Danimarka'da Fantezi Dünyası Müzesi Açıldı

Danimarka'nın Hans Christian Andersen Müzesi, geçtiğimiz haziran'da resmi açılışının ardından Kengo Kuma & Associates'in mimarisiyle resmi olarak halka açılıyor. Müze, bir bahçe labirenti oluşturmak için düzenlenmiş, kıvrımlı hacimlerden oluşan bir küme olarak şekilleniyor. Ziyaretçiler, sonbaharın başlarında halka açılan bu ara park alanlarını keşfetmeye davet ediliyor. Yeni açılan “HC Andersen Hus Müzesi” böylece 1805 doğumlu yazarın anısına Odense'ye bir “fantezi dünyası” sunuyor.

Hans Christian Andersen Müzesi
Camlı duvarlar 'gerçek' ve 'fantezi' dünyalar arasında yumuşak ve belirsiz bir sınır yaratıyor.
Kengo Kuma

Masalları Mimariye Çevirmek

Kengo Kuma & Associates'teki (KKAA) mimarlar, Hans Christian Andersen Müzesi'ni tasarlarken yazarın peri masalı hikayelerini inşa edilmiş alana çeviriyorlar. Andersen'in The Tinderbox adlı öyküsünde bir ağaç, sihirli bir şekilde izleyicinin önünde yeni perspektifler ortaya çıkaran bir yeraltı dünyasını ortaya çıkarır. Müze de kitaba benzer şekilde düzenlenmişti; tüm sergi alanları yeraltındadır.

The Tinderbox
Silindirik hacimler kafes benzeri bir ahşap çerçeveye sarılır.
Müze Tasarımı
Kafe ve perakende alanları sokak seviyesinde, sergi alanları ise yeraltında.

Projede Cornelius Vöge ve MASU Planning ile birlikte çalışan Kengo Kuma, şunları söylüyor: Mimari tasarımın arkasındaki fikir, Andersen'ın, küçük bir dünyanın birdenbire daha büyük bir evrene doğru genişlediği yöntemine benziyordu.”

Farklı Müze Projeleri
Müze Örnekleri
Yeraltı sergileri yeni bir fantezi dünyasına açılıyor.

Kengo Kuma'nın Hans Christian Andersen’dan Öğreniyor

“Gerçek dünya” ile “fantezi dünyası” arasında bir yolculuk oluşturan müzede, ziyaretçi sürekli olarak kafesli ciltler ve labirent benzeri çitlerle çevrelenmiş, kıvrımlı bahçeler arasında seyahat eder. Bu iki dünyayı ayıran yarı saydam duvarlar, Anderson'ın öykülerindekine çok benzer şekilde, yumuşak ve belirsiz bir bölünmeyi akla getiriyor.

Organik Formlu Müze

Müze mekânı olarak şekillenen diğer hikayeler ise Küçük Deniz Kızı ve Thumbelina’dır. Bir sergi alanı, ziyaretçilerin aşağıda ziyaret edebilecekleri ve yukarıdan bakabilecekleri bir su havuzu olarak gizlenmiştir. Bu arada, bir Giant's Garden, sanki ziyaretçilerin küçülmüş gibi hissedecekleri büyük boy bitki yaşamlarıyla doludur.

Müzede Havuz Örnekleri

Odense, Hans Christian Andersen'in doğum yeri olduğu için Kengo Kuma tarafından tasarlanan müzenin yeri önemlidir. Dahası, şehir 1908'den beri, yazarın 1875'teki ölümünden sadece otuz yıl sonra HC Andersen Evi müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Proje Bilgisi:

Proje Başlığı: HC Andersen'ın Evi

Mimari: Kengo Kuma and Associates | @kkaa_official

Yer: Odense, Danimarka
Sergi Tasarımı: Event Communications Ltd., Londra
Danışman Mimar: Cornelius Vöge
Rekor Mimar: C & W Architects
Peyzaj Tasarımı: MASU planlama
Mühendislik Tasarımı: Søren Jensen
Durumu:
halka açık


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)