Dijital İkizin Yapılı Çevre İçin Faydaları Açıklandı

Yapay zekâ, sensörler, makine öğrenimi ve Nesnelerin İnterneti'ndeki (NFT) gelişmeler, dijital ikiz teknolojisini konsept aşamasının ötesine taşıyor. Bu şekilde, dijital ikiz yeni ve mevcut binalar için paha biçilmez bir yaşam döngüsü değerlendirme ve yönetim aracı olarak ortaya çıkıyor.

Ernst & Young Global Limited (EY), teknolojinin bina bakımı ve operasyonları, çevresel etki ve sürdürülebilirlik, sağlık ve zindelik için değer önerisini özetleyen Dijital İkiz: inşaat ve gayrimenkulde Kova Çağı başlıklı bir beyaz kitap yayınladı. Bu kitapta genel olarak insan geliştirme ve emlak arayüzü hakkında çok kapsamlı bilgiler bulunuyor.

Dijital İkiz ve Metaverse
Dijital İkiz Nedir?

Çok sayıda kaynak ve örnekten yararlanan teknik inceleme, dijital ikizin benimsenmesinin gayrimenkul işletme maliyetlerini %35'e kadar azaltabileceği, karbon emisyonlarını azaltabileceği, daha sağlıklı bir iş yeri sunabileceği ve kullanıcı deneyimlerini iyileştirebileceği sonucuna varıyor.

Beyaz kâğıt, "Dijital ikiz teknolojisi, operasyonel mükemmelliği sağlamak için sürdürülebilir tasarımı birleştirerek kurumsal evrimi hızlandırabilir" diyor. Ancak bu hızlanmanın sağlanması için, siber güvenlik, sakinlerin mahremiyet beklentileri ve uygulama için doğru dahili beceri setlerinin geliştirilmesini içeren zorluklar da ele alınmalıdır.

İnşaat ve emlak firmalarının karar vermesi gereken şey, teknik incelemesini dijital ikizin sağlayacağına inandıkları gelecekteki yatırım getirisini yakalamak için, gereken ön yatırımı yapmaya istekli olup olmadıklarıdır. Gazete, "Bu inisiyatifi alarak, dijital ikizi ilk benimseyenler en büyük faydaları elde edecek ve gelecek nesil gayrimenkulün inşasında öncü olarak kabul edilecekler. Dijital ikiz, firmalara kullanıcı merkezli bir iş modeli eklerken, sektörde rekabet avantajı sağlayacak. Bu durum, günümüz şirketlerini dönüştürecek ve dijital yapılı çevrenin şimdisini, sonrasını ve ötesini yaratacaktır.”  diyor.

Dijital İkiz Uygulamaları
İskoçya, Aberdeen'deki 177.000 sf'lik iki binalı Marischal Meydanı'nın dijital ikizi, diğer şeylerin yanı sıra yönetimi bina kontrol arızalarına karşı uyaran, kiralama ve doluluk durumunu izleyen sensörlerden yararlanıyor.

Hızlanan Süreç Optimizasyonu

Şirketler, dijital ikizin neler sunabileceğini anlamak için, öncelikle teknik incelemenin binaları hakkında "taktiksel sorular" dediği şeyi ortaya koymalı ve yanıtlamalılardır: performans nasıl izlenir, en büyük operasyonel harcamalar nelerdir, teknoloji sürdürülebilirliği nasıl etkiler, dijitalin ne gibi etkileri olabilir, ikizlerin planlama, tasarım ve inşaat işleri var mı?

EY, dijital ikiz ihtiyacını üç iş nedeninin haklı çıkardığını söylüyor: tek bir “gerçek” kaynak olarak hizmet edebilecek merkezi bir veritabanı oluşturmak, yatırımda karar verme sürecini desteklemek ve sürekli süreç optimizasyonunu hızlandırmak.

Bu son etken özellikle önemlidir; çünkü EY, yapılı çevre için dijital ikizi bileşen düzeyinde (örneğin, bir binanın HVAC'ı) başlayan, varlık ve sistem düzeylerinde ilerleyen ve son olarak “büyük resim modeli sağlayan” süreç düzeyine ulaşan bir araç olarak görmektedir. Dijital ikiz, tüm tedarik zincirinin performansına dair öngörü üretir.

Dijital İkiz Teknolojisi
Bu şema, bir binanın dijital ikizi ile nasıl konuştuğunu ve bu ikizin süreçlerini iyileştirmek için bu verileri nasıl kullandığını göstermektedir.

Dört Madde ile Dijital İkizin Etkisini Anlama

EY'nin makalesi, dijital ikizin değer önermelerinin her birine ilişkin bir öngörü sunuyor.

1) Bina bakımı ve Operasyonları

 Operasyonlar, bir binanın sermaye yatırımının beş katına mâl olabilir. Harvard Business School ve Microsoft tarafından yakın zamanda yapılan ortak bir araştırma, küresel kuruluşların üçte ikisinin, gayrimenkullerinin enerji kullanımını kontrol etmek için akıllı teknolojiyi benimsediğini buldu.

Bakım, varlığın yaşam döngüsü boyunca katlanılan maliyetlerin önemli bir bölümünü temsil eder. Dijital ikizin öngörücü doğası, gelecekteki riski azaltmak için makine öğrenimi modellerini kullanırken; aynı zamanda gerçek zamanlı verileri toplama, izleme ve analiz etme yeteneği sayesinde bakım maliyetlerini azaltabilir.

Tahmine dayalı bakım taleplerini iletmek, neredeyse onları tespit etmek kadar önemlidir. Dijital ikize bağlanan gerçek zamanlı bir mobil uygulamanın kullanımı, bilgi aktarımı için yaygın bir yöntem haline geldi. Teknik inceleme, özellikle REScan'ın göz seviyesindeki bir bakış açısından saatte 250.000 sf yakalayabilen özel tarayıcı teknolojisine işaret ediyor. Dijitalleştirildiğinde, bu 3B veriler, karar vericiler, yapay zekâ algoritmaları ve robotik uygulamalar için bağlamsal bilgi sağlayan otomatik nesne bulmayı sağlar.

Dijital İkiz Faydaları
Dijital ikiz teknolojisi, tüm yaşam döngüsü boyunca bir bina için faydalı olabilir.

2) Çevresel Etki ve Sürdürülebilirlik

Sahipler ve tesis yöneticileri, dijital ikizlerden, IoT sensörlerinden ve IoA güçlendirmesinden yararlanarak, çeşitli bileşen ve sistemlerden kaynaklanan enerji tüketimini düşürerek, bir binanın çevresel ayak izini azaltabilirler.

Beyaz kitap, 200'den fazla binadan oluşan kampüsünde, enerji ve su kullanımını, karbon emisyonlarını ve atıklarını azaltmak için dijital ikizlerin kullanımını araştıran Singapur'daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi'ni öne çıkarıyor. Bu noktada, çeşitli kampüs hizmetlerinde ki gizli enerji ve maliyet tasarrufu fırsatlarını ortaya çıkarmak için gerçek zamanlı veriler analiz edildi.

Tesis operasyonlarının ilk beş yılında, Faz 1 analizi yapıldı. Bu süre zarfında, kampüs enerji tüketiminde %21'lik bir azalma, karbon emisyonlarında 8,2 kilo ton (kt) azalma ve 3,9 milyon S$ (2,94 milyon ABD$) maliyet tasarrufu sağladı. Son aşamada, bir dizi potansiyel teknolojinin kurulumunun etkisini karşılaştırmak için, Aşama 1 ve Aşama 2'den (toplam 10 yıl) alınan veriler kullanılarak sanal dijital ikiz modelleri oluşturuldu. Bu teknolojilerin benimsenmesi, toplamda %31 enerji azalmasına, 9,6 bin ton karbon emisyonunun azalmasına ve on yıl içinde 4,7 milyon S$'lık maliyet tasarrufuna neden olarak NTU'yu karbon nötrlüğüne ulaşma yolunda ilerletti.

3) Sağlık ve Zindelik

Dijital ikizlerin, kuruluşlara hava yoluyla bulaşan virüslerin yayılmasını azaltmak için sensörler, termal tarama ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği dağıtarak ve "gelişmiş bir araç takımı" sağlayarak iş yerlerinin sağlıklı ve güvenli olmasında çok önemli bir rol oynamaları bekleniyor. Sahipler, ayrıca karbondioksit seviyelerini izleyerek, WELL bina standartlarında ayrıntılı olarak açıklanan birden fazla gereksinimi de karşılıyor.

Arup'un Tokyo Ofisi'nin , toplantı odalarını, özel ofisleri ve açık alanları kapsayan 16 doluluk sensörü aracılığıyla çalışan konsantrasyonu, stres ve kalp atış hızı dalgalanmalarını analiz ederek, bina sakinlerinin sağlığını ve zindeliğini iyileştirdi. Bina ayrıca sıcaklık, nem ve CO2 konsantrasyonunu ölçmek için 12 çevresel sensöre sahip. Bunun yanı sıra bina,  ses verilerine dayalı olarak insan duygularını kategorize etmek için AI kullandı.

4) İnsan Geliştirmeleri ve Gayrimenkul Arayüzü

JLL yakın zamanda, ofis alanının %30 ila %40'ının yeterince kullanılmadığını tahmin etti. EY, dijital ikizlerin doluluk modellerini takip etmek ve bu verimsizliklerin nerede yattığını anlamak için uygun bir çözüm olabileceğini düşünüyor.

Seyahat yolu da genellikle gözden kaçan önemli bir veri noktasıdır. Dijital ikiz, yolların, girişlerin/çıkışların ve park şemalarının en yoğun trafik akışlarına göre tasarlanmasına yardımcı olabilir. Ya datam tersi, dijital ikiz, çalışanın programlarını yüksek trafik dönemlerini atlayacak şekilde optimize edebilir.

Bina sahipleri, dijital ikiz içinde otomatik güvenlik sistemleri kurarak çalışanları ve varlıkları için güvenliği de artırabilir. IoT ağındaki AI görüntü tanıma, genellikle güvenlik personeli tarafından izlenen alanları takip eder. Bu sayede tehdit algılama, önemli ölçüde geliştirildi. Artık binalar eskisi kadar büyük bir güvenlik ekibine ihtiyaç duymuyorlar. Teknik incelemeye göre, şirketler dijital ikiz modelden yararlanarak güvenlikle ilgili işçilik maliyetlerini %50'ye kadar azaltabilirler.

Dijital İkiz Nasıl Yapılır?
Dijital ikiz nasıl oluşturulur?

Gerçek Olarak Yapılmış Bir Çoğaltma Yaratmak

EY'nin makalesi ayrıca dijital ikizin finansman, planlama ve tasarım için yeni inşaatlardan işletmelere kadar bir varlığın yaşam döngüsünün her aşamasında kullanılabileceği yollar sunuyor. Özünde “fizik tabanlı ikiz, kalibrasyon sayesinde inşa edilmiş koşulların gerçek bir kopyası haline gelebiliyor.

Beyaz kitap: “bir binanın yaşam döngüsü boyunca iş öncelikleri sürekli olarak değiştiğinden, zaman içinde kendini geliştiren bir dijital ikiz, dinamik modelleme ve karar verme ve yönetime çevik bir yaklaşım sağlayabilir.”  diyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)