşil Yapı

Yaşam alanının dışındaki döşeli bir veranda küçük bir gölete bakar ve birinci katta yatak odalarından biri bitişik mülklerden bir beton duvar bölümü ile gizlenmiş küçük bir terasa açılır. Evin iç kısmında evin dalgalı çatısı, kavislerin kesiştiği alanlarda oluşturulan büyük tavan pencereleri ile açıkta bırakılmış, tahta işaretli beton bir tavan olarak ifade ediliyor. Beton yapı ahşap tavanlar ve merdivenler ile siyah metal çerçeveler, bağlantı parçaları ve mobilyalarla zıtlık oluşturacak şekilde iç duvarlarda da açıkta bırakılmış.

Çek Cumhuriyeti'ndeki Çimlerle Kaplı Yeşil Yapı

Merkezi Brno'da bulunan RO_AR, 2011 yılında Rozwałka tarafından kurulmuş ve hem Çek Cumhuriyeti hem de Polonya'da faaliyet gösterir. Çek Cumhuriyeti'nin başka bir yerinde yerel stüdyo kısa bir süre önce çocukluğun eğlenceli yanını yansıtmayı amaçlayan parlak renkli bir anaokulunu tamamladı.

Çek Cumhuriyeti'ndeki Çimlerle Kaplı Yeşil Yapı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)