Designist’ten Tarihin Kadim Rüzgarıyla Biçimlenen Bir Otel Tasarımı: Doubletree by Hilton Şanlıurfa

Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğindeki mimarlık ve iç mimarlık ofisi Designist tarafından tasarlanan Doubletree by Hilton Şanlıurfa, Doğu Anadolu'nun incisi olarak kapılarını misafirlerine açtı. Otelin sıcak ve özgün tasarımı ilhamını gelenekten, tarihin ve coğrafyanın kadim izlerinden alıyor.  

Doubletree by Hilton Şanlıurfa

İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğinde ulusal ve uluslararası ölçekte ödüllü projelere imza atan Designist tarafından tasarlanan Doubletree by Hilton Şanlıurfa hizmete açıldı. Urfa taşıyla biçimlendirilmiş anıtsal cephesiyle misafirlerini karşılayan otel, ilhamını geleneklerden alıyor ve kadim coğrafyanın dört elementi olan toprak, ateş, su ve havayı kucaklıyor. Lobiye attığınız ilk adımda ana girişin üzerinde yer alan avize Göbeklitepe rüzgarı gibi sizi kucaklarken lobi ve resepsiyon alanının üzerindeki dalgalı beyaz tavan sessizce aşağı akan şelale duvarı ile birleşerek Şanlıurfa’nın kutsal Balıklıgölü selamlıyor. Resepsiyon alanının karşısında ise yine Göbeklitepe'den esinlenerek biçimlendirilen geometrik şekiller ve sembollerle fırınlanmış yöresel toprak çömleklerin vurgulandığı yüksek traverten anıtsal duvar karşınıza çıkıyor. Misafirler lobi alanında dinlenirken şöminede yanan tomrukların çıtırtısıyla ruhunu ısıtıyor.

Doubletree by Hilton Şanlıurfa

Designist, şehrin ruhunu her odada yansıtabilmek için yerel sanatçılar Şanlıurfa'nın Balıklıgöl’den esinlenerek elle boyadığı dairesel çerçeveli sanat eserlerini kullanmış. Kültürlerin beşiği olan bin yıllık tarihi ile hayranlık uyandıran Şanlıurfa'nın ilk uluslararası 5 yıldızlı oteli Doubletree by Hilton Şanlıurfa, antik motiflerin modern mimariye eşlik ettiği tasarımı ve birçok tarihi ve kültürel cazibe merkezine yakın konumuyla benzersiz bir konaklama deneyimi sunuyor.

Doubletree by Hilton Şanlıurfa

Duvarları Urfa taşının dinlendirici toprak tonları ve dokusuyla biçimlenen Doubletree by Hilton Şanlıurfa’nın spa merkezi Spa Soul, konuklarını dinlendirici bir yolculuğa çıkarıyor. Lacivert tonlarındaki havuz, tıpkı Urfa’nın parliament mavisi gökyüzü ve Göbeklitepe'nin taşkın zeminlerinden yansıyan Sirius (Şira) yıldızı gibi, indirekt olarak aydınlatılmış kolonat için keyifli bir yansıtma yüzeyi oluşturuyor.

Doubletree by Hilton ŞanlıurfaKünye:

İç Mimari Tasarım: Designist
Cephe Tasarımı: Designist
Proje Ekibi: Aslı Arıkan Dayıoğlu, Senanur Çelik, Reyhan Uras, Ecem Öksüz, Görkem Karakan
İşveren: Vimsa


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)