Depreme Dayanıklı Binalar Nasıl Yapılır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yerel mimarlık stüdyosu Zeller & Moye, Mexico City'de terk edilmiş bir araziyi, yemyeşil bir avlu etrafında düzenlenmiş sekiz şehir evinden oluşan La Ribera adında çok aileli bir mülk oluşturmak için kullandı. Proje, adını Mexico City'nin bir parçası olan ve şehir merkezine yakın olmasına rağmen mimarlar tarafından "yetersiz" olarak tanımladığı bir alandan alıyor. Bu yapı depreme dayanıklı binalar için bir örnektir. 

Ekip "Program, Santa María La Ribera bölgesinde tipik dar ama derin bir arsa içinde uygulanır. Mexico City'nin doğrusal avluya bakan basit sıralı evlerden oluşan geleneksel konut tipolojisi, genç aileler için yeni bir konut binası olarak yeniden yorumlanıyor." dedi. 

Depreme Dayanıklı Binalar Nasıl Yapılır?

Sahadaki mevcut bir bina kısmen yıkılmış, sadece cephesi sağlam kalmış. Sokaktan bakıldığında yeni ve eski yapılar yan yana duruyor. Zeller & Moye "Tarihi cephe şimdi depreme dayanıklı çağdaş bir yapıyla desteklenen geçmişin saf bir parçası olarak duruyor. Eski ve yeni iki cephe mekanın tarihinin hikayesini yoldan geçenlere anlatan bir alan yaratıyor." dedi. 

Zemin katta bina sakinlerinin paylaştığı otoparka açılan bir kapı bulunur. Başka bir kapı, ziyaretçileri kısa bir merdivenle yeşilliklerle dolu bir avluya çıkarır. Birimlerin her birinin bu ortak dış mekana açılan ön kapısı var. Kompakt daireler üç katlı ve toplam bina yüksekliğini dört kata çıkarır.

Depreme Dayanıklı Binalar Nasıl Yapılır?

Zeller & Moye "Zemin katta açık mutfak içeren yaşam alanları ile her daire, her ek katta kademeli olarak daha özel hale geliyor." dedi. 

Daire düzenlerinde açık konsept mutfak, zemin katta oturma ve yemek odası, orta katta çocuk yatak odası ve üst katta daha büyük bir yatak odası bulunur. Çatı katına her birimden erişilebilir ve sakinlere çevredeki ağaç tepelerinin ve binaların manzarasını sunar. Katlanmış metal plakalardan yapılmış ve çelik kablolarla desteklenen merdivenler tavan pencereleriyle aydınlatılıyor.

Depreme Dayanıklı Binalar Nasıl Yapılır?

Zeller & Moye binanın içi ve dışı için basit, dayanıklı yüzeyler seçti. Yapısal malzeme daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek ve karışımda kullanılan agregayı açığa çıkarmak için cephede cilalanmış betondur. İç kısımda birimleri ayıran blok duvarlar beyaza boyanmış. Zeller & Moye "Blokların deseni dairelerin iç kısmında belirgin kalır." dedi. 

Terrazzo zeminler mekana renk katar ve hem içeride hem de dışarıda kesintisiz bir yüzey oluşturmak için kullanılır. Mimarlar "Geleneksel olarak pazar salonlarında kullanılan yerel mermer taşlı terrazzo karolar, iç mekanı serin tutan ve bakımı az olan bir zemin sağlar." dedi. 

Depreme Dayanıklı Binalar Nasıl Yapılır?

Mimarlara göre bu malzemeler, Meksika'nın sıcak yazlarında binanın serin kalmasına da yardımcı oluyor. Açık renklerin doğrudan güneş ışığını yansıtması amaçlanırken, beton ve taşın termal kütlesi ortam ısısı ile gölgeli iç mekanlar arasında bir tampon sağlar.

Depreme Dayanıklı Binalar Nasıl Yapılır?

Zeller & Moye, mimarlar Christoph Zeller ve Ingrid Moye tarafından yönetiliyor. Firmanın Berlin'de de ofisleri bulunuyor. Stüdyo tarafından tamamlanan diğer projeler arasında bir Alman ormanında ahşap bir ev ve farklı kullanıcıların ihtiyaçlarına göre genişleyebilecek modüler bir konut planı yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)