COS Bugüne Kadar En Sürdürülebilir Mağaza Konseptini Duyurdu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
COS mimari kreatif lideri Marcus Cole, marka için hazırlanan bu özel videoda yakın zamanda açılan konsept mağazalarında daha sürdürülebilir tasarım ilkelerinin nasıl kullanıldığını açıklıyor. Marka kısa süre önce Stockholm ve Mexico City'de, COS'a göre sürdürülebilir bina ve döngüsel tasarıma olan bağlılığını örnekleyen iki mağaza açtı. Cole yeni perakende alanlarını yaratırken markanın yaklaşımından bahsetti. 

Cole,"Stockholm'deki bu amiral gemisi mağaza, COS'un bugüne kadar ki en sürdürülebilir mağaza konseptini benimseyen Avrupa'daki ilk mağaza oldu." dedi.

Biblioteksgatan'da yer alan 566 m2'lik ve iki kata yayılan mağaza aynı zamanda markanın en büyük konsept mağazası. Sürdürülebilir mimari COS mekanı yaratırken mevcut atık akışlarını ele almak ve geleneksel olarak atık olarak kategorize edilen yan ürünlerin yeniden kullanılabileceği ve yeniden tasarlanabileceği yollar bulmak istedi.

COS Bugüne Kadar En Sürdürülebilir Mağaza Konseptini Duyurdu

Cole, "Tasarım hem malzeme seçimimizde hem de tasarım stratejimizde döngüselliğe odaklanıyor. Satış alanımızdaki zemin, kendi tedarikçilerimizin üretim hattından gelen yüzde 90 taş ocağı atığından yapılmış bir terrazzo karodur. Kilimlerin çoğu tedarikçilerimizin zincirinden gelen atık ipliklerin kullanıldığı ve her biri kendi tarzında ısmarlama olan bir iş birliğidir. Kolayca onarılabilecek malzemelere öncelik verdik ve daha sonra ayrıştırılması zor olan malzemeleri karıştırmaktan kaçınarak sökülmek üzere tasarlandık." dedi. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

COS Bugüne Kadar En Sürdürülebilir Mağaza Konseptini Duyurdu

Marka mağazada kullanılan mobilya ve armatürleri oluştururken de aynı yaklaşımı benimseyerek daha sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelere öncelik vermeyi tercih etti. Cole, "Vitrinlerimiz ve gardıroplarımız geri dönüştürülmüş akrilik ve bambu kombinasyonundan yapılmıştır. Bambu büyüme hızı, karbon depolama kapasitesi ve dayanıklılığı nedeniyle geleneksel sert ağaçlardan daha yenilenebilir bir seçimdir. Giyinme odalarımıza ve mağazalarımızdaki bazı yumuşak armatürlere bakacak olursak, paneller yüzde 60 oranında geri dönüştürülmüş plastik şişelerden keçe haline getirilmiştir [ve] zemin, geri dönüştürülmüş ve doğal malzemelerin bir karışımından yapılan PVC içermeyen bir linolyumdan oluşmaktadır." dedi. 

Diğer değişiklikler arasında yüzde 30 geri dönüştürülmüş alüminyum raylar, yüzde 100 geri dönüştürülmüş mankenler ve tüm beton bağlantı parçalarının kaldırılması yer alıyor. Marka ayrıca gereksiz CO2 emisyonlarını azaltmak ve kullanılmayan malzemelere yeni bir hayat vermek için mümkün olduğunca sürdürülebilir mimari mevcut binadan yararlanmayı önemli bulmuş.

Cole, "Bu sürdürülebilir mimari örneklerden konsept mağaza aslında mevcut bir mağazanın yeniden inşasıdır. İç mekanımızın yüzde 50'sini portföyümüzün başka bir yerinde yeniden tahsis edebildik ve yeniden kullanabildik, böylece mağazadan ne çıkardığımız kadar içine ne koyduğumuza da önem verdiğimizden emin olduk."

Stockholm mağazasının ardından marka, Mexico City'de bir başka sürdürülebilir konsept mağazasını da tanıttı. Polanco semtinde yer alan sürdürülebilir mimari projelerden mağazanın iç mekanında Meksika'nın zanaat geleneklerine atıfta bulunuluyor. Mağaza bir moda mağazası olarak faaliyet göstermenin yanı sıra sürdürülebilirlik ve kadınların güçlendirilmesine odaklanan kadın liderliğindeki bir girişim olan Caralarga gibi yerel yaratıcıların sanat eserlerini de sergiliyor.

COS Bugüne Kadar En Sürdürülebilir Mağaza Konseptini Duyurdu

Cole, "Bu sürdürülebilir yaklaşımı ve bundan öğrendiklerimizi gelecekte daha fazla mağazaya taşımak için çok iddialı planlarımız var. Yeni konseptimizi benimseyen mağazalarımızda şu anda ortalama yüzde 68 oranında geri dönüştürülmüş malzeme bulunuyor. Bu hem geldiğimiz nokta itibarıyla gurur duyduğumuz, hem de ulaşmak istediğimiz nokta itibarıyla bizi zorlayan bir oran. İster bir amiral gemisi mağazası isterse daha küçük bir aktivasyon olsun, gelecekte savurgan olmamak için iç mekanlarımızın özüne kıvraklığı yerleştirmek için çok çalıştık."

COS Bugüne Kadar En Sürdürülebilir Mağaza Konseptini Duyurdu

COS Londra merkezli bir moda markası. Markanın 47 fiziksel pazara yayılan 252 mağazası bulunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)