Dodecalis Luminarium ile Işık, Renk ve Hava Labirentine Girin

Bu ücretsiz Sidney Festivali enstalasyonu, her biri dodecahedron'a (12 kenarlı bir katı) dayanan üç kubbeden oluşur. Gözlerinizin kamaşmasını ve yönünü kaybetmesini bekleyin.

İngiltere'nin Architects of Air, başka bir muhteşem şişme enstalasyonla Sidney Festivali'ne geri döndü. Festivalde bu sefer Darling Harbour'daki Tumbalong Park'ta tüneller, kubbeler ve gizli alanlardan oluşan bir labirent olan Dodecalis Luminarium var.

Enstalasyon Örnekleri
Enstalasyon Tasarımı

Architects of Air kurucusu, tasarımcısı ve sanat yönetmen Alan Parkinson, “Merak duygusu yaşamak için iyi bir şeydir ve bir aydınlatma armatürü herkese ilham verebilir” diyor.

Dodecalis Luminarium tam olarak bunu yapıyor. Ziyaretçiler içeri girdiklerinde, sayısız renkte göz kamaştırıcı ışıklarla dolu alternatif bir dünyaya girerler. Ancak şaşırtıcı olan şey, bunların hepsinin yarı saydam, geri dönüştürülebilir, özel yapım PVC ile yayılan güneş ışığından elde edilmesidir. Heykel, her biri dodekahedron (12 kenarlı bir katı) üzerine kurulu ve İslam mimarisini çağrıştıran üç kubbeden oluşuyor. Bir tünel ağı bu kubbeleri birbirine bağlıyor.

Dodecalis Luminarium
Sidney Festivali Enstalasyon Tasarımı

Parkinson, “25 yıldır dodekahedron için farklı yaklaşımlar denedim” diyor. “Form beni cezbediyor çünkü ziyaretçiyi şaşırtmaya yardımcı olan asimetrik bir kat planına sahip. Ziyaretçilerin kendilerini kaybetmeleri esastır.”

Kaybolmak kolaydır. Bir an kendinizi dar bir tünelde buluyorsunuz, sonra yüksek tavanlı bir odada, sonra bir oyukta. Mekanlar değiştikçe ışığın rengi de değişir – elektrik mavisinden sıcak kırmızıya ve soğuk yeşile – ve geometrik desenler etrafınızda ve üzerinizdedir.

Işıklı Enstalasyon Tasarımı
Kurulum Örnekleri

Parkinson, "Şüphesiz en sevdiğim kısım Ana Kubbe" diyor. “Sakinliğini seviyorum; ancak lüminaryumun daha heyecan verici unsurlarından geçtikten sonra bulacağınız bir sakinlik.”

Kurulum Tasarımı Örnekleri

Deneyime ek olarak, baştan sona çalan orijinal film müziği mevcut: İngiltere merkezli besteci David Bickley tarafından Venedik Dağları. Parkinson, "Bu müziği özellikle yavaş bir tefekkür havası yaratma kapasitesinden dolayı seviyorum. Umarım Sidney ziyaretçileri üzerinde de benzer bir etkiye sahip olur" diyor. Parkinson, Pnömatik heykellerle yıllarca deneyler yaptıktan sonra 1992'de Nottingham'da Architects of Air'i kurdu.

Kurulum Projeleri

“Şişmelere çok kazara girdim. Tasarım konusunda kendi kendimi yetiştirdim ve nedense şişme botlar yeteneklerime çok uygun ve bunun için minnettarım. Bu şişirilebilir ortamların benim için çekiciliğinin ne olduğundan tam olarak emin değilim. Bununla ilgili sezgilerim zamanla değişti ve deneyimin birçok boyutu var.”

Renkli enstalasyon Örnekleri

“Bana hâlâ dokunan temel şey, ışık ve renk deneyimi. Fiziksel nesnelere çok aşina olmama rağmen, beni bir şekilde şaşırtan güzellik örnekleri tarafından hala pusuya düşürülüyorum.”

Architects of Air, 2014’te Exxopolis ve 2011'de Mirazozo ile Sidney Festivali'ni daha önce iki kez ziyaret etti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)