​Cultura Bookstore (Kültür Kitapçısı)

Mağaza Kelimesinin Yetersiz Kaldığı Bir Kültür Merkezi

Kitap mağazası; aynı zamanda sosyalleşme ve bir toplanma alanı. Iguatemi’deki Livraria Kültür kitap mağazası projesinin ana amacı, sadece bir alış veriş alanı olmanın ötesinde vakit geçirme ve sosyalleşme mekanı yaratmak. Burası aradığın kitabı alıp çıkmaktan çok okuma amacıyla gelinen bir yer. Mağaza kelimesinin yetersiz kaldığı bir kültür merkezi.

Cam ve alüminyum çerçevelerden oluşan 7.7 metrelik giriş bölümü, birbiriyle iç içe mekanlardan oluşuyor ve çoğunlukla ses ve video ürünlerinin bulunduğu bir alan.

Yürüyen merdivenlerle ulaşılan orta kat kitap ve Geek alanı olarak adlandırdıkları oyuncak, figür ve çizgi roman gibi ürünlerin satışının yapıldığını geniş alana bağlanıyor. En üst katta ise masa ve sandayelerle dolu söyleşiler, kitap imza günleri ve hatta akustik konserlerin düzenlendiği geniş bir asma kat bulunmakta.

Bu yıl çeşitli mimari yarışmalarda ve ödül törenlerinde dikkatleri çeken diğer projeler gibi bu yapı da insani, sosyal ve çevresel sorumluluğa büyük önem veren özelliklere sahip.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)