Çin'de Yapılan Sürdürülebilir Restorasyon

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu Çin'deki ilk iller arası ekolojik restorasyon projesi ve gerçekten geleceğin yolunu açan bir tasarımdır. Yeşil ekoloji ve uyum her ikisinin temasıdır ve sonuç kesinlikle büyüleyici. 

Tus-Design Group Co. Ltd. tarafından tasarlanan bu çarpıcı kıyı bağlantı projesi, tasarımının bir parçası olarak sığ sulak alanları kullanır. Yangtze Nehri de tasarıma entegre edilmiş. Bu projenin amacı kıyı şeridini restore etmek ve de iyileştirmek ve yerel bitkilerden, vahşi yaşamdan ve buraya gelip doğal güzelliğin tadını çıkarmak isteyen insanlar için alan yaratmaktı. Burada zevk alınacak çok fazla doğal güzellik var.

Çin'de Yapılan Sürdürülebilir Restorasyon

Ayrıca doğal balık göçü konseptinden ve bunların su yüzeyiyle olan ilişkisinden kaynaklanan bu tasarım, Yangtze Nehri'nin su kültürünü onurlandırıyor. Bu proje, balıkların doğal yapılarını bozmadan yerli bitkilerin gelişebileceği bir alan yaratmak için oluşturuldu.

Çin'de Yapılan Sürdürülebilir Restorasyon

Ayrıca mevcut araziyi simüle etmek için CBS teknolojisi kullanılmış. Bu bilgi bir sünger sisteminin peyzaja nasıl entegre edileceğini hesaplamak için kullanıldı. Kıyı şeridini bitkiler, arazi ve mevcut çevre ile birleştiren gizli bir sel kontrol yolu mevcut. Yürüyüş yolu, ortamda gizlenerek yürürken daha dinamik bir deneyim yaratıyor.

Çin'de Yapılan Sürdürülebilir Restorasyon

Bu arada yürüyüş yolu, her yerde muhteşem manzaralara sahip yerel çimler ve bitkilerle çevrili. Ekolojik yol, piknik yapmak için mükemmel olan sulu alanların yanından geçiyor. Her yerde kamusal alanlar var ve hepsi doğayı onurlandırıyor. 

Çin'de Yapılan Sürdürülebilir Restorasyon

Su geçiti restore edildi ve yol artık posta istasyonu ve çok işlevli çimenlik dahil olmak üzere sitenin önemli kısımlarını birbirine bağlıyor. Proje, gerçekten çevre dostu bir alan yaratmak için yerel malzemeler ve modern tasarımı kullanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)