Children's Forest Doğa ve Mimarinin Buluştuğu Nokta

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Fuji Dağı yakınlarındaki sakin ve ormanlık bir yamaçta yer alan ve Takashige Yamashita Office tarafından tasarlanan Children's Forest, bir anaokulu olmanın ötesine geçiyor. Burası, çevresindeki doğal peyzajın zarafetine dalmış, ışık dolu bir cennet.

Tasarım araziyi kucaklayan yemyeşil Hinoki ağaçlarının gölgeliklerinden, ışığı filtreleyen dallarından ve orman zeminine büyülü ışık baloncukları saçmasından ilham alıyor. Tasarım, farklı açıklıklardan bol miktarda gün ışığı alan, değişen zemin seviyelerinde duran bir dizi bireysel kübik birim olarak ortaya çıkıyor. Arazinin batı tarafında 3-4 metreye kadar yükselen yamaçlar ve bir tepe ile dalgalı arazi, mimarların koruduğu ayrılmaz bir unsur haline geldi.

Children's Forest Doğa ve Mimarinin Buluştuğu Nokta

Her birim belirli bir yaş grubuna, geçici bakım veya öğretmen salonları gibi bir programa hizmet verir. Stratejik olarak farklı seviyelerde ve açılarda konumlandırılan tasarım, her alanın doğal çevrenin eşsiz bir manzarasını sunmasını sağlar.

Okul, koşmak ve oynamak için geniş bir çim alana açılmak, 8 metre boyunda sembolik bir ağacı barındırmak, tırmanmak için bir tümsek ve hatta keşfetmek için küçük bir tünel dahil olmak üzere tasarıma entegre ederek çocukların doğanın çeşitli yönleriyle bağlantı kurmasına olanak tanıyor. Akrilik sıva ve Sugi ahşabının zamansız zarafetiyle bezenmiş cephe, doğal çevreyle uyum sağlayan sade bir varlık yaratıyor.

Children's Forest Doğa ve Mimarinin Buluştuğu Nokta

İçeride, odalar rampalar ve avlu alanları aracılığıyla birbirine bağlanarak bir iç manzara oluşturuyor. Ahşap iç mekanlar sıcaklık ve güvenlik hissi uyandırıyor. Ahşap yünü çimento levhadan bir tuval olan tavan, içerideki alanlara doku ve akustik denge katıyor. Genel malzeme paleti, mimariyi doğaya bağlayan tasarım anlayışıyla uyumlu. 

Children's Forest Doğa ve Mimarinin Buluştuğu Nokta

Önemli çatı örtüsüne rağmen, mimari çevreyle sıcak bir bağlantı kurar. Çatı ve bina hacimleri arasındaki boşlukların yanı sıra saçaklardaki açıklıklar, doğal ışığın ve yeşilliğin iç mekana dolmasına izin veriyor. Bu da iç ve dış mekanlar arasında görsel ve fiziksel bir bağ oluşturuyor.

Children's Forest Doğa ve Mimarinin Buluştuğu Nokta

Yapının kalbinde 150 kişi kapasiteli çok amaçlı bir salon yer alır. Bu merkez, sosyal etkileşimi teşvik etmekte ve günlük oyun zamanı ve etkinlikleri kolaylaştırır. Açık avludaki ahşap güverte küçük çocuklar için güvenli bir oyun alanı sağlarken, salonun diğer tarafı ormanla çevrili daha yüksek bir arka bahçeye bağlanıyor.

Sonuç olarak tasarım doğal bağlamıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşerek çocukların doğanın kalbinde büyümesi, öğrenmesi ve gelişmesi için sıcak ve sağlıklı bir ortam yaratıyor.

Children's Forest Doğa ve Mimarinin Buluştuğu Nokta

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)