Çin' de Sürdürülebilir Bir Alışveriş Merkezi: Ahşap Orkideler

Vincent Callebaut Architectures, Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA) Mount Lu Estate of World Mimarlık Yarışmasında “Ahşap Orkideler” önerisiyle onur ödülü aldı. Merkezi Çin'in Ruichang şehrinde bulunan yarışma, katılımcılara dünyanın en büyük çiçek temalı parklarından birinin yakınında çeşitli kültürel ve ticari kompleksler tasarlama görevi verdi. Ahşap Orkide konseptli alışveriş merkezi, bu işlevleri bölgenin demografik ve iklimsel etkilerine hitap eden yeşil bir alışveriş merkezinde birleştiriyor.

Mevcut kentsel çerçeveye entegre edilen alışveriş merkezi, dalgalanan turizm döngülerine uyum sağlarken kırsal alanda yaşayanların artan akınının- aşırı kalabalık ve kirlilik- olumsuz etkilerine karşı koymayı amaçlıyor. Alışveriş merkezinin planı bunu, tümü enerji bilincine sahip yaşanabilir bir "bahçe" içinde yer alan, bireyden topluluk düzeyine kadar eko-sorumluluğu teşvik eden iç içe geçmiş kamusal ve özel alanlar aracılığıyla gerçekleştirir.

Çin Sürdürülebilir Alışveriş Merkezi

Alışveriş merkezi kompleksi, kolayca onarılabilen ve eldeki kaynaklarla değiştirilebilen, böylece israfı azaltan, ekonomik değeri en üst düzeye çıkaran ve yeniden kullanım ruhunu teşvik eden malzeme sistemleri içerir. Benzer şekilde, alışveriş merkezinin programı, yıl boyunca değişen turist akışı ile esnek çok amaçlı alanlar geliştikçe uyum sağlamaya yöneliktir. Bu alışveriş merkezinde mağazaların dijital ve organik vurgusu sayesinde eko-sorumluluğa yönelik ek adımlar atılıyor; bu da ziyaretçilerin doğrudan üreticilerden ve çiftçilerden beşikten beşiğe döngüleri hakkında bilgi edinirken ürünlerin geliştirme süreçlerini ilk elden deneyimlemelerine olanak tanıyor.

Sürdürülebilir Alışveriş Merkezi Örnekleri

Doğadan İlham Alan Alışveriş Merkezi

Doğada bulunan sayısal dizilerden ilham alan Ahşap Orkide, formunu altın kesitten ve biyomimetik bir desenden alıyor. Bu bağlamda alışveriş kompleksi, orkide taçyapraklarını taklit etmek için prefabrik ahşap yapılar kullanıyor. Petal modülü, eksiksiz bir "orkide kutusu" oluşturmak için boşluk içinde 16 kez uygulanıyor. Sitenin her iki planında da orkide kutusu altı kez çoğaltılıyor, bu da yaya köprüleriyle birbirine bağlanan 12 hücreden oluşan bir koleksiyonla sonuçlanıyor.

Hücrelerin kendileri, programlarına yanıt olarak toplama ve çıkarma işlemlerini kullanıyor. Sinema salonları, kütüphane, spor salonu ve yemek servisi alanları sağlam cephelere dayanırken, bahçelerle iç içe geçmiş çiftçi pazarı ve dükkanlar şeffaf olanlardan doğal ışık getiriyor. Ek olarak, sitenin her bölümü kendi biyolojik çeşitliliği ve renkleri ile geliştirilmiş benzersiz bir karakteri korurken, bir bisiklet ve yaya yolları ağı bir iç bağlantı sistemi oluşturuyor.

Sürdürülebilir Alışveriş Merkezi Tasarımı
Wooden Orchids

Sürdürülebilirlik açısından alışveriş merkezi, enerji kullanımında %70'lik bir azalma sağlamak için ağırlıklı olarak pasif stratejilere ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanmaktadır. Bunlara jeotermal ısıtma ve soğutma, yağmur suyu toplama, bina yönlendirmesi yoluyla maksimum gün ışığı alma, rüzgâr türbinleri ve havayı temizleyen ortak çatı bahçeleri dahildir.

Yarışma: Molewa, Lu Dağı Dünya Mimarisi Malikanesi, Ruichang, Çin 

Ödül: Onursal Mansiyon  

Proje Adı: Ahşap Orkide  

Mimarlar: Vincent Callebaut Mimarileri 

Konum: MOLEWA, Ruichang, Jiujiang, Jiangxi, Çin  

Proje Müdürü: Creativersal International, Ltd., Hong Kong 

Teknik danışman: Chetwoods Architects, Londra 

Proje Destekçisi: Huayan Kültürel Yatırım Şirketi, Ltd., Pekin, Çin 

Alan: 30000.0 m2 

Fotoğraflar: Vincent Callebaut Architectures'ın izniyle
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)