Depreme Dayanıklı Kolon Geliştiriliyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kaliforniya merkezli tasarımcılardan oluşan bir ekip, en sert sismik aktiviteye dayanacak şekilde 3D baskıdan yapılmış ve tuğla ve harç olmadan monte edilmiş depreme dayanıklı kolon icat etti. 'Deprem Kolonu' deprem aktivitesi bölgelerindeki yoğun titreşimler için optimize edilmiş, bükümlü bir yapı oluşturmak üzere bir araya gelen önceden belirlenmiş istiflenebilir içi boş tuğla oluşumundan oluşur. Tasarım firması Emerging Objects tarafından oluşturulan depreme dayanıklı kolonun kum bazlı bileşimi ekip tarafından tuz, naylon ve çikolata dahil olmak üzere 3D baskı için yeni malzemeler kullanılarak geliştirilen bir dizi deneysel yapıdan biridir. Hem geçici hem de kalıcı yapılarda kullanım için montajı ve sökülmesi kolay olan bu depreme dayanıklı kolon, acemi inşaatçılar için basit montaj talimatları ile özel olarak tasarlanmış.

İnka İmparatorluğu'ndaki Peru deprem mimarisinden ilham alan San Francisco merkezli Emerging Objects ekibi yapısal gücünü artırmak için harç kullanmadan depreme dayanıklı kolonu geliştirdi. Kolonun başarısının anahtarı, titreşim sönümlemesidir. Geleneksel olarak harçlı derzler, stres konsantrasyon noktalarında aşınmaya maruz kalır. Harç olmadan Deprem Kolonu'nun modülleri titreşime uyum sağlayabilir ve çökme riski olmadan hızla yeniden yerleştirilebilir. Ayrıca her modül yuvarlak köşelere ve sismik aktiviteye dayanıklılığı artırmak için tasarlanmış dalgalı bir yüzeye sahip. Depreme dayanıklı kolonun kendisi Peru'da koruma için birbirine kenetlenmiş kesme tuğlalar uygulayan İnka tasarımlarına dayanır. Depreme dayanıklı kolonlar 3 ile 5 derecelik hafif bir eğimle içe doğru eğilir.

Depreme dayanıklı kolon

Ronald Rael California Berkeley Üniversitesi'nde Mimarlık Profesörü ve tasarım ekibinin bir parçası "Sismik kuvvetlere karşı da direnç gösteren İnka duvarcılık tekniklerini inceledik. Daha sonra bazı kuralları basitleştirdik ve kolay taşıma için her bloka tutamaklar ve yapıdaki bloku bulmak için bir numaralandırma sistemi ekledik." dedi. Emerging Objects, San Jose Eyalet Üniversitesi'nde Tasarım Profesörü olan Virginia San Fratello ile birlikte Rael tarafından yönetiliyor. Firma on kişilik ekibiyle birlikte mimari tasarım için 3D baskı teknolojisindeki yenilikler konusunda uzmanlaşmış. 

Depreme dayanıklı kolon

Rael'e göre depreme dayanıklı kolonun "Evlerde, iç mekanlarda, ticari, sivil, acil durumlarda" kullanılma potansiyeli var. "Olasılıklar geniş kapsamlıdır ancak bu sadece araştırmanın başlangıcıdır." Şu anda Emerging Objects Deprem Kolonu'nu ticari ve konut kullanımı için yapısal duvarlar da dahil olmak üzere diğer yapı unusurlarına uyarlama çalışmalarına başlamak için daha fazla fon arıyor.

Depreme dayanıklı kolon

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)