Daniel Joseph Chenin Pasif Yapı Stratejilerini Kullanıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yerel stüdyo Daniel Joseph Chenin, Las Vegas, Nevada'nın dışında 1850'lerden esinlenen bir kaleden etrafına yayılan taş bir konut konumlandırdı. Daniel Joseph Chenin 725 m2 evi, Las Vegas Vadisi'nde devlet tarafından korunan arazinin yakınında, Red Rock Kanyonu'na doğru bakan bir dönümlük kaya çıkıntısı üzerine inşa etti.

Ekip "Sürdürülebilir mimari Fort 137 olarak isimlendirilen yapı Las Vegas'ın ilk yerleşim günlerinden kalma, kurak bir iklimde tasarım ve inşa için denenmiş ve doğru tekniklerin yanı sıra yerinde elde edilen malzemelere dayanan eski kale yapılarına atıfta bulunuyor." dedi. 

Beş yatak odalı ev etrafındaki manzarayı en üst düzeye çıkaracak şekilde konumlandırılmış ve iç kısımda termal olarak korunan ortak mekanlar yaratacak şekilde düzenlenmiş, bir dizi birbirine bağlı kaya kütlesi olarak tasarlandı. Sürdürülebilir mimari örneklerden ev, sakinlerinin çölün sıcağından serin iç mekana hareketlerini işaret eden 8,5 metre yüksekliğindeki konik bir rotunda ile ön plana çıkıyor. 

Daniel Joseph Chenin Pasif Bina Stratejilerini Kullanıyor

Ekip "Rotunda'ya girildiğinde alt kattaki taş çeşmeden akan suyun sesi, düşünceleri kurak çöl sıcağından serin bir çöl serabına çeviriyor ve kıvrımlı bir merdiven, bir ateş çukuru ve uçsuz bucaksız çöl manzarasıyla donatılmış bir çatı salonuna erişim sağlar." dedi.

Daniel Joseph Chenin Pasif Bina Stratejilerini Kullanıyor

Konut sakinleri rotundadan 75 tonluk bir kayanın kazılı olduğu gölgeli bir iç avluya geçmekte ve bulanık bir geçişle evin ortak mekanlarına devam eder. İki ağır, kum rengi taş duvar evin uzunluğu boyunca ilerleyerek planı üç hacme bölüyor. Bir ana süit, ikincil süit ve üç ilave yatak odasından oluşan özel alanlar duvarların dışını çevrelerken, ortak alanlar salon, mutfak, ofis ve tiyatro odası ile merkezi bir bağlantı işlevi görür. Çelik bir çerçeve oturma ve yemek odalarını kuzeyden güneye doğru evin içinden geçen bir geçite dönüştürerek, güneş ışığı ve bitişikteki havuzdan çapraz havalandırma sağlayan iki adet tamamen geri çekilebilir, tavandan tabana cam panel duvarı içerir. 

Daniel Joseph Chenin Pasif Bina Stratejilerini Kullanıyor

Ekip "Transparan salonlar ve küçük bahçeler çölün evin içine yayılmasını sağlıyor." dedi. 

Renkleri ve dokuları manzaradan alan sürdürülebilir mimari projelerden Fort 137 zaman içinde patine olacak yerel ve bölgesel kaynaklı malzemeler kullanıyor. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Sert ve sağlam taş dış cephe, traverten zeminler, alçı tavanlar ve yeniden yapılandırılmış ahşap kaplama dikey panellerle zarif iç mekanı yan yana getiriyor. Pirinç detaylar, yıpranmış çelik detaylar ve sıcak haddelenmiş çelik alanları aydınlatan sıcak metalik dokunuşlar sağlar. Ev çöl vadisinde bir vaha yaratmak için pasif soğutma, termal kütle ve radyan ısıtmanın etkilerini yayan fotovoltaik panel altyapısı ve balast çatı kaplaması sayesinde çevresel etkileri sınırlıyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. 

Daniel Joseph Chenin Pasif Bina Stratejilerini Kullanıyor

Ekip "Bir avlu yapılandırması, kalın taş duvarlar, derin ayarlanmış pencereler ve kafes gölgelik yapıları ile Fort 137 manzaraya demirleniyor ve çevreyle mücadele etmek yerine malzemeleri kullanarak mimariye pasif bir yaklaşımı geri getiriyor." dedi.

Daniel Joseph Chenin Pasif Bina Stratejilerini Kullanıyor

Benzer çapraz havalandırma stratejilerini kullanan Brandon Architects bir evi taşla kapladı ve yakındaki Las Vegas Strip'e bakan bir taraf boyunca bir pencere duvarı açtı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)