Depreme Dayanıklı Binalar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
2014 yılında AIA Mimarlık Merkezi "Depremi Düşünmek: Sınırda Sismik Tasarım" başlıklı bir sergi düzenleyerek deprem mühendisliğinin özelliklerinin çağdaş mimari formlarla nasıl birleştirilebileceğini araştırdı. OMA'nın Taipei Performans Sanatları Merkezi, Libeskind'in San Francisco'daki Çağdaş Yahudi Müzesi ve Singapur/Tokyo merkezli Studio SKLIM'in depreme dayanıklı Hansha Reflection evi gibi yeni binalar, farklı çağdaş inşaat yöntemleri ve strüktürel sistemlerin yeni yapılara deprem aktivitesinden nasıl koruma sağlayabileceğini görmek için incelendi.

Mühendislik ve mimarinin sismik olaylara karşı bir tampon sağlamak için kullanılabileceği yollar hakkında daha geniş bir diyalog başlatmak her zaman önemli. Tokyo, Cakarta, Şangay ve Los Angeles gibi dünyanın en büyük metro alanlarından bazıları, milyonlarca insanın yıkımına neden olma potansiyeline sahip, son derece aktif sismik bölgelerde yer alıyor.

Depremler için sismik tasarım ve yapı mühendisliği ilkeleri arasında taban izolasyonlu yapılar, ayarlı kütle sönümleyiciler, hafif yapı malzemeleri ve şok dalgalarını absorbe etmek için güçlendirilmiş temeller yer alır. Birçok mimarın halihazırda deprem riski taşıyan metro bölgelerinde yeni yapılar tasarladığı aşağıdaki binalar, çağdaş tasarımı sismik duyarlılık ilkeleriyle birleştiren mühendislik ilkelerini ve destek sistemlerini içeriyor.

A House For All Seasons, Rural Urban Framework, Shaanxi Eyaleti, Çin

Depreme Dayanıklı Binalar

Son birkaç on yılda Çin'in kentsel bölgelerinde inşa edilen sayısız cam ve çelik gökdelenin aksine, A House For All Seasons'ı saran dekoratif kırmızı kerpiç perde, Shaanxi Eyaleti'nde geleneksel yapı tekniklerine bakarak yeni inşaata kesinlikle kırsal bir yaklaşımı temsil ediyor. Bununla birlikte, tuğla yapı yerel bir estetik sağlamaktan daha fazlasını yapıyor; beton bir kolon ve çatı yapısı kerpiç dolgu duvarlarla birleştirilerek depreme dayanıklılık kriterlerini karşılayan yeni bir hibrit oluşturuyor.

Television House, Noriyosha Morimura Architects, Suita Şehri, Japonya

Depreme Dayanıklı Binalar

V şeklindeki beton temelin üzerinde yer alan Television House, yerden 1,5 metre yükseklikte, ağırlıksız bir şekilde duruyor. Bu sağlam temel, özel olarak deprem emici bir ünite olarak tasarlandı ve Osaka eyaletinin sismik aktivitesine direnebilen şık bir endüstriyel tasarıma sahip dayanıklı bir ev oluşturdu.

440 House, Fougeron Architecture, Palo Alto, Kaliforniya

Depreme Dayanıklı Binalar

San Francisco Körfezi metro bölgesi rahat yaşam tarzı, kıskanılacak iklimi ve eşsiz manzarasıyla ünlü olsa da, bölgede sık sık depremler de yaşanıyor - Fougeron Architecture'ın 440 House'u tasarlarken göz önünde bulundurması gereken bir gerçek. Kaliforniya'nın yüzyıl ortası modernizminin bir yeniden yorumu olan evin açıkta kalan çelik iskeleti, deprem sırasında yanal destek sağlayan ve evin aktif bir sismik bölgedeki varlığını ifade eden ince kolon ve kirişlerden oluşuyor.

Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco, Ray ve Dagmar Dolby Rejenerasyon Tıp Binası, Rafael Vinoly Architects, San Francisco

Depreme Dayanıklı Binalar

Rafael Vinoly'nin 80.000 fit karelik kök hücre ve gelişim biyolojisi araştırma merkezi bir bilim ve mühendislik harikası. Yatay olarak yönlendirilmiş bilim binası, arazinin dik eğiminden yüksekte oturmakta, beton iskelelere dayanan uzay kafes kirişlerle desteklenmekte, kampüs departmanları arasında daha fazla bağlantıyı teşvik ederken deprem kuvvetlerini absorbe etmek için sismik bir temel izolasyon sistemi görevi görüyor.

SA.house, atelierA5, Tokyo

Depreme Dayanıklı Binalar

"Yığma tepsi" SA.house'u Tokyo'nun sismik faaliyetlerine karşı güçlendirmek için, atelierA5 her katın taşıyıcı duvarlarının ve gömme mobilyalarının arkasına demir levha destekler yerleştirmiş. Üst katlarda depreme dayanıklılık gerekliliği azaldığından, her katın taşıyıcı duvarının yüksekliği sokaktan mahremiyet sağlamak için değişiyor.

Sliced Porosity Block - CapitaLand Raffles City, Steven Holl Architects, Chengdu, Çin

Depreme Dayanıklı Binalar

Diyagonal kirişler Steven Holl'un Chengdu'daki konut kulelerinin geometrik ızgarasını keserken, aynı zamanda fazladan destek sağlayarak bir deprem durumunda binaların güçlendirilmesine yardımcı oluyor. Beyaz beton yapılar aynı zamanda jeotermal ısıtma ve soğutmanın yanı sıra yağmur suyu toplama sistemlerini de içererek kent için yeni bir simge oluşturuyor.

Biyoclimatic Residence, Gem Architects, Paiania, Yunanistan

Depreme Dayanıklı Binalar

Alternatif ısıtma sistemleri, dirsekli gölgeleme sistemleri ve artırılmış havalandırma gibi sürdürülebilir özelliklerle inşa edilmesinin yanı sıra, Atina'nın eteklerindeki Bioclimatic Residence aynı zamanda bölgenin aktif sismik bölgesine dayanacak şekilde tasarlandı. Hafif bir yapı sistemi ve güçlendirilmiş bir tabana sahip olan metalik panelli ev, endüstriyel bir estetik taşıyor ve depreme karşı dayanıklı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)