CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Multidisipliner mimarlık ve tasarım firması CoBe, Pau'da (Güney Fransa'da Pirenelere bakan bir komün) karma kullanımlı bir geliştirme olan Laherrère merkezinin tasarım ve inşaatını tamamladı. Pau'nun Saragosse bölgesinin kalbinde, büyük bir kentsel yeniden geliştirme sürecinden geçen bir alanda, CoBe, ortak mimar WEEK ile iş birliği içinde, öğrenciler ve genç işçiler için konutlar, ofis ve eğitim alanları, zanaat binaları, mağazalar ve hizmetlerden oluşan iki bina inşa etti.

1950'ler ve 1960'larda inşa edilen Saragosse bölgesi, yaklaşık 14.000 kişinin yaşadığı büyük bir sosyal konut bölgesi. Bir kentsel yenileme projesi bölgenin büyük bir sosyal kırılganlığa sahip olduğunu tespit etmiş, düşük kiralı konutlar burayı güvencesiz durumdaki insanlar için bir çözüm haline getirmekte ve yerel hizmetler tamamen yetersiz. Aynı zamanda, Saragosse bölgesinin Pau'nun merkezine on dakika uzaklıktaki konumu avantajlı.Tüm bunların farkında olan Devlet, National Agency for Urban Renewal ve Pau şehri, sosyal ev sahibi Pau Béarn Habitat ile birlikte bölgeye yatırım yapma kararı aldı.

CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Saragosse bölgesi şu anda 2027 yılında tamamlanması planlanan önemli bir yeniden geliştirme sürecinden geçer. Bir eko-bölge olma hedefiyle yeni binalara, çevre düzenlemesine, bisiklet yollarına, toplu taşıma araçlarına ve bölgesel ısıtma ağına yatırım yapılıyor. Sürdürülebilir mimari Laherrère merkezinin inşası, kentsel yenileme programının önemli bir parçası. CoBe, "Sürdürülebilir mimari projenin temel amacı, çalışmaların başlangıcından bu yana alanın ev sahipliği yaptığı pazar gibi, bir köy meydanı modelinde gerçek bir yaşam alanı oluşturmaktı." dedi.

Malzemeler

CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Stüdyo, aynı malzeme bileşimine sahip L şeklinde iki bina tasarladı: beton, ahşap ve camdan inşa edildiler. Her binanın çift yükseklikteki zemin katları, yerinde dökülen bir dizi farklı boyutta düşük karbonlu beton kemerden oluşuyor. Bu camlı kemerler binaları meydana açarak çevredeki alanı canlandırmaya yardımcı oluyor. Üst katlar ahşap lif yalıtımlı ahşapla kaplanmış. Ahşap doğramalar ve yumuşak, sarı tenteler/panjurlar (güneş kazancını düzenlemek için kullanılır), iki binanın sıcak, zengin ve çeşitli dış cephelerini tamamlar. İçeride masif ahşap açıklıklar cephelerde gizlenmiş. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Laherrère merkezinin sürdürülebilir gelişimine yönelik yaklaşım biyoklimatik tasarım, biyo-bazlı malzemeler ve enerji performansını bir araya getiriyor. CoBe, "Sürdürülebilir mimari projeyi oluşturan ahşap türlerinin tamamı, sahadan 450 kilometreden daha az uzaklıkta bulunan Fransız ormanlarından geliyor." dedi. Cephe çerçeveleri, Fransa'nın güneybatısındaki Pyrénées-Atlantiques ve Hautes-Pyrénées'deki ormanlardan elde edilen tarak şekilli köknardan yapılmış. Kaplama güneydoğu-orta Fransa'daki Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinden önceden Douglas köknarından yapılmış. Binanın doğramaları, Fransa'nın Auvergne-Rhône-Alpes bölgesine sınırı olan Corrèze'den gelen sarıçam kullanılarak üretilmiş.

Karma kullanımlı geliştirme

CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Laherrère merkezinin tasarımı barınma, hizmet ve sosyal ihtiyaçların ilginç bir karışımını karşılar. Direkli ve kirişli yapı, bir dizi kolaylığı barındırıyor ve zaman içinde geliştikçe binalarda gelecekte yapılacak değişiklikleri kolaylaştıracak.

Öğrenciler için 116 konut birimi (her biri yaklaşık 17 m2  alana sahip) ve 16-30 yaş arası, sınırlı mali kaynaklara sahip genç işçiler için 60 konut birimi bulunur (birim büyüklükleri bireysel/aile gereksinimlerine göre değişir) - öğrenci ve genç işçi birimleri ortak alanları ve tesisleri paylaşır. Ofis ve ortak çalışma katlarından oluşan bir girişimcilik merkezi, iş kurma konusunda destek sunar - örneğin, Fransız şef Thierry Marx tarafından kurulan "Cuisine Mode d'Emploi(s)" okulu ve eğitim restoranı bulunur. Bir polis karakolu, iki bira fabrikası, beş el sanatları tesisi ve ilgili mağaza alanları da dahil olmak üzere yerel hizmetler ve mağazalar bulunur. 234 m2'lik çok amaçlı bir oda, bölge sakinleri, kullanıcılar ve daha geniş bir bölge için bir etkinlik alanı olarak hizmet verir.

CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Sürdürülebilir mimari örneklerden her iki binanın zemin kat alanları bağımsız olarak faaliyet göstermekte ve zanaat tesislerine, mağazalara ve hizmetlere ev sahipliği yapar. Her binanın köşesinde bir bira fabrikası yer alır. Meydana bakan çift yükseklikteki giriş holleri kiracılar, çalışanlar ve ziyaretçiler için erişim sağlar. Konut olarak kullanılan East Building'in koridorunda, posta kutularını çerçeveleyen özel yapım doğramalar ve ahşap kaplı tavan ev sıcaklığında bir alan yaratıyor. Girişimcilik merkezi olan West Building'de, bozkır çamı ve Arudy taşından (Pyrénées-Atlantiques'den) yapılmış bir resepsiyon masası ziyaretçileri karşılıyor. İki bina arasında peyzajlı bir yaya caddesi bulunur.

Binalardaki ortak alanlar, cepheleri noktalayan geniş sundurmalardan yararlanır. Çatılarda ise pergolalı ortak teraslar ve bitkilendirilmiş alanlar bulunur. CoBe, projenin gelecekteki başarısını güvence altına almak için genç çalışanlar ve öğrenciler arasındaki entegrasyon ve alan paylaşımının yanı sıra alanların genel kalitesine de büyük önem verdi. Stüdyo, "Örnek yaşanabilirliğe sahip, düzeni kiracılar tarafından [sahiplenmeyi] teşvik eden, onlara rahatlık ve ev mahremiyeti hissi veren konutlar tasarlamak istedik." dedi.

CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Teknik veriler

Tasarım ekibi: CoBe Architecture et Paysage (ana mimar), WEEK (ortak mimar), AIA (ana mühendis) ve Gamba (akustik mühendisi).

İki karma binanın inşaatı

West Building: Öğrenci yurdu, genç işçi yurdu, ortak alanlar, idari bina (5.050 m2 - 54.358 fit kare), restoran (138 m2- 1.485 fit kare), polis karakolu (202 m2- 2.174 fit kare), eğitim restoranlı aşçılık okulu (596 m2 - 6.415 fit kare) ve çok amaçlı salon (234 m2 - 2.519 fit kare). 

East Building: Ofis katları, ortak çalışma ve profesyonel eğitim alanları (3.174 m2- 34.165 fit kare), 5 zanaat tesisi (855 m2 - 9.203 fit kare), fırın (134 m2 - 1.442 fit kare), restoran (154 m2 - 1.658 fit kare) ve hizmetler (562 m2 - 6.049 fit kare).

Yüzey alanı: 11.206 m2 (120.620 fit kare).

CoBe'nin Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Bina Projesi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)