Danimarka'da Sürdürülebilir Bir Mahalle Konsepti

Bu mahalle yenilemesi tarihi bir çeyreğe saygı duruşudur. Aarhus'taki Øgade mahallesinin 1900 yıllarında kurulmasından bu yana ilk kez, bölge şimdi tamamen yeni bir caddeyle genişletiliyor. Bu semt, şirin sokakları, değişken konut mimarisi ve samimi avlularıyla her zaman şehrin en çekici semtlerinden biri olmuştur.

Mahalle Tasarımı Örnekleri

CEBRA Mikkel Frost'un kurucu ortağı “Temel olarak, bölgenin en iyilerini ağaçlarla, kaldırımlarla ve davetkar ön bahçelerle yeni ve çağdaş bir şekilde Arnavut kaldırımlı bir sokak manzarası şeklinde birleştirerek tarihe haraç ödeyen bir sokak tasarladık. Ayrıca kendi kimliğine sahip bir cadde tasarladık” diye açıklıyor. Yeni cadde, Æbeløgade, sakinlerin, oyun oynayan çocukların ve yol kullanıcılarının ortak etkinlikler ve oyunlar için yer olan canlı bir mahalle oluşturmaya katkıda bulunduğu topluluk odaklı bir “ortak alan” olarak tasarlanmıştır.

Danimarka 146 Konut Tasarımı

Kentsel Bağlamda Yenilenmiş Mahalle

Tasarım, çevredeki kentsel bağlamın mimari örneklemesi olarak adlandırılabilecek bir konseptten ortaya çıkıyor. CEBRA, Øgade bölgesinin çevre blok yapılar, tuğla cepheler, yeşil avlular ve şirin sokak gibi ayırt edici mimari unsurlarını karıştırır, birleştirir ve yeniden yorumlar. Ayrıca, Æbeløgade'nin mimarisi, blok boyunca sıçramalar ve şaşırtıcı varyasyonlar oluşturmak için dramatik çatı eğimleri, çatı pencereleri ve büyük pencere bölümleri kullanır.

Kentsel Planlama ve Tasarım Örnekleri

Bu unsurların hepsi birlikte, bina ölçeğini azaltan ve davetkar bir atmosfere katkıda bulunan çeşitli ancak ayırt edilebilir bir ifade oluştururlar. Buna ek olarak, geleneksel tuğla bina üç renk olarak monokrom evlere yeniden yorumlanmıştır: sıcak kırmızı, açık gri ve güzel bir kahverengi. Tuğlalardan, derzlerden posta kutusuna ve iniş borularına kadar tüm tasarım öğelerinin, modern bir konut tipolojisinin altını çizen aynı renk şemasını takip ettiği bir kompozisyon yaratılmıştır. Yani, kendi kişiliğine sahip bir cadde oluşmuştur.

Şehir ve Bölge Planlama Örnekleri
Kentsel Tasarım Örnekleri

Yeşil Mahalle

Sokak, botanik bahçesiyle görsel ve fiziksel bağlantılar oluşturarak şehre açılan bir geçit sistemiyle birlikte yeni mahalle aracılığıyla canlı bir arter oluşturuyor. Bahçenin yeşil ve mavi unsurları Æbeløen boyunca devam eder ve hem binaları hem de dış alanları “renklendirir”. Sürdürülebilir bir kentsel drenaj sistemi, yağmur suyunu, bitki örtüsünün yabani olarak büyüyebileceği ve yeni türlerin doğal olarak ortaya çıkabileceği alan sağlar.  Böylece  mahalle, zengin bir flora ve fauna çeşitliliğini destekleyen minimum bakım alanlarıyla birleştirilmiş görünür, rekreasyonel bir unsur olarak kullanır.

Urban Design Example
Denmark 146 Residence
Sürdürülebilir Konut Örnekleri
Sustainable neigborhood example
Sustainable Design Example
Denmark Architecture Example
Mahalle Tasarımı Nasıl Olur?
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)